Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

finał aplikacji jutra pfr

Aplikacje Jutra PFR: to z nich będziecie korzystać w przyszłości – relacja z finału programu

Gala finałowa i ogłoszenie zwycięzców Aplikacji Jutra PFR za nami. Jak wyglądały kulisy konkursu oraz jego finału i co najbardziej spodobało się jurorom w zwycięskich projektach?

Jak większość organizowanych obecnie wydarzeń, ze względów bezpieczeństwa spotkanie finałowe odbyło się w formule online. Uczestników Gali powitał Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, który podkreślił, że pomoc we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań oraz podejmowanie działań antykryzysowych w dobie pandemii, są jednymi z podstawowych zadań PFR.

"W konkursie Aplikacje Jutra PFR rzuciliśmy wyzwanie cyfrowym twórcom, aby zmierzyli się z wyzwaniami w obszarach najbardziej dotkniętych skutkami Covid-19. Poprzez takie inicjatywy chcemy także promować polską myśl technologiczną i zwiększać konkurencyjność rodzimych rozwiązań, które są dla Polski szansą na szybszy powrót na ścieżkę rozwoju." 
Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Głos zabrała też Eliza Kruczkowska – Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji. Przypomniała drogę, którą pokonali finaliści, by dojść do końcowego etapu konkursu. Jednym z kroków na tej ścieżce były zorganizowane w PFR warsztaty, podczas których zespoły wraz z mentorami pracowały m.in. nad walidacją stworzonych projektów oraz przygotowaniem biznesplanu i prezentacji finałowej, która zachwyci i przede wszystkim przekona jurorów.

To właśnie wystąpienia finałowe 12. finalistów były najważniejszym punktem wieczoru. Każdy zespół miał po trzy minuty na przedstawienie swoich rozwiązań. Po wygłoszeniu przez uczestnika pitch decku czas na zadanie pytań miało jury.

W komisji konkursowej znaleźli się dyrektorzy departamentów w Polskim Funduszu Rozwoju, których wspierali w wyborze znakomici eksperci spoza organizacji:

Wszystkie przedstawione prezentacje były dopracowane, a także w większości idealnie mieściły się w przeznaczonym na wypowiedź czasie. Jurorzy wielokrotnie wskazywali, że to po jakości pitch decków widać najlepiej, jak dużo pracy od momentu rozpoczęcia konkursu w lipcu wykonali jego uczestnicy. Szczęśliwie nie zawiodło także zaplecze techniczne konkursu!

Przedstawiciele zespołów wskazywali, że udział w konkursie nie jest jedynym krokiem podjętym przez nich w celu wdrożenia stworzonych projektów w życie. W tym zakresie podejmują m.in. współpracę z ekspertami, starają się na dodatkowe środki finansowe od funduszy VC oraz aniołów biznesu, czy poszukują pierwszych klientów. To dobrze wróży przyszłości wszystkich prezentowanych projektów. 

Po dokonaniu oceny prezentacji 12. zespołów, jurorzy musieli zadecydować o wybraniu trzech zwycięskich i trzech wyróżnionych drużyn (po 1. z każdej kategorii). Komisja, oceniając poszczególne zespoły, brała pod uwagę takie kryteria jak: innowacyjność pomysłu, stopień zaawansowania projektu, jakość wystąpienia finałowego i przygotowanej prezentacji, zaproponowany model biznesowy oraz poziom doświadczenia uczestników. Zdobywcy pierwszego miejsca w swojej kategorii otrzymali nagrody w wysokości 250 tys. zł, a wyróżnieni –100 tys. zł. Środki te mogą zostać przeznaczone na stworzenie prototypu aplikacji, w tym realizację prac programistycznych, wizualnych oraz promocję i marketing produktu.

Laureaci konkursu Aplikacje Jutra PFR:

  1. W kategorii „zdrowie” zwyciężył zespół Covid Genomics, którego urządzenie służy do badania jakości, czułości i precyzyjności testów wykrywających COVID 19. Rozwiązanie ma również sprawdzać, czy stosowane testy nie podają sfałszowanych wyników, a także dostosowywać je do regionu użytkowania – biorąc pod uwagę najczęstsze mutacje wirusa. Covid Genomics rozpoczęło współpracę z WHO, a w przyszłości to narzędzie ma znaleźć zastosowanie również w mapowaniu skuteczności badań nad wirusem HIV.

