Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Otwarty zeszyt

Możliwości dofinansowania jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza zwykle nie jest polecana osobom, które planują rozwijać innowacyjny start-up, ale może się sprawdzić, kiedy np. chcemy zbadać, czy nasz pomysł na biznes ma potencjał do rozwoju. W takiej sytuacji pozyskanie dofinansowania na start to pierwsze poważne wyzwanie, jakie stoi przed młodym przedsiębiorcą. Już sam fakt wyboru formy prawnej dla nowej firmy ma konsekwencje w postaci różnych możliwości uzyskania kapitału zewnętrznego. Gdzie najlepiej szukać dofinansowania dla nowej firmy?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak zdobyć fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej;
 • jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie z urzędu pracy;
 • gdzie szukać informacji o dotacjach unijnych dla nowych firm;
 • co mają do zaoferowania banki młodym przedsiębiorcom.

Artykuł został zaktualizowany 1 grudnia 2021.

Zasada 3F – Friends, Family & Fools

Tylko nieliczna garstka szczęśliwców jest w stanie sfinansować założenie nowej firmy z własnych oszczędności. Zdecydowana większość musi posiłkować się kapitałem zewnętrznym. Istnieje wiele możliwości zdobycia dofinansowania jednoosobowej działalności gospodarczej – dotacje unijne, niskooprocentowane pożyczki.

Zanim jednak po nie sięgniemy i zdecydujemy się podpisać skomplikowane umowy z różnymi instytucjami, warto zastanowić się, czy przypadkiem nie mamy w swoim otoczeniu osób, które mogą wspomóc nas finansowo. Takie podejście to właśnie zasada 3F, czyli Friends, Family & Fools (Rodzina, Przyjaciele i Głupcy). Zakłada ona, że w pierwszej kolejności powinno się szukać pomocy finansowej wśród osób, które nas znają i darzą zaufaniem. Często okazuje się, że można w ten sposób zdobyć naprawdę wysokie kwoty i to na dużo korzystniejszych warunkach. Ten sposób jest polecany zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy do rozpoczęcia działalności gospodarczej potrzebują stosunkowo niewielkich środków, a żeby ją prowadzić, zwykle wystarczy im biurko, komputer i dostęp do Internetu.

Taką formę finansowania nazywamy Bootstrappingiem. Co ciekawe, jak wynika z raportu PARP, aż 92% start-upów w latach 2017-2018 finansowało swoją działalność w ten sposób. Więcej na ten temat przeczytasz w tym tekście

Polecamy również udział w bezpłatnym kursie online "Jak pozyskać finansowanie na rozwój firmy?".

Crowdfunding

Osoby, które do rozpoczęcia działalności potrzebują nieco większych funduszy, mogą skorzystać z możliwości finansowania społecznościowego, czyli tzw. crowdfundingu. Polega ono na finansowaniu danego przedsięwzięcia przez wielu drobnych inwestorów. Zjawisko to jest naturalnym rozwinięciem koncepcji 3F. „Głupcy” zmieniają się tutaj w świadomych inwestorów, którzy wspierają innowacyjne, choć nieco bardziej ryzykowne pomysły biznesowe. Crowdfunding jest świetnym sposobem na zebranie środków w zasadzie na dowolny projekt. Jedyne co należy zrobić, to odpowiednio zareklamować swoją koncepcję. Do przeprowadzenia zbiórki, warto skorzystać z profesjonalnych platform crowdfundingowych, takich jak:

Przeczytaj nasz tekst, w którym tłumaczymy czym jest crowdfunding i jakie nowe regulacje w tym zakresie wprowadziła Unia Europejska. Zachęcamy również do obejrzenia rozmowy Elizy Kruczkowskiej, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR z Arkadiuszem Regiec, twórcą platformy Beesfund. 

 

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Zarówno dotacje z Urzędu Pracy, jak i z Funduszy Europejskich są formą bezzwrotnego wsparcia finansowego na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wsparcie ma na celu walkę z bezrobociem, wzrost zatrudnienia i zmniejszanie różnic gospodarczych pomiędzy państwami członkowskimi UE.

Dotacje z Urzędu Pracy

Kwota dofinansowania zmienia się co roku. Aktualnie wynosi ok. 31 tys. złotych. Wniosek należy złożyć w Urzędzie Pracy w miejscu zamieszkania lub właściwym dla miejsca, w którym planujemy prowadzenie firmy. Aby otrzymać dotację, należy mieć status bezrobotnego, dlatego ważne jest, aby złożyć wniosek przed rejestracją firmy.

Dotacje z Unii Europejskiej

O dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z Funduszy Europejskich mogą się ubiegać:

 • osoby przed 30. rokiem życia, które nie pracują i nie uczą się;
 • osoby po 30. roku życia, które nie pracują.

