Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Lokalne ośrodki współpracują z innowatorami - jak robią to na Podkarpaciu?

Urban Lab w Rzeszowie organizuje spotkania ze start-upami w ramach cyklu Startup Mix, a Podkarpackie Centrum Innowacji współtworzy hackathon wraz z NASA. Jak samorządy współpracują ze start-upami i innowatorami – zwłaszcza w Podkarpackiem? 

Jak wynika z zeszłorocznego badania PFR „Innowacje dla Miast. Wyzwania we współpracy samorządów z przedsiębiorstwami technologicznymi”, tylko jedna trzecia z 68 badanych samorządów, ma doświadczenie współpracy z innowacyjną firmą technologiczną. Średnie miasta najczęściej deklarują realizację projektów we współpracy ze start-upami w obszarze cyfryzacji miejskich usług. Z kolei miasta, które zdecydowały się na realizację projektów z innowacyjnymi firmami, wyniosły z niej pozytywne doświadczenia. Aż 82% ankietowanych oceniło tę współpracę dobrze lub bardzo dobrze Dlatego cieszą inicjatywy w obszarach, które raczej z technologicznymi hubami się nie kojarzą, takich jak południowy wschód Polski. 

Jednym z takich miejsc jest Rzeszowski Urban Lab. To przestrzeń, której powstaniu przyświeca ambitny cel – bycie miejscem współpracy władz miejskich z mieszkańcami, przedsiębiorstwami oraz podmiotami naukowymi, i tworzenie razem z nimi innowacyjnych rozwiązań, które mają poprawić życie mieszkańców miasta.  

Miejski konkurs pitchy 

Wśród inicjatyw, które mają poprawić to, jak miasto działa ze start-upami w Rzeszowskim laboratorium jest m.in. StartUP MIX – regularne spotkania z młodymi, technologicznymi firmami z Rzeszowa, województwa świętokrzyskiego i nie tylko.  

W ramach StartUP MIX uczestnicy mogą zaprezentować przed ekspertami swoją propozycję biznesową w ramach konkursu pitchów. Można też wymienić się doświadczeniami i pomysłami. To także panele dyskusyjne, w których udział biorą zarówno pomysłodawcy, jak również innowatorzy, naukowcy i przedstawiciele samorządów z Polski i zagranicy. 

Najbliższe spotkanie będzie miało miejsce 17 listopada, a już 8 grudnia odbędzie się finałowa gala tej edycji programu. W czasie ostatniej edycji programu zaprezentowały się m.in. wyróżnione w czasie 4 edycji Szkoły Pionierów PFR Dżo – inteligentne kompostowniki, VOOX, który stworzył przezroczyste powałki do uli, które pozwalają na monitorowanie pracy pszczół i temperatury wewnątrz ula bez konieczności jego otwierania czy odprowadzania z pszczelego domu wilgoci, oraz PicUP Wall, urządzenie do odbioru kupionych przez internet produktów w sklepie, które zapewnić ma klientom wygodny i bezpieczny, a także znacząco szybszy niż do tej pory odbiór zamówień. 

Poza pitchami w czasie spotkania odbył się panel o społecznej odpowiedzialności lokalnego biznesu i związanej z nią działalności na rzecz miasta i jego mieszkańców.  

To niejedyne działanie rzeszowskiego Urban Labu. Innym są hackathony miejskie. Uczestnicy najnowszej edycji będą mieli za zadnie stworzenie Integratora Druku 3D. Głównym założeniem tego projektu jest opracowanie innowacyjnej i interaktywnej platformy integrującej systemy druku 3D online online, łącząc naukowych, przemysłowych, samorządowych, edukacyjnych i prywatnych użytkowników drukarek 3D na terenie Gminy Rzeszów.

Hackathon z NASA na Podkarpaciu 

Innym podkarpackim podmiotem, który ma pomóc technologicznym innowatorom w tworzeniu rozwiązań, jest Podkarpackie Centrum Innowacji. Jego celem jest przede wszystkim łączenie nauki z biznesem, ale także rozwój działalności R&D i innowacyjności w regionie. Najnowszym projektem Centrum jest hackathon „Subcarpathian NASA Space Apps Challenge”, który odbędzie się w Rzeszowie 1 października. Na uczestników czekają nagrody finansowe – w sumie na zdobywców trzech pierwszych miejsc czeka 30 tys. złotych. Uczestnicy Hackathonu będą mogli starać się też o staże i praktyki w firmach z branży kosmicznej i lotniczej, a najlepsze zespoły zostaną zgłoszone do rywalizacji międzynarodowej. 

Na czym będzie polegać zadanie stojące przed uczestnikami? Na stworzeniu konkretnych rozwiązań, które wesprą rozwój Podkarpacia. Uczestnicy będą w swoich projektach wykorzystywać dane satelitarne NASA. 

Do hackathonu mogą zgłosić się 2-6 osobowe zespoły, które mogą składać się z informatyków, inżynierów, projektantów, myślicieli nauk społecznych, makerów, artystów i programistów oraz wszystkich, którzy mają głowy pełne innowacyjnych pomysłów! Aplikować można na stronie hackathonu, który odbędzie się stacjonarnie w Rzeszowie. 

Chcesz poznać miejsca w których w południowo-wschodniej Polsce możesz pozyskać wsparcie dla swojego start-upu? Zobacz nasz tekst

Inne aktualności

8 osób, które warto obserwować w świecie AI w Polsce

Polskie AI kolejnym krajowym jednorożcem – co robi ElevenLabs?