Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Polska, Estonia i przepaść - Raport o funduszach VC w Europie Środkowo-Wschodniej

Vestbee, platforma łącząca firmy i inwestorów, bazując na dostępnych danych o transakcjach w naszym regionie, stworzyła raport o działaniach VC w zeszłym roku. W zestawieniu widać wyraźnie przewagę polskich funduszy. 

Raport oparty jest o ogólnodostępne dane – pochodzące m.in. z agregatora Crunchbase, lokalnych ekosystemów, a także raportu PFR Ventures „Transakcje na Polskim Rynku VC w 2020”. Polska przewodzi w prawie każdej kategorii. Jedynym wyjątkiem jest kwota transakcji w drugim kwartale 2020 r., gdzie przoduje Estonia – głównie ze względu na rekordową w regionie rundę Bolt, który zebrał 150 milionów Euro. 

Polska przoduje w regionie 

źródło: Vestbee

Dopiero zestawienie danych z całego regionu pokazuje, jak mocno polski ekosystem innowacji rośnie w siłę. Polska wyprzedza drugie pod względem liczby inwestycji Węgry niemal trzykrotnie, a jeśli chodzi o kwoty inwestycji, ponad dwukrotnie przerasta Estonię. Pomijając Bolt, największe fundusze trafiły także do polskich start-upów. W pierwszej piątce inwestycji w regionie znajdują się BrainlyBooksyICEYE i Uncapped

źródło: Vestbee

Raport pokazuje także dość nikły efekt pandemii koronawirusa na inwestycje w regionie. Branża VC nieco zmniejszyła liczbę inwestycji w pierwszej połowie roku (aczkolwiek liczba inwestycji pozostała na poziomie podobnym do zeszłorocznego), żeby w trzecim i czwartym kwartale znacząco przyspieszyć. Liczba inwestycji wzrosła w trzecim kwartale aż o 56%! 

źródło: Vestbee

Szczegóły raportu i jego krótkie podsumowanie w j. angielskim znajdziesz na stronie Vestbee. Vestbee to największa internetowa platforma w Europie Środkowo-Wschodniej łącząca regionalne startupy z aniołami biznesu, funduszami VC i korporacjami.

Na startup.pfr.pl znajdziecie także kilka innych tekstów dotyczących kondycji polskiego ekosystemu start-upowego w 2020 r.: 

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.