Dla obu tych grup warunki przyznania środków finansowych są odmienne. Kwota, jaką można otrzymać na start to nawet 40 tys. złotych. Informacji o możliwościach wsparcia należy szukać na stronie portalu Funduszy Europejskich lub na stronie właściwego Urzędu Pracy.

Pożyczki BGK

Przedsiębiorcy, którzy nie spełniają warunków, aby uzyskać bezzwrotną dotację z UP lub UE, mogą skorzystać z niskooprocentowanych pożyczek ze środków unijnych realizowanych przy współpracy z BGK. Mogą się o nią ubiegać studenci, absolwenci i osoby bezrobotne, które planują założenie firmy. W ofercie są również pożyczki dla funkcjonujących przedsiębiorstw z sektora MŚP i wielu innych podmiotów. Pozyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na różne cele. Oferta pożyczek dopasowana jest do specyficznych potrzeb poszczególnych regionów. Aby otrzymać ten rodzaj wsparcia finansowego do prowadzenia działalności gospodarczej, należy udać się do pośrednika w swoim województwie. Informacje na temat aktualnych pożyczek unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych realizowanych w poszczególnych województwach są dostępne na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju:

 1. woj. dolnośląskie;
 2. woj. kujawsko-pomorskie;
 3. woj. lubelskie;
 4. woj. lubuskie;
 5. woj. łódzkie;
 6. woj. małopolskie;
 7. woj. mazowieckie;
 8. woj. opolskie;
 9. woj. podkarpackie;
 10. woj. podlaskie;
 11. woj. pomorskie;
 12. woj. świętokrzyskie;
 13. woj. warmińsko-mazurskie;
 14. woj. wielkopolskie;
 15. woj. zachodniopomorskie

Rządowy Program Pierwszy Biznes - Wsparcie na Starcie

Inną opcją wsparcia jednoosobowej działalności, jeśli dopiero z nią zaczynasz lub planujesz założyć firmę jest Rządowy Program Pierwszy Biznes - Wsparcie na Starcie. Pożyczka skierowana jest do przyszłych młodych przedsiębiorców - studentów ostatnich lat i poszukujących pracy absolwentów, a także osób bezrobotnych i poszukujących pracy opiekunów osób niepełnosprawnych. Pożyczka może być przeznaczona na sfinansowanie wydatków niezbędnych do rozpoczęcia działalności, takich jak np. zakup sprzętu lub towarów podlegających sprzedaży w ramach prowadzonej działalności. Dodatkowo, zyskasz możliwość sfinansowania kosztów stałych związanych z prowadzeniem działalności do 6 miesięcy od jej podjęcia, jak np. czynsz za lokal, czy środek transportu. Spłata pożyczki może być rozłożona na nawet 7 lat, z karencją spłaty nawet do 12 miesięcy. 

Inną opcją wsparcia z Rządowego Programu Pierwszy Biznes jest Pożyczka na Utworzenie Miejsca Pracy - to idealna oferta na rozszerzenie działalności JDG.

Kredyt w banku

Banki zwykle niechętnie wspierają finansowo młodych przedsiębiorców bez żadnej historii kredytowej. Nie oznacza to jednak, że otrzymanie kredytu na założenia nowej firmy jest niemożliwe. Wymagania poszczególnych instytucji finansowych mogą się różnić. Aby jednak uzyskać środki finansowe, będziemy potrzebować dokumentów, takich jak:

 • wpis do rejestru działalności gospodarczych;
 • potwierdzenie, że nie zalegamy z płatnościami składek do US i ZUS;
 • zabezpieczenie udzielonego kredytu, np. hipoteka na nieruchomości;
 • biznesplan.

Oczywiście nie każdy bank ma specjalną ofertę kredytów na założenie nowej firmy. Warto sprawdzić m.in.:

Inkubatory przedsiębiorczości

Inkubatory przedsiębiorczości świadczą usługi mające na celu pomoc młodym przedsiębiorcom w przetestowaniu pomysłu biznesowego i wystartowanie z nową firmą. Najczęściej ich wsparcie polega na świadczeniu usług doradztwa, księgowości, pomoc w sferze prawnej, szkolenia oraz dostęp do przestrzeni biurowej. Niekiedy można również starać się o dofinansowanie prowadzenia firmy, jednak trzeba pamiętać, że nie każdy inkubator szuka jednoosobowych działalności gospodarczych. Do bardziej znanych inkubatorów, które chętnie współpracują z tą formą prawną należą m.in.:

Polecamy także sprawdzenie naszego cyklu "Najważniejsze adresy dla start-upera", w którym przybliżaliśmy instytucje obecne w różnych miastach Polski, które mogą pomóc na starcie i przyczynić się do rozwoju Waszego biznesu. Podsumowanie cyklu znajdziecie tutaj

Inne aktualności

Jak wygląda polski fintech?

Co to jest Ekosystem Innowacji? Jak korzystać z tej zakładki na startup.pfr.pl?