    Wyróżnienie w tej kategorii zdobył WARMIE, czyli system składający się z m.in. sensora bezprzewodowego, zdalnego monitorowania temperatury ciała. Może on być wykorzystany do oceny stanu zdrowia pacjenta, monitorowania kondycji osoby poddanej kwarantannie, temperatury ciał osób, które mogły mieć styczność z wirusem, jak również okolic ran pooperacyjnych. Nieodłączną częścią systemu WARMIE jest aplikacja umożliwiająca przesyłanie danych na serwer przeznaczona do użytku szpitalnego. Urządzenie ograniczy kontakt lekarzy i pielęgniarek z zakażonym pacjentem przebywającym w izolacji.

     
  2. Największą liczbę punktów w kategorii „praca i przedsiębiorczość” zdobył zespół Infino. To zintegrowane narzędzie do analizy finansów przedsiębiorstw. W skrócie zadaniem tej platformy jest umożliwienie przedsiębiorcom szybkiej analizy zarówno swojej sytuacji finansowej, zdiagnozowania zaistniałych problemów, jak i znalezienia w tym zakresie skutecznego rozwiązania. Ma także wspomagać decyzje restrukturyzacyjne w firmach.

    Wyróżnienie w tym obszarze zdobył Lanpocket - inteligentna aplikacja pomagająca w nauce języka za pomocą innowacyjnej metody, wykorzystującej m.in. geolokalizację oraz dopasowanie treści materiałów szkoleniowych do profilu osoby. Aplikacja ta pozwoli zapracowanym użytkownikom uczyć się małymi partiami, dostosowanymi do ich potrzeb i wolnego czasu. Twórcy twierdzą, że Lanpocket jest o 30% skuteczniejszy niż jakiekolwiek inne narzędzia, z uwagi na metodę zastosowaną metodę zanurzenia językowego.

     
  3. Zwycięzcą w obszarze „społeczeństwo” jest VIKA. To aplikacja, która pokazuje, ile lat zdrowia jeszcze nam pozostało i jaki jest nasz wiek biologiczny, w zależności od prowadzonego stylu życia. Urządzenie to przede wszystkim ma pomagać we wprowadzaniu zdrowych nawyków. Przyświecające jej twórcom hasło to „Milion lat zdrowia więcej w Polsce”. Rozwiązanie opiera się na Misjach Zdrowotnych (dot. zdrowego odżywiania, snu, aktywności fizycznej) i działa jak gra: wypełniając zadania zdobywa się punkty i kolejne poziomy zdrowego stylu życia.

    Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Tripsomnia - platforma rezerwacyjna, która ma pobudzić popyt na polskie wycieczki i atrakcje turystyczne poprzez dostarczenie technologii i rozwiązań marketingowych organizacjom turystycznym, które bardzo ucierpiały przez kryzys wywołany pandemią. Tripsomnia jest marketplacem dla regionów turystycznych i miast łączącym oferty noclegów, wycieczek oraz innych atrakcji i aktywności, które oferowane są w danym miejscu.

"Wybór zwycięzców nie był łatwy, bo każde rozwiązanie, które zakwalifikowało się do finałowej dwunastki jest interesujące i ma szansę zaistnieć na rynku. Dokonując wyboru laureatów jury kierowało się głównie jakością aplikacji, jej przygotowaniem biznesowym i potencjałem do walki z kryzysem. Będziemy obserwować postępy w rozwoju finałowych rozwiązań."
Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR

Na koniec, przedstawiamy Aplikacje Jutra PFR w liczbach:

  • 800 - niemal tyle zgłoszeń wpłynęło na konkurs w 3 kategoriach;
  • 24 - tyle godzin spędzili uczestnicy na warsztatach online w październiku 2020;
  • 6 - to liczba mentorów z topowych instytucji i startupów, którzy wspierali zespoły podczas warsztatów i po ich zakończeniu;
  • 5 - w tylu obszarach eksperci PFR rozwijali kompetencje zespołów;
  • 4 m-ce - taką ilość czasu mieli uczestnicy na zbudowanie i testowanie prototypów;
  • 3 fundusze Venture Capital oceniały wraz z Komisją Konkursową zwycięskie aplikacje;
  • 0,5 roku – tyle czasu na zbudowanie MVP mają zwycięzcy dzięki nagrodom w konkursie!

Konkurs Aplikacje Jutra PFR to nie jedyna inicjatywa skierowana do osób, które chcą rozwijać swoje projekty i stawiać pierwsze lub kolejne kroki w biznesie. Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami, jakie daje uczestnictwo w programach Szkoła Pionierów PFR oraz Projektanci Innowacji PFR. Aktualne informacje o inicjatywach Polskiego Funduszu Rozwoju znajdziecie zawsze na naszej stronie!

Inne aktualności

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!

Kraków w Akceleratorze DIANA NATO! Co to znaczy? Rozmawiamy z prowadzącymi program