Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Podcast Pionierów: Jak finansować start-up - szukać pieniędzy we własnym portfelu, czy dostać się do portfela VC?

Podcast Pionierów: Jak finansować start-up - szukać pieniędzy we własnym portfelu, czy dostać się do portfela VC?

05 maja 2022
Nasi goście Marcin Tchórzewski

Czego dowiesz się z podcastu?

  • Czym różni się rozwijanie start-upu przez bootstrapping od współpracy z VC. 
  • Jak szukać inwestora i na co warto przy tym zwracać uwagę? 
  • O jakich niedogodnościach młodzi founderzy nie myślą idąc do VC? 
  • Jak inwestuje founder, który zmienił się w anioła biznesu? 

Marcin Tchórzewski to CEO i co-founder Coders Lab, pierwszej w Polsce szkoły programowania, choć ostatnio coraz częściej słychać o nim jako o aniele biznesu – w jego portfolio są dwa start-upy – Jutro Medical i Listny Cud. Jako osoba, która łączy doświadczenie założyciela start-upu, który działał w modelu bootstrapowym, poszukiwał inwestora, a następnie sam się nim stał, oferuje unikalne spojrzenie na wszystkie strony procesu. 

- Kluczem do wzrostu przez pierwsze kilka lat było reinwestowanie wszystkich środków - mówi Tchórzewski o rozwoju swojej firmy. Jak dodaje, na każdym etapie czekały na niego jako foundera nowe wyzwania i kolejne niespodzianki.  

- Przy poszukiwaniu inwestora ocenialiśmy zarówno czysto finansowe warunki, ale także te niefinansowe, dla nas dużo ważniejsze - wyjaśnia. Opisuje także modelowy proces poszukiwania inwestora. - Coders Lab rozmawiało z kilkoma inwestorami, ale ostatecznie tylko jeden robił w naszej firmie due dilligence i nas wspierał.  

Jak dodaje, inwestycje w start-upy to dla niego przede wszystkim wspomaganie ekosystemu i dzielenie się wiedzą, ale sam patrzy przede wszystkim na ludzi - Najważniejsi są ludzie, to czy potrafią przez te najbliższe lata swoje firmy tworzyć, skalować. Sam stawiam na ludzi, którzy mają już za sobą jakieś doświadczenie, popełnili swoje błędy. Patrzę także na branżę i jej przyszły rozwój, ale najważniejsi są founderzy – mówi. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy! 

Nasi goście

Marcin Tchórzewski CEO i twórca pierwszej polskiej szkoły programowania Coders Lab, którą z powodzeniem rozwija od 2013 roku. W 2018 w Coders Lab zainwestowała Grupa Pracuj. Twórca fundacji “Możesz ITy”, dającej wychowankom domów dziecka oraz młodych dorosłych w trudnej sytuacji życiowej możliwość rozpoczęcia dobrze płatnej kariery w IT. Anioł Biznesu nagrodzony tytułem “Debiutant Roku” w konkursie Business Angel of the Year 2020.Za skuteczne łączenie misji edukacyjnej z celami biznesowymi został uhonorowany nagrodą Aulera. Mentor Szkoły Pionierów PFR.