Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Tydzień z VC: wsparcie dla informatycznej platformy do projektowania leków, systemu zarządzania biurem i hulajnóg

Pieniądze z funduszy trafiły w zeszłym tygodniu do medtechowego molecule.one i proptechowego Whirla. 60 mln dolarów dostał zaś od Goldman Sachs niemiecki transportowy Tier Mobility – w który zainwestowały wcześniej polskie fundusze. 

Zeszły tydzień był krótszy, ale dla funduszy VC i tak dość intensywny. Na polskim rynku doszło do dwóch seedowych inwestycji, a wspomnieć należy też o otrzymaniu przez berliński Tier Moblility 60 mln USD od inwestycyjnego banku Goldman Sachs. Tier wsparł w 2019 roku polski fundusz Market One Capital.  

– Jeżeli uzyska się dobry kontakt z twórcą start-upu i przekona się go o wartości, którą można wnieść do jego biznesu oraz działa się szybko, fakt, że jest się funduszem z Warszawy, a nie Londynu czy Berlina przestaje mieć takie znaczenie. Tak też było w przypadku Tier Mobility. Mieliśmy bardzo mocne przekonanie, że transport w miastach czeka rewolucja i po dwóch rozmowach z founderem zdecydowaliśmy się na inwestycję – mówił Marcin Kurek z Market One w rozmowie z nami.  

fot. Tier Mobility, materiały prasowe

Tier otrzymał w zeszłym miesiącu pozwolenie na działanie swojego, złożonego z elektrycznych hulajnóg i skuterów, systemu, w Londynie. Tym, co wyróżnia niemiecki komunikacyjny start-up na tle konkurencji jest to, że nie tylko zapewnia infrastrukturę i aplikację dla hulajnóg, ale jest też ich producentem – a produkcja odbywa się w Europie. Według zapewnień twórców są też bardziej odporne na zniszczenia i bardziej przyjazne dla środowiska niż ich konkurenci. W kwietniu niemiecki start-up wszedł do Polski i uruchomił pierwsze hulajnogi w Trójmieście,a z końcem miesiąca pojawił się w Krakowie, który stał się setnym miastem na świecie, po którym poruszają się hulajnogi syngowane przez Tier. Firma była też pierwszym operatorem elektrycznych pojazdów, który wystąpił do władz Krakowa z wnioskiem o podpisanie porozumienia, jeszcze przed rozpoczęciem działalności w mieście. 

4,6 mln dolarów na platformę do tworzenia leków 

Molecule.one to platforma pozwalająca naukowcom na szybsze tworzenie nowych leków. Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i potężnej bazy danych, platforma informuje jak i w jakich proporcjach należy połączyć składniki chemiczne, by uzyskać odpowiedni związek leczniczy. Wskaże także, gdzie i za ile można takie składniki pozyskać.

Firma już w 2019 roku miała działający produkt i uzyskała szereg kontraktów z firmami farmaceutycznymi po udziale w start-upowym konkursie Disrupt SF, organizowanym przez portal TechCrunch. W czasie pandemii udostępniła za darmo część swoich rozwiązań firmom i uniwersytetom pracującym nad szczepionką i lekarstwami na COVID-19. 

fot. mat. prasowe

W obecnej rundzie seed prowadzonej przez Atmos Ventures w start-up zainwestowały m.in Sunfish Partners: AME Cloud Ventures, Cherubic Ventures, Inventures oraz inwestorzy indywidualni. Wsparcie wyniosło 4,6 mln dolarów. Pieniądze firma ma przeznaczyć na poszerzenie zespołu i otwarcie nowych biur w Europie i USA. 

Milion złotych na zarządzanie biurem 

Po pandemii powrót do biur może wyglądać w różny sposób. Duża część firm może działać w modelu hybrydowym. Powrót do biur ma ułatwić start-up Whirla, który, za pomocą aplikacji mobilnej i systemów czujników ma prześledzić wykorzystanie przestrzeni, zaplanować podział biura na sektory, czy zarezerwować konkretne biurko. Rozwiązanie nie wykorzystuje biurowego Wi-Fi i integruje się automatycznie z szeregiem biurowych aplikacji – np. narzędziami biurowymi Microsoftu. Start-up wsparł fundusz Evig Alfa, kwotą 1,1 mln złotych. 

- Praca hybrydowa to hasło, które spędza sen z powiek zarządzających firmami. To model, który zostanie z nami na lata i wymaga odpowiedniego planu, organizacji i narzędzi – mówił o inwestycji Dawid Wesołowski, dyrektor generalny funduszu, w rozmowie z Rzeczpospolitą. Spółka ma wykorzystać fundusze na rozwój aplikacji i pozyskanie nowych klientów. Już ma za sobą pilotażowe wdrożenia w dużych, globalnych firmach. 

Co mówi o polskim ekosystemie jeden z pierwszych inwestorów w Booksy i Packhelp? Przeczytaj naszą rozmowę z Apostolosem Apostolakisem

Inne aktualności

Tydzień z VC: Od 30 mln dolarów na e-commerce do second-handów. Jakie start-upy wsparli inwestorzy?

Tydzień z VC: Magnetyczne pociągi, prawdziwie losowe liczby i encyklopedia produktów