Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

5 zwycięzców akceleratora MIT Enterprise Forum CEE – w tym uczestnik Szkoły Pionierów PFR!

W ubiegłym tygodniu miał miejsce finał programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum CEE – 5 wybranych start-upów weźmie udział w tygodniowym bootcampie na MIT w Bostonie. Wśród zwycięzców jest uczestnik pierwszej edycji Szkoły Pionierów PFR! 

Do tegorocznej edycji programu zgłosiły się 243 start-upy, z których 15 zostało wybranych do programu akceleracyjnego. Jego punktem kulminacyjnym był demo day, który miał miejsce w zeszły czwartek, a w jego czasie międzynarodowa komisja, złożona aż ze 130 osób oceniła prezentacje zespołów. Spośród 5 nagrodzonych projektów aż 4 można zdefiniować jako start-upy pozytywnego wpływu.

Pięć nagrodzonych projektów to:

Billon Group – polsko-brytyjski fintech to najbardziej dojrzały z uczestników akceleratora, a przy tym jedyny, który nie zajmuje się technologiami pozytywnego wpływu. Billon Group tworzy z użyciem blockchain rozwiązanie łączące płatności walutowe, cyfryzację i obieg dokumentów i zarządzanie tożsamością, które ma być przede wszystkim bezpieczne i powiązane z konkretnym użytkownikiem. Billon uzyskał w zeszłym roku finansowanie wysokości 5 mln euro od funduszy Mencey Capital i Rising Tide Financial.

IQ Biozoom – to start-up założony przez Jakuba Kaczmarskiego, uczestnika pierwszej edycji Szkoły Pionierów PFR, i p.o. dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ten medtechowy start-up zajmuje się unikalnym na światową skalę rozwiązaniem służącym do monitorowania poziomu glukozy w organizmie – za pomocą innych niż krew nośników – np. śliny. Pozwoli to na podniesienie komfortu życia cukrzyków, którzy nie będą zmuszeni do codziennego pobierania krwi. Rozwiązanie Biozoom ma być także potencjalnie wykorzystywane do pomiarów innych substancji w organizmie pacjenta.

MakeGrowLab – tworzy opakowania z naturalnych, kompostowalnych materiałów. Ich opakowania nie przepuszczają wody, więc nadają się do pakowania żywności, a przy tym wykonane są z celulozy i innych produktów pochodzenia roślinnego. Start-up tworzy także roślinne odpowiedniki skóry, które mogą być użyte w produkcji ubrań czy toreb. MakeGrowLab w zeszłym roku wygrał konkurs Chivas Venture.

UVera – łódzki start-up, który tworzy filtry chroniące skórę przed promieniowaniem słonecznym – jednak są to produkty zupełnie neutralne dla środowiska, nie zanieczyszczające wód i nie zagrażające morskiemu życiu, a przy tym hipoalergiczne i efektywne kosztowo. Start-up w zeszłym roku otrzymał grant na rozwój w ramach unijnego programu „Green Deal”.

WindTak – to firma analizująca dane odnośnie elektrowni wiatrowej po to, żeby usprawnić ich działanie i efektywność, optymalizując wykorzystanie wiatru i potencjał turbiny. WindTak to projekt naukowców z Politechniki Łódzkiej – Piotra Domagalskiego i Macieja Karczewskiego, we współpracy z  ekspertami w branży energetyki odnawialnej i naukowcami z całej Europy. Działa w Europejskim Inkubatorze  EIT Climate-KIC.

MIT Enterprise Forum stawia na społeczną użyteczność

Poza główną kategorią start-upy były nagradzane w kategoriach Nagrody Publiczności (tu wygrała Uvera, oraz Nagrody Alunów Programu i Nagrody dla Młodego Innowatora – która ma nagradzać przede wszystkim rozwiązania które mają być wysoko użyteczne społecznie – obie otrzymało MakeGrowLab.

Rekrutacja do wiosennej edycji programu MIT Enterprise Forum CEE rozpoczęła się w styczniu. Każdy z zakwalifikowanych do programu akceleracyjnego przez kilka miesięcy ściśle współpracował z polskimi i międzynarodowymi mentorami nad rozwojem modeli biznesowych swojej firmy – poznali m.in. tajniki pitchowania z Lindą Plano czy zasady “Przedsiębiorczości zdyscyplinowanej” autorstwa Billa Auleta, prof. MIT. 

Ważnym elementem akceleracji jest łączenie start-upów z dużymi firmami, poszukującymi innowacyjnych rozwiązań. W tej edycji przedsiębiorcy mieli szansę wdrożyć pilotażowo, a potem komercyjnie, rozwiązania w takich spółkach jak Adamed, Coca-Cola HBC Polska, MCX czy ANWIL S.A. (Grupa ORLEN). Biorące udział w programie start-upy pochodziły z 4 krajów: Polski, Łotwy, Gruzji i Słowacji. Piątka finalistów w najbliższym czasie wyruszy do USA, gdzie będą brać udział w bootcampie organizowanym przez MIT.

Inne aktualności

AI & MEDTECH CEE 2024: Innowacyjne Forum dla Liderów Medycyny i Technologii

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!