Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

pfr ventures raport

Rekordowy rok dla polskich VC! Raport PFR Ventures podsumowujący 2020 r.

Osiągnąć wzrost wartości inwestycji o 861 mln zł w stosunku do roku poprzedniego to sukces. Dokonać tego w roku zdominowanym przez pandemię koronawirusa – to prawdziwy wyczyn! Zapoznajcie się z raportem opublikowanym przez PFR Ventures, podsumowującym transakcje na polskim rynku VC w 2020 r. 

W ubiegłym roku w 300 spółek kapitał o łącznej wartości 2,1 mld zł zainwestowało 158 funduszy. Wartość inwestycji w roku 2019 wyniosła trochę ponad 1,2 mld. zł. To oznacza, że pomimo spowolnienia gospodarczego, które miało miejsce w całej UE w 2020 r., zainwestowany przez fundusze VC kapitał pomnożył się razy 1,7.  

Rekordowe finansowanie zdobyły trzy marki pretendujące do tytułu polskiego jednorożca:  

  • ICEYE megarunda: 331mln zł;  
  • Booksy megarunda: 266 mln zł; 
  • Brainly megarunda: 302 mln zł. 

W roku 2020 odnotowaliśmy kolejny rekord na polskim rynku venture capital. Trzy transakcje w pułapie od 250 do 350 mln PLN wyznaczyły głównych kandydatów do tytułu polskiego jednorożca. Nie oznacza to jednak, że w 2021 nie pojawi się jeszcze jakiś „czarny koń”. Największe transakcje odpowiadają za nieco ponad połowę dostarczonego przez fundusze kapitału. Pomimo tego, wykluczając transakcje skrajne z 2019 i 2020, możemy mówić o 30% wzroście rynku venture capital liczonym rok do roku (lub o 70% z ich uwzględnieniem). Rośnie też średnia wartość rund inwestycyjnych – podsumował raport Aleksander Mokrzycki, Wiceprezes Zarządu PFR Ventures

W stabilny wzrost obfitowała szczególnie druga połowa roku. W czwartym kwartale 2020 r. średnia wartość transakcji VC w Polsce wyniosła 4,3 mln zł. Stanowi to nieznaczny spadek w porównaniu do bardzo udanego trzeciego kwartału, w którym wartość ta wynosiła 4,4 mln zł.  

W 2020 osiągnęliśmy rekord pod względem średniej wartości inwestycji VC na naszym rynku, odnotowując skok o 52% w stosunku do roku 2019. Świadczy to o niesłabnącym optymizmie w percepcji inwestorów wobec polskiego ekosystemu start-upowego – wskazała Klaudia Babraj, analityczka w PFR Ventures

  

fot. raport PFR Ventures

Wzrost rok do roku miał miejsce na każdym etapie finansowania, jednakże szczególnie ważne jest podwojenie liczby Serii A (26 transakcji w 2020), oraz trzykrotny skok rund Serii B (6 takich inwestycji w 2020).  

Patrząc na te dane, jestem przekonany, że obecny rok będzie jeszcze bardziej obfity zarówno we wczesne inwestycje, jak i większe rundy (B+), o których głośno będzie także za granicą. Jako Inovo inwestujemy na wczesnym, więc przed nami sporo pracy! – wskazał Maciej Małysz, partner w Inovo Venture Partners

Warto dodać, że za aż 62% wartości transakcji odpowiadał kapitał publiczno – prywatny. Patrząc na inwestycje pod kątem ilościowym, środki publiczno – prywatne brały udział w aż 258 z 310 transakcji. Kapitał funduszy PFR Ventures odpowiadał aż za 29% transakcji, co plasuje go na drugim miejscu po środkach inwestorów międzynarodowych, prywatnych. Trzecie miejsce na podium zajęły inwestycje dokonane przez NCBR – 21%. Dane te nie obejmują transakcji outliers, czyli trzech rekordowych inwestycji. 

- Ku zaskoczeniu, rynkowi VC koronawirus niestraszny. Zainwestowane 2,1 mld zł to o prawie miliard więcej niż rok temu. Fundusze NCBR wygenerowały 21% wartości tej sumy. Pod względem liczby transakcji wygląda to jeszcze korzystniej – „staliśmy” za prawie połową z nich. Być może kryzys wywołany pandemią sprawił, że środki VC stały się jeszcze bardziej atrakcyjne, a inwestycje w innowacje – sposobem na ucieczkę „do przodu” – powiedział Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora NCBR odpowiedzialny za obszar inwestycji B+R

W przypadku źródeł kapitału międzynarodowego, zdecydowanie przodowały środki inwestorów amerykańskich, które stanowiły prawie 45% wartości transakcji zagranicznych funduszy w 2020 r. Na drugim miejscu uplasowały się fundusze brytyjskie, których kapitał przekroczył 20% wartości zagranicznych inwestycji w ubiegłym roku. 

Co ważne, inwestorzy najbardziej optymistycznie patrzyli na spółki z branży zdrowia, enterprise software i fintech. Łącznie te sektory działalności odpowiadały za prawie 50% liczby transakcji.  

fot. raport PFR Ventures

Są to nie tylko projekty naukowe (jak np. absolwenci Akademii BioMed Biotts), ale też przedsięwzięcia, które mają na celu rewolucjonizować dotychczasowy system opieki (np. Jutro Medical, założony przez absolwenta programu edukacyjnego Szkoła Pionierów PFR) lub zwiększać naszą świadomość o stanie bliskich (np. SiDLY). Nie jest jasne, jak COVID-19 wpłynął na finansowanie tych projektów, bo znaczna ich część rozwijała się jeszcze przed epidemią i już wtedy przyciągała zainteresowanie inwestorów. Choć pandemia koronawirusa sparaliżowała część gospodarki, wiele start-upów z branży healthtech przeżywa boom. Możliwe też, że gwałtowne zachwianie bezpieczeństwa zmobilizowało niektóre fundusze do szybszych decyzji. – wskazała Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR. 

Ważnym aspektem jest również wzrost polskich inwestycji CVC, które powiększają się z uwagi na możliwości kapitałowe  umożliwiające korporacjom inwestowanie długoterminowe, ale również z uwagi na poważne wyzwanie, jakim jest zmiana technologiczna. Dzisiejsi najwięksi gracze rynkowi mogą w przeciągu najbliższych lat zostać zastąpieni przez szybko wzrastające firmy. Dlatego tak ważne są współpraca i umiejętnie skierowane inwestycje CVC. 

fot. raport PFR Ventures

 

Raport wykonany przez PFR Ventures, czyli fundusz funduszy oraz we współpracy z Inovo VC, poprzedziła informacja o rekordowej inwestycji w polski start-up Booksy, który uzyskał 70 mln dolarów dofinansowania w rundzie C.  

Gdy pod koniec 2015 roku staliśmy się głównym inwestorem w rundzie Seed’owej Booksy, wiodącą metodą umawiania wizyt w sektorze beauty&wellness był telefon i kartka papieru. Obecnie Booksy jest największą i najpopularniejszą aplikacją do rezerwacji wizyt w tym segmencie na świecie, a w naszym kraju korzysta z niej nawet 40% polaków. – wskazał Michał Rokosz, partner w Inovo Venture Partners

Cały raport dostępny jest na stronie.

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!