Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

6 sposobów na zdobycie dofinansowania dla młodych, innowacyjnych firm

6 sposobów na zdobycie dofinansowania dla młodych, innowacyjnych firm

Start lub rozwój biznesu często wymaga pozyskania niezbędnego finansowania. Niektórzy przedsiębiorcy na początek potrzebują niewielkiego kapitału, w przypadku innych próg wejścia postawiony jest o wiele wyżej. Sprawdź, jak i gdzie pozyskać pieniądze na początek lub na rozwój start-upu.

Tekst aktualizowany w dn. 9 kwietnia 2021r.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak pozyskać kapitał na start;
  • gdzie szukać informacji na temat dofinansowania na rozpoczęcie działalności;
  • z jakich programów wsparcia mogą skorzystać innowacyjne przedsiębiorstwa;
  • jak pozyskać finansowanie w zamian za udziały lub akcje firmy.

Zasada 3F lub jak kto woli - bootstrapping 

Jeśli do założenia nowego biznesu potrzebujesz jedynie biurka, komputera i dostępu do internetu, zacznij poszukiwania pierwszego finansowania, kierując się zasadą 3F – Founders, Family & Friends. Być może uda Ci się pozyskać kapitał na start, korzystając z własnych oszczędności, pożyczając pieniądze od rodziny lub przyjaciół. To na początek najszybsza i najbezpieczniejsza z możliwości, do której angażujesz osoby, które już Cię znają i ufają w to, że Ci się uda.

Ten sposób finansowania nazywany jest także bootstrappingiem, a więcej o nim dowiesz się z tego artykułu

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Przedsiębiorca, który planuje założenie własnej działalności gospodarczej, może starać się także o dotację na start. Jej zaletą jest to, że jest ona bezzwrotna. Całość procesu pozyskania tego dofinansowania rozpoczyna się w Urzędzie Pracy i tam właśnie otrzymasz najbardziej aktualne informacje dotyczące jej wielkości oraz kryteriów przydzielenia. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa, związanych z jej podjęciem, możesz otrzymać z Funduszu Pracy bezzwrotne środki do 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Ponad 90 tys. złotych w formie preferencyjnej pożyczki możesz pozyskać z programu Pierwszy biznes, która pozwoli Ci sfinansować wydatki niezbędne do rozpoczęcia działalności, takie jak np. zakup sprzętu, towarów lub innych rzeczy, które ułatwią Ci start własnego biznesu.

Udział w konkursach dla start-upów

Konferencje start-upowe to rewelacyjny sposób na nawiązanie nowych partnerstw i relacji biznesowych. Większości z nich towarzyszą także konkursy, np. na najlepszy pitch, produkt lub prezentację. Nagrody wahają się od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Informacje o konkursach i programach rozwojowych publikujemy systematycznie w naszych aktualnościach. Bądź na bieżąco! 

Dofinansowanie dla innowacyjnych firm

Kredyt na innowacje technologiczne to sposób na pozyskanie finansowania dla firm, które szukają kapitału na zakup lub uruchomienie nowych linii technologicznych lub maszyn, rozbudowę, najem bądź zakup budynków albo chcą zakupić patent, licencję lub know-how. Na preferencyjnych warunkach możesz otrzymać do 6 mln złotych. Jeśli Twój biznes wymaga znacznie większego kapitału i działa w innowacyjnej branży możesz skorzystać z Pożyczki dla innowacyjnych firm, która jest w stanie dostarczyć Ci do 20 mln złotych. Pozyskanie takich funduszy pozwoli Ci sfinansować zakupy inwestycyjne i działania rozwojowe oraz pokryć wydatki związane z przygotowaniem do realizacji lub realizacją kontraktów lub bieżące potrzeby obrotowe.

Sprzedaż pakietu udziałów funduszowi inwestycyjnemu

Skorzystanie z finansowania przez fundusze VC zwiększa szansę na rozwój firmy, ponieważ pozyskane w ten sposób wsparcie to nie tylko pieniądze, ale w przypadku wielu zespołów, to również tzw. smart money, na które – w zależności od kompetencji i profilu funduszu – poza kapitałem składają się między innymi:

  • pomoc mentorska i ekspercka,
  • dostęp do sieci kontaktów,
  • wsparcie w rozwoju produktu,
  • pomoc w skalowaniu biznesu,
  • pomoc w procesie produkcyjnym,
  • pomoc w uzyskaniu kolejnej rundy inwestycyjnej.

Zapoznaj się z sylwetkami funduszy PFR Ventures, żeby sprawdzić, który z nich działa w interesującej Cię branży i jakie wsparcie, poza finansowym, oferuje.

Emisja akcji i equity crowdfunding

Crowdfunding udziałowy to ciekawy sposób na zdobycie kapitału dla firm, które chcą pozyskać do 4 mln złotych. Korzystając z tej opcji, spółka emituje akcje, tak jak na tradycyjnej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jednak proces przygotowania firmy do takiego procesu jest znacznie łatwiejszy od debiutu na głównym jej parkiecie. Start-up nie musi korzystać z usług biura maklerskiego, a inwestorami mogą być klienci, fani i sympatycy firmy, w tym także osoby prywatne, które będą mogły wykupić akcje firmy przez internet. Więcej na temat procesu pozyskiwania dofinansowania w ten sposób znajdziesz na platformach crowdsourcingu udziałowego, np. Beesfund.com, CrowdWay.pl, czy FindFunds.pl (Beesfund.com publikuje oferty spółek akcyjnych i akcyjno-komandytowych, pozostałe platformy obsługują spółki z o.o.).

Niektóre sposoby zdobycia dofinansowania wiążą się z wieloletnim zobowiązaniem finansowanym, inne są bezzwrotne i stanowią doraźną pomoc, a jeszcze kolejne oznaczają podzieleniem się jakąś częścią firmy z funduszem lub akcjonariuszami. Oszacuj, który z nich w tym momencie będzie najkorzystniejszy dla Twojego biznesu, i sprawdź, jakie szanse i ryzyka niesie ze sobą wybrany przez Ciebie scenariusz w perspektywie długoterminowej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji nie bój się pytać i sprawdzać, czy wybrana ścieżka pozyskania finansowania jest dla Ciebie jasna i zrozumiała.

Więcej o crowdfundingu dowiesz się oglądając odcinek "Rozmów o Przyszłości", którego gościem był twórca platformy Beesfund i propagator wiedzy o finansowaniu społecznościowym - Arkadiusz Regiec.

Inne aktualności

Jak wygląda polski fintech?

crowdfunding kickstarter w polsce

Czym jest crowdfunding i dla jakich projektów jest dobrym rozwiązaniem?