Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

dotacje unijne

Dotacje unijne dla mikrofirm. Jak pozyskać fundusze?

Właściciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw mają do wyboru szereg programów, w ramach których mogą ubiegać się o dotacje unijne na rozwój firmy. Fundusze są dostępne zarówno w programach regionalnych, jak i w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia. Sprawdzamy, które inwestycje mają największą szansę na dofinansowanie ze środków unijnych oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dotacje. 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak pozyskać dotacje unijne;
  • z jakich programów mogą skorzystać właściciele mikrofirm;
  • w jaki sposób zdobyć dofinansowanie usług rozwojowych;
  • gdzie szukać informacji o aktualnych dotacjach unijnych.

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, jak duże znaczenie ma uzyskanie dofinansowania na start. Pierwsze miesiące po uruchomieniu działalności gospodarczej to szczególny czas, w którym właściciele mikrofirm ponoszą wyjątkowo duże koszty. Niekoniecznie zwiększają one innowacyjność firmy, ale są niezbędne do tego, aby rozpocząć prowadzenie biznesu. Dlatego warto sprawdzić, czy w ramach prowadzonej działalności mamy szansę na uzyskanie dotacji ze środków unijnych.

Dotacje z Funduszy Europejskich są formą bezzwrotnej pomocy finansowej, kierowanej przede wszystkim do osób bezrobotnych, które:

  • nie ukończyły 30. roku życia i chcą kontynuować naukę – takie osoby mogą otrzymać dotacje na rozwój firmy lub dofinansowanie edukacji;
  • ukończyły 30. rok życia – takim osobom UE również oferuje fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej bądź dofinansowanie szkoleń zawodowych.

Kwota, jaką można w ten sposób uzyskać, to nawet 40 tysięcy złotych. Na jej wydanie młody przedsiębiorca ma 12 miesięcy. Więcej informacji na temat dotacji unijnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej można znaleźć na portalu Funduszy Europejskich lub na stronie Urzędu Pracy właściwego dla naszego regionu.

Dotacje unijne na innowacje firm

Innowacyjne rozwiązania są bardzo mocno wspierane przez Fundusze Europejskie. Dlatego przedsiębiorcy, którzy w ramach działalności operacyjnej współpracują z jednostkami badawczymi albo zajmują się wdrażaniem innowacyjnych produktów lub usług, mają wiele możliwości pozyskania dotacji unijnych. Środki na innowacje są dostępne w ramach programu Polska Wschodnia oraz w programach regionalnych dla województw:

  • lubelskiego;
  • podkarpackiego;
  • podlaskiego;
  • świętokrzyskiego;
  • warmińsko-mazurskiego.

Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego wymagania, jakie należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie, mogą się znacznie różnić w zależności od konkretnego programu. Dofinansowanie uzyska się m.in. na:

  • realizację innowacyjnych projektów badawczych;
  • rozbudowę infrastruktury niezbędnej do rozpoczęcia działalności badawczo rozwojowej;
  • wdrożenie nowych technologii opracowanych w wyniku działalności B+R.

Dotacje unijne na informatyzację

Obecnie informatyzacja dotyczy niemal każdej dziedziny biznesu. Mimo ciągłego rozwoju technologii informatycznych dalej jest miejsce i potrzeba na nowe rozwiązania tego typu. W ramach wybranych programów regionalnych oraz Programu Polska Cyfrowa można uzyskać dotacje unijne m.in. na:

  • informatyzację w firmach (np. projektowanie i wdrażanie portali e-commerce lub rozwiązania wspierające działalność B2B);
  • kształcenie cyfrowe (np. pozalekcyjne projekty edukacyjne dla uczniów, kursy dla nauczycieli z zakresu praktycznego wykorzystania technologii informatycznych);
  • rozwiązania informatyczne wspierające rozwiązanie problemów gospodarczych i społecznych;
  • rozwój elektronicznych usług urzędowych (np. e-recepta, internetowa rejestracja wizyt).

Dotacje unijne na rozwiązania ekologiczne

Dotacje na inwestycje ekologiczne mają na celu zmniejszenie wykorzystywania nieodnawialnych zasobów, które są szkodliwe dla środowiska. Obejmują przede wszystkim projekty związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Środki oferowane są w ramach RPO oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozyskane w ten sposób fundusze można przeznaczyć np. na projekty związane z:

  • termomodernizacją budynków firmowych;
  • rozwojem energooszczędnych technologii;
  • wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych;
  • modernizacją ogrzewania lub klimatyzacji.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie eko-dotacji. Warto jednak pamiętać, że pewna część opcji dofinansowania w tym zakresie to instrumenty zwrotne.

Dotacje unijne na działalność za granicą

Aby otrzymać dotacje na rozwój firmy za granicą, trzeba przede wszystkim przygotować szczegółowy model biznesowy w zakresie internacjonalizacji, który będzie przedstawiał strategię działalności za granicą. Środki z dotacji można przeznaczyć na realizację tejże strategii w praktyce oraz na działania takie jak udział w wydarzeniach branżowych, promocyjnych lub targach gospodarczych. Dotacje przyznawane są w ramach programów regionalnych oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Szczegółowe informacje na temat konkretnych dotacji dla działalności zagranicznych można znaleźć na stronie PARP.

Dofinansowanie szkoleń

Dotacje na rozwój firmy nie są jedyną formą wsparcia przedsiębiorców oferowaną przez Unię Europejską. W internetowej bazie usług rozwojowych widnieją obecnie ponad 24 tysiące szkoleń, do których można otrzymać dofinansowanie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Przedsiębiorca może samodzielnie wybrać konkretny kurs, który jego zdaniem będzie wspierał rozwój i pomoże mu podnieść kompetencje zawodowe. Ten rodzaj wsparcia skierowany jest wyłącznie do w mikro, małych i średnich firm. Więcej informacji o dofinansowaniu usług rozwojowych można znaleźć na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Gdzie szukać informacji o dotacjach?

Znalezienie odpowiedniego programu, w ramach którego wolno ubiegać się o bezzwrotne dotacje na rozwój firmy, może być kluczowe w kontekście działalności całego przedsiębiorstwa. W normalnych warunkach wszystkie informacje na temat dotacji unijnych można znaleźć w specjalnych Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Obecnie jednak, z uwagi na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, ich działalność jest ograniczona. Warto więc najpierw skorzystać z wyszukiwarki dotacji online, a dopiero później skontaktować się z wybranym punktem PIFE telefonicznie lub mailowo. Dobrym pomysłem jest też przejrzenie sekcji najczęściej zadawanych pytań, która może pomóc szybko rozwiać przynajmniej część wątpliwości. W kontekście Covid-19 zachęcamy również do śledzenia działań podejmowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na rzecz przedsiębiorców bezpośrednio dotkniętych skutkami pandemii. Ponadto wszystkim właścicielom mikrofirm, którzy potrzebują dodatkowych funduszy na start lub rozwój firmy, polecamy również lekturę naszego artykułu na temat alternatywnych możliwości finansowania działalności gospodarczej

 

Zobacz również