Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Polskie fundusze wychodzą na świat, światowe inwestują w Polsce – raport PFR Ventures

W 2020 roku niemal połowa trafiających do polskich start-upów kwot pochodziła z inwestycji od międzynarodowych funduszy VC. Wzrosła z kolei liczba i suma środków zainwestowanych przez polskie fundusze w zagraniczne spółki. Jak wyglądał pod tym względem rok 2020 w polskim ekosystemie start-upowym? 

W zeszłym tygodniu ukazał się raport „Transakcje na polskim rynku VC w 2020” stworzony przez PFR Ventures i fundusz Inovo Venture Partners. Rok 2020 okazał się rekordowy, zarówno pod względem liczby jak i kwot transakcji. - Ku zaskoczeniu, rynkowi VC koronawirus niestraszny. Zainwestowane 2,1 mld zł to o prawie miliard więcej niż rok temu – skomentował dane zawarte w publikacji Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora NCBR.  

COVID-19 mógł mieć jednak pewien wpływ na zeszłoroczne inwestycje – prawie co czwarta z nich dotyczyła sektora healthtech. Były wśród nich rozwiązania z obszaru telemedycyny, jak i zajmujące się kwestiami naukowymi oraz związane bardziej ze zdrowiem psychicznym czy stylem życia. - Choć pandemia koronawirusa sparaliżowała część gospodarki, wiele start-upów z branży healthtech przeżywa boom. Możliwe też, że gwałtowne zachwianie bezpieczeństwa zmobilizowało niektóre fundusze do szybszych decyzji – wskazała Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR. 

Inwestycji zagranicznych niewiele, ale za duże kwoty 

Jeśli chodzi o inwestycje w Polsce, to jedynie 40 z 310 transakcji było przeprowadzonych z udziałem zagranicznych funduszy. Jednak były to inwestycje na duże kwoty – pomijając nawet trzy najwyższe megarundy. Łącznie za ponad połowę środków trafiających do polskich start-upów odpowiedzialne były fundusze międzynarodowe. Wynikać to może z tego, że duża liczba naszych funduszy inwestuje w projekty we wczesnych fazach rozwoju – seed czy pre-seed. Jednak zdaniem zagranicznych inwestorów, polski rynek dojrzewa. - Zaczynamy widzieć wiele polskich firm, które przechodzą z fazy pre-seed/seed do serii A/B, co jest oznaką, że ekosystem zaczyna się rozwijać i spodziewamy się wzrostu liczby większych rund, które będą miały miejsce w 2021 roku – skomentował Aman Ghei, Partner w funduszu Finch Capital, który inwestuje w polskie start-upy. 

W czwartym kwartale 2020 r., polskie fundusze dostarczyły aż 65% kapitału, co może być rezultatem przeciągnięcia się wielu transakcji z powodu sytuacji pandemicznej, które zostały jednak pomyślnie zamknięte wraz z końcem roku – mówił Andrzej Daniluk, Analityk PFR Ventures. Dodał, że lokalne fundusze zdecydowanie pogłębiają współpracę z partnerami z zagranicy. 

Skąd przychodzą pieniądze? Nieomal 45% środków międzynarodowych funduszy w Polsce pochodzi z USA. Na drugim miejscu plasuje się Wielka Brytania – pochodzące z tego kraju fundusze odpowiadają za prawie 20% inwestycji. Aktywne w Polsce są też fundusze z Niemiec (5% środków).  

Polskie fundusze inwestują poza Polską 

W zeszłym roku wzrosła też liczba zagranicznych inwestycji dokonanych przez polskie fundusze VC. W 2019 r. zainwestowały one w 11 zagranicznych spółek, a w zeszłym roku ta liczba wzrosła do 29. Podniosły się też kwoty – z 89,5 mln do 101,5 mln zł. Głośno było między innymi o udziale Market One Capital w europejskiej megarundzie i inwestycji w niemiecki Tier – start-up zajmujący się ekologicznie neutralnymi rozwiązaniami elektromobilności.  

Zarządzający funduszami, które dokonały zagranicznych, szukają spółek w całej Europie. Chcą inwestować nie tylko w najlepsze firmy, ale też z najlepszymi inwestorami. Wzrost liczby inwestycji zagranicznych polskich funduszy jest pocieszający. Spodziewam się, że w najbliższych latach tych inwestycji będzie zdecydowanie więcej – stwierdził Marcin Szeląg z funduszu Innovation Nest. 

Cały raport dostępny jest na stronie PFR Ventures

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!