Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

podsumowanie 2020 roku

Wiedza, wiadomości i programy rozwojowe – tak wyglądał 2020 r. na startup.pfr.pl!

220 tys. – tyle osób w 2020 r. odwiedziło portal startup.pfr.pl! Korzystaliście z naszych materiałów edukacyjnych, czytaliście aktualności dotyczące ekosystemu innowacji, braliście udział w naszych programach rozwojowych. Służyliśmy też Wam wsparciem w zakresie Tarczy Finansowej PFR. Sprawdźcie, jak wyglądał mijający rok na naszym portalu!

Dużym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających stronę cieszyły się nasze kursy online, które ukończyło ponad 4000 osób! Można w nich uczestniczyć bez wychodzenia z domu, co było dodatkowym atutem w okresie pandemii. Obecnie możecie skorzystać z dwóch kursów – „Lean Canvas: stwórz swój pierwszy model biznesowy” i „Jak pozyskać finansowanie na rozwój firmy”. Są bezpłatne, a kończąc wybrane szkolenie otrzymacie certyfikat PFR potwierdzający zdobycie wiedzy. Niebawem dostępny będzie także nowy kurs dotyczący aspektów prawnych tworzenia firmy.

Rozwijaj kompetencje Twoje i Twojej firmy razem z PFR!

Na startup.pfr.pl informowaliśmy Was o programach rozwijanych w PFR, dedykowanych społeczności innowatorów. A tych było sporo! Trzecia edycja Szkoły Pionierów PFR, kolejne odsłony programów Projektanci Innowacji PFR i Firmy Jutra, a także konkurs Aplikacje Jutra. Czym charakteryzują się te inicjatywy?

  • Szkoła Pionierów PFR - międzynarodowy program edukacyjny dla początkujących polskich przedsiębiorców technologicznych i wizjonerów. Obejmuje 3 tygodnie warsztatów we współpracy z polskimi i zagranicznymi ekspertami, a wybrane podczas gali finałowej najlepsze zespoły biorą udział w zagranicznym wyjeździe biznesowym. Obecnie mamy już 150 absolwentów Szkoły Pionierów PFR, którzy cyklicznie spotykają się w ramach Klubu Pionierów! Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Allegro.
    fot. Gala otwarcia III edycji Szkoły Pionierów PFR
  • Projektanci Innowacji PFR - program skierowany do osób, które stworzyły projekt biznesowy lub dopiero poszukują pomysłu na niego. Inicjatywa organizowana jest przez Google i PFR i realizowana w formie warsztatów, które podzielone są na dwie kategorie. W zależności od potrzeb i umiejętności uczestnika są to: warsztaty podstawowe oraz zaawansowane. W 2020 roku w szkoleniach wzięło udział prawie 3 tysiące osób, a wciąż czekają na Was wolne miejsca na terminy styczniowe!
     
  • Aplikacje Jutrakonkurs, który miał na celu wyłonienie pomysłów odpowiadających na wyzwania czasu pandemii w kategoriach: społeczeństwo, zdrowie, praca i przedsiębiorczość. 12. finalistów zaprezentowało 8. grudnia podczas gali finałowej tworzone przez ostatnie cztery miesiące projekty, z których jurorzy wybrali trzech zwycięzców oraz 3 wyróżnione zespoły. Zdobywcy pierwszego miejsca w swojej kategorii otrzymali nagrody w wysokości 250 tys. zł, a wyróżnieni - 100 tys. zł (łączna pula nagród to 1 mln zł!), które mają zostać przeznaczone na dalszy rozwój projektów!
     
  • Firmy Jutra – cykl kursów, który ma na celu pomoc firmom w zwiększeniu ich innowacyjności i wykorzystaniu cyfrowych narzędzi dotarcia do klientów. Do końca przyszłego roku szkolenia realizowane w cyklu Firmy Jutra pomogą nawet 15 tysiącom przedsiębiorstw! Udział w inicjatywie jest bezpłatny, a w jej ramach mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z programu szkoleniowego Google, kursu Lean Canvas, czy e-booków biznesowych realizowanych przez PFR oraz rozwiązań chmurowych od Chmury Krajowej. Wprowadźcie cyfrową rewolucję do Waszych firm!


Dla każdej osoby, która rozwija swój biznes – niezależnie od poziomu zaawansowania projektu, ważne są kwestie finansowe. Startup.pfr.pl oferuje Wam bazę sylwetek funduszy VC, które mają podpisaną umowę inwestorską z PFR Ventures – na naszej stronie jest ich już 28! Opisujemy, co możecie zyskać na współpracy z danym funduszem i jakie kryteria musicie spełnić, by nawiązać z nim współpracę. Na bieżąco również informujemy o ważnych i przełomowych inwestycjach polskich funduszy VC.

