Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Sprawdź, w jakie spółki najchętniej inwestowano w 2020 r.!

Jesteśmy świeżo po premierze raportu PFR Ventures, podsumowującego 2020 r. na rynku VC. Czas na bliższe przyjrzenie się temu, w jakie spółki najchętniej i najwięcej środków zainwestowały fundusze. Które branże cieszyły się szczególną popularnością inwestorów w ubiegłym roku? Sprawdźcie!

Wiemy już, że podium w zestawieniu polskich spółek, które otrzymały w 2020 r. najwyższe dofinansowanie z funduszy VC zajmują ICEYE - światowy lider w branży New Space (331 mln zł finansowania w rundzie C); Brainly - platforma służąca nauce online, z której korzysta już przeszło 350 mln uczniów na czterech kontynentach (302 mln zł finansowania w rundzie D) oraz Booksy - najbardziej popularna platforma rezerwacyjna na świecie (266 mln zł finansowania w rundzie C).

Na tak dynamiczny rozwój i rosnące zainteresowanie inwestorów spółką Brainly wpłynęła niewątpliwie pandemia COVID-19, która przeniosła naukę ze szkoły do domu, a tym samym zdecydowanie zwiększyła zainteresowanie cyfrowymi narzędziami z branży edtech.

- W roku 2020 zaobserwowaliśmy niespotykany wcześniej wzrost popularności edukacji online. Zdalna nauka na zawsze zmieniła to, w jaki sposób uczniowie, rodzice i nauczyciele korzystają z zasobów dydaktycznych i pozwoliła rynkowi rozwinąć się o ok. 2-3 lata zaledwie w kilka miesięcy. Za tym podążyły duże inwestycje w produkty oferujące edukację online, takie jak Brainly. Dzięki przeprowadzonej w 2020 roku rundzie D i zebraniu w niej 80 milionów dolarów, Brainly będzie mogło jeszcze szybciej i lepiej rozwijać się na międzynarodowych rynkach, a także przyspieszyć wdrażanie nowych produktów edukacyjnych dla 350 milionów uczniów i ich rodziców na całym świecie, którzy już teraz korzystają z naszych usług. – skomentował wyniki Brainly w 2020 r. CEO firmy, Michał Gwiazdowski.

fot. raport PFR Ventures

Również Booksy wyszło z okresu pandemii zwycięsko, choć w tym przypadku nie było to tak oczywiste. Jak wskazał twórca platformy – Stefan Batory, w rozmowie z cyklu „Vademecum Innowatora”pandemia koronawirusa zmusiła go do podejmowania trudnych decyzji, takich jak rozstanie się z dużą częścią zespołu tworzącego aplikację. Wpłynęła na to przede wszystkim niepewność związana z wpływem pierwszej fali pandemii na inwestorów VC oraz groźba znacznego zmniejszenia przychodów od klientów. Jak dziś ocenia miniony rok i zdobyte, wysokie finansowanie?

- Gdy gospodarki zaczęły ponownie wracać do normalności, wielu usługodawców doceniło możliwość łatwiejszego zarządzania swoim kalendarzem i wizytami, a my szybko wróciliśmy, a nawet przebiliśmy poziomy sprzed pandemii. Rok 2020 kończymy dwoma znaczącymi wydarzeniami - udało nam się pozyskać ponad 70 milionów dolarów w Serii C, której przewodził Cat Rock Capital, a także połączyć się z Versum, dzięki czemu staliśmy się największym na świecie marketplace w swoim sektorze. Oby ten rok był jeszcze lepszy! – powiedział Stefan Batory dla PFR Ventures.

fot. raport PFR Ventures

Kto depcze po piętach najlepszym?

Wśród największych transakcji, które miały miejsce w 2020 r. finansowanie w wysokości 99 mln zł w rundzie A zdobył fintech Uncapped. Co ciekawe, w tym przypadku fundusze VC zainwestowały w spółkę, która oferuje finansowanie obrotowe dla szybko rozwijających się firm, a więc w pewnym stopniu zastępuje finansowanie VC.

82 mln zł finansowania w rundzie A zdobyło również Codility. Start-up stworzył platformę technologiczną, której celem jest oceny i rozwoju programistów, a przede wszystkim ich zatrudnienia. Z rozwiązania opracowanego przez Codility korzystają już firmy w ponad 100 krajach! Warto dodać, że firma ta funkcjonuje już przeszło 10 lat, w których trakcie korzystali z metody bootstrapping, czyli samofinansowania.

Finansowanie w wysokości 57 mln zł w rundzie B zdobył Cosmose.AI. Spółka opracowała narzędzie, które ma wspierać działania marketingowe i podnosić sprzedaż w handlu offline. Narzędzie automatycznie dostosowuje strategię komunikacyjną do rzeczywistego zachowania klientów w sklepach. Ma w ten sposób zwiększać atrakcyjność handlu w sklepach tradycyjnych w stosunku do branży e-commerce.

Runda była planowana wcześniej i mimo kryzysu udało się ją zamknąć terminowo. Nie tylko przetrwaliśmy ten trudny czas, ale także udowodniliśmy, że nasza technologia może pomóc markom pozyskać klientów w nowych realiach rynkowych. Wiem, że nie wszystkie start-upy miały tyle szczęścia — skomentował wrześniową rundę finansowania dla Pulsu Biznesu Miron Mironiuk, prezes Cosmose AI.

fot. raport PFR Ventures

Jakie branże odnosiły największe sukcesy?

25% spółek, w które inwestowały fundusze VC w ubiegłym roku, prowadzi działalność w obszarze zdrowia. Prowadzone przez nie projekty zajmują się zarówno kwestiami naukowymi, jak i transformacją dotychczasowego systemu opieki zdrowotnej oraz dbaniem o higienę stylu życia.

- Nie jest jasne, jak COVID-19 wpłynął na finansowanie tych projektów, bo znaczna ich część rozwijała się jeszcze przed epidemią i już wtedy przyciągała zainteresowanie inwestorów. Choć pandemia koronawirusa sparaliżowała część gospodarki, wiele start-upów z branży healthtech przeżywa boom. Możliwe też, że gwałtowne zachwianie bezpieczeństwa zmobilizowało niektóre fundusze do szybszych decyzji – wskazała Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR.

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszyły się również rozwiązania dla korporacji (Enterprise Software) - w 2020 r. 15% inwestycji oraz start-upy z branży FinTech - 9% inwestycji.

Polska ma długoletnie doświadczenie w rozwoju nowoczesnych technologii i oprogramowania, ale to w ostatnich dwóch latach inwestycje w Polsce przekroczyły poziom z poprzednich dziesięciu lat. Ekosystemy innowacji stają się coraz bardziej globalne i rozproszone. Start-upy wspierane przez fundusze VC działają w różnych sektorach i lokalizacjach geograficznych. Polska ma tu przewagę: posiada jedną z największych na świecie pulę utalentowanych programistów, korzystne koszty życia, a tym samym efektywność kapitałową. Zaowocowało to wysoką koncentracją światowej klasy start-upów z obszarów Enterprise Tech i Deep Tech – skomentował dane zawarte w raporcie PFR Ventures Yoram Wijngaarde, założyciel i CEO w Dealroom.co.

Inne aktualności

Ruszyła rekrutacja do 7 edycji Szkoły Pionierów PFR!

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024