Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

zwycięzcy aplikacji jutra

Chcecie żyć dłużej i podróżować lepiej? Sprawdźcie finalistów konkursu Aplikacje Jutra!

Według badania przeprowadzonego we wrześniu 2020 r. przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, 33% ankietowanych w okresie pandemii częściej korzysta z aplikacji mobilnych. Jak jednak sprawić, by wzmożone korzystanie z nowych technologii nie odbiło się negatywnie na naszym zdrowiu i stylu życia? Laureaci konkursu Aplikacje Jutra w kategorii „Społeczeństwo” nie pozwolą nam bezczynnie siedzieć na kanapie!

W czasie pandemii Covid-19 nie tylko samo zarażenie się wirusem jest groźne - przez ostatnie miesiące mamy zdecydowanie mniej ruchu, a więcej czasu spędzamy siedząc z telefonem w ręku. Rozwiązanie tego problemu znalazł zespół Vika - zwycięzca konkursu Aplikacje Jutra w kategorii „Społeczeństwo”, który stworzył mobilnego asystenta zdrowego stylu życia. Jak wskazują twórcy tego rozwiązania, epidemia COVID-19 spowodowała, że przytyliśmy średnio 2 kg. Efekt? Będziemy wcześniej i częściej zapadać na choroby takie jak cukrzyca czy miażdżyca.

Vika to pierwsze na świecie narzędzie prognozujące czas życia w zdrowiu, ryzyka chorób i stale monitorujące postępy przy poprawianiu naszej formy. Jego celem jest zmiana nawyków w zakresie odżywiania i aktywności, a tym samym wydłużenie czasu życia Polaków o łącznie milion lat! Jak działa to urządzenie?

 

fot. materiały firmy VIKA

 

Przy pierwszym uruchomieniu Vika zadaje użytkownikowi pytania dotyczące jego stylu życia. Po przeanalizowaniu odpowiedzi Vika pokazuje wiek biologiczny, ryzyko cukrzycy, oraz monitoruje stan podwyższonego ryzyka nowotworu, udaru, choroby wieńcowej i nadciśnienia. Ale Vika to nie tylko prognoza dotycząca stanu zdrowia. Vika zawiera w sobie także 3 Misje prozdrowotne: Zdrowy Ruch, Zdrowe Posiłki oraz Zdrowy Sen. By dodatkowo zmotywować w zdobywaniu zdrowych nawyków, Vika indywidualnie dostosowuje się do użytkownika i działa jak gra -w urządzeniu realizuje się zadania, zdobywa punkty i… zdrowie. Statystyczny Polak może z Viką zdobyć nawet kilka lat życia w zdrowiu więcej. – wskazał w rozmowie z mamstartup.pl Łukasz Osowski, twórca aplikacji.

 

fot. materiały firmy VIKA

 

Warto zaznaczyć, że Vika wykorzystuje model długości życia oparty na sztucznej inteligencji (AI). Czerpie on dane z badań przeprowadzonych na ponad 550 tysiącach osób, m.in. z brytyjskiego BioBanku oraz amerykańskiego CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Łukasz Osowski, CEO i założyciel VIKI, ma już w swoim dorobku zawodowym poważny sukces – był współtwórcą firmy IVONA Software i syntezatora mowy IVONA. Tworzył i zarządzał także Amazon Development Center w Polsce, gdzie rozwijał m.in. asystenta głosowego Alexa używanego przez setki milionów osób.

Walka o aktywizację - choć turystyczną - Polaków przyświeca również twórcom portalu Tripsomnia.com, którzy w konkursie Aplikacje Jutra otrzymali wyróżnienie. Jest to strona dedykowana ofercie regionalnych organizacji turystycznych. Na portalu znajdziecie tu nie tylko noclegi czy restauracje, ale także mnóstwo innych atrakcji oraz wycieczek zorganizowanych.

Jak wskazują autorzy tego rozwiązania, do tej pory konsumenci dokonywali 95% rezerwacji lokalnych wycieczek osobiście - w kasach biletowych, recepcjach czy u pośredników turystycznych. Brakowało jednego miejsca, w którym znajdą wszystkie możliwości oferowane przez dany region. Turyści dzięki Tripsomnia.com nie będą wiec musieli korzystać jednocześnie z przewodnika oraz osobno z portali oferujących noclegi i najlepsze restauracje.

Celem start-upu jest zbudowanie sieci lokalnych zależności, na której zyskują wszyscy jej uczestnicy. Co konkretnie?

  • Organizacje turystyczne - zyskają narzędzia do sprzedaży i rezerwacji ofert z regionu;
  • Przedsiębiorcy – zyskają wskaźnik mierzalnych efektów rezerwacji i przychodów ze współpracy z organizacją turystyczną;
  • Podróżujący – zyskają dostęp do wielu przydatnych ofert w jednym miejscu oraz możliwość rezerwacji i płatności online.

 

fot. portal Trisomnia.com

 

Branża turystyczna jest sektorem silnie nadwyrężonym przez skutki pandemii Covid-19. Spadek przychodu i popytu na usługi turystyczne sięgnął 90%. Tegoroczne wakacje pokazały z kolei znaczny wzrost zainteresowania lokalną turystyką, która potrzebuje dobrego narzędzia promocyjnego. Dzięki Tripsomnia.com zwiedzicie Góry Stołowe, weźmiecie udział w raftingu w Pieninach czy spływie kajakowym Czarną Hańczą. Portal oferuje też wycieczki zagraniczne, które również skupiają się na odkrywaniu lokalnych możliwości, często pomijanych przez przewodniki.

Jak w każdym konkursie, tak i w Aplikacjach Jutra na najlepszych czekały nagrody - zwycięzca z kategorii "Społeczeństwo", czyli zespół Vika otrzymał 250 tys. zł. Wygrana ma zostać przeznaczona na dalszy rozwój projektu oraz jego wdrożenie. Również wyróżniony zespół - autorzy strony Trisomnia.com, otrzymali środki finansowe w wysokości 100 tys. zł, które posłużą im do kontynuowania prac nad rozbudowę portalu. 

relację z gali finałowej Aplikacji Jutra znajdziecie tutaj. Zapraszamy też do lektury naszych artykułów o zwycięzcach konkursu w kategorii "Zdrowie" oraz "Praca". 

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)