Kompendium wiedzy za jednym kliknięciem!

Portal startup.pfr.pl oferuje także dużą dawkę wiedzy w zakresie finansowania start-upów oraz narzędzi niezbędnych do ich rozwoju. Chcąc zgromadzić materiały edukacyjne w jednym, przejrzystym miejscu, stworzyliśmy zakładkę „Baza wiedzy”. Znajdziecie w niej m.in.:

  • bezpłatne kursy online i ebooki;
  • wywiady z przedsiębiorcami i ekspertami w formie filmów w cyklu „Rozmowy o przyszłości” oraz podcastów w serii „Vademecum Innowatora”;
  • artykuły, których celem jest dostarczenie Wam jak największej wartości edukacyjnej;
  • inspirujące historie sukcesu.

Startup.pfr.pl to także aktualności z ekosystemu innowacji! Staramy się nie tylko przybliżać Wam najciekawsze informacje dotyczące świata start-upów i innowatorów, ale również je tłumaczyć. Na stronie pojawiają się inspirujące rozmowy, np. z Adamem Janczewskim, twórcą i CEO Jutro Medical, czy z Karoliną Mikołajczak i Mateuszem Stasiakiem z Trainers.org, którzy opowiedzieli nam o rozwoju swoich biznesów, wyzwaniach ich czekających i drodze do osiąganych obecnie sukcesów. Miniony rok to jednak także dużo informacji praktycznych z zakresu Tarczy Finansowej PFR – artykuły dotyczące tego zagadnienia czytaliście najchętniej!

A poza artykułami o Tarczy Finansowej PFR, które teksty odwiedzaliście najczęściej? Oto nasze top 5!

  1. Możliwości dofinansowania jednoosobowej działalności gospodarczej  
    Już sam fakt wyboru formy prawnej dla nowej firmy ma konsekwencje w postaci różnych możliwości uzyskania kapitału zewnętrznego. Gdzie najlepiej szukać dofinansowania dla nowej firmy? Z naszego artykułu dowiecie się m.in. jak zdobyć fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej; gdzie szukać informacji o dotacjach unijnych dla nowych firm oraz co mają do zaoferowania banki młodym przedsiębiorcom. W „Bazie wiedzy” czeka na Was również artykuł dotyczący możliwości zdobycia finansowania zewnętrznego.
  2. 6 sposobów na zdobycie dofinansowania dla młodych, innowacyjnych firm
    Bez względu na to, czy dopiero zakładacie biznes, rozwijacie go, bądź planujecie ekspansję zagraniczną, warto poznać szereg możliwości finansowania swojego biznesu. Jakie są wady i zalety brania udziału w konkursach, wnioskowania o dofinansowania, emisji akcji, czy crowdfundingu? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu. O finansowaniu społecznościowym przeczytacie również tutaj.
  3. Koronawirus a gospodarka – które branże zyskują na pandemii?
    Pandemia COVID-19 to czas próby dla wielu polskich przedsiębiorców. Istnieją jednak firmy, które mimo trudnej sytuacji gospodarczej dobrze sobie radzą. Z tekstu dowiecie się, jakie branże radzą sobie najlepiej w czasie kryzysu koronawirusa; jakie działania prewencyjne podejmują firmy w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz wprowadzenie, których innowacji przyśpieszył koronawirus? O tym, jak radziły sobie polskie start-upy w trakcie pandemii pisaliśmy także w tym artykule.
  4. Ekspansja na rynki zagraniczne dla początkujących
    Ekspansja międzynarodowa to sposób, żeby znacząco przyspieszyć rozwój firmy. Sprawdźcie możliwe strategie ekspansji na rynki zagraniczne oraz sposoby na to, żeby zrobić to jak najskuteczniej. O tym, które kierunki ekspansji zagranicznej są najkorzystniejsze, pisaliśmy także w tym tekście.
  5. Raport "Kompetencje przyszłości"
    Wraz z dynamicznym rozwojem i automatyzacją rynku pracy, zmieniają się kompetencje najczęściej poszukiwane przez pracodawców. Jakie umiejętności będą przez nich cenione? Jak przygotować się do tej zmiany? Zapoznajcie się z raportem „Kompetencje Przyszłości – jak je kształtować w elastycznym ekosystemie edukacyjnym?”. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wyglądał rynek pracy w 2020 roku, przeczytajcie również ten artykuł.

Zobaczcie jak wyglądał mijający już rok 2020 portalu startup.pfr.pl na naszej infografice!

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)