Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

PFR Ventures dalej zazielenia fundusze – wspiera szósty green techowy VC

PFR Ventures zainwestował 10 mln EUR w polski fundusz VC Radix Ventures, dołączając do  Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EIF). To szósta inwestycja w ramach programu PFR Green Hub FoF. Radix Ventures będzie inwestować w spółki z polski i regionów CEE, które tworzą rozwiązania deep tech wspierające zieloną transformację.

Radix Ventures to fundusz założony przez grupę doświadczonych przedsiębiorców technologicznych i inwestorów, któremu przewodzą Paweł Bochniar, Wojciech Ratymirski oraz Michał Urbanowski. Twórcy funduszu wcześniej zarządzali Valuetech Seed, funduszem, który wspierał spółki deep tech na wczesnym etapie rozwoju. W ich portfolio inwestycyjnym znajdowały się m.in. notowana na NewConnect Noctiluca oraz przejęta w 2022 roku przez Photon Energy Group spółka Lerta Energy.

PFR Ventures inwestuje 10 mln EUR w Radix Ventures w pierwszej turze budowy funduszu - tzw. first close, dołączając do Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, którego udział wynosi 25 mln EUR. Radix Ventures będzie inwestować przede wszystkim na polskim rynku, ale fundusz planuje też współpracę z w ramach koinwestycji w start-upy z Rumunii, Ukrainy i Węgier. Docelowa kapitalizacja funduszu to 60 mln EUR, z przeznaczeniem na 16-20 inwestycji – ma zamiar inwestować w spółki od 1,5 do 3 milionów Euro. 

Radix Ventures dołącza do naszego zróżnicowanego portfela zielonych funduszy inwestycyjnych z Polski i Europy. Partnerzy funduszu mają już doświadczenie w identyfikowaniu i wspieraniu innowacyjnych spółek deep tech o dużym potencjale, które tworzą rozwiązania dla przemysłu. Wierzymy, że ich znajomość branży i doświadczenie we wspieraniu startupów od zalążka po rozwój pomoże w przyspieszeniu rozwoju zielonych innowacji w Polsce - mówi Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna PFR Ventures.- Inwestycja i zaufanie zespołu PFR Green Hub mają dla nas bardzo duże znaczenie. PFR Green Hub jako pierwszy tego typu fundusz funduszy w Unii Europejskiej, stawiający na inwestycje w zielone technologie, doskonale wpisał się w naszą strategię. Obok Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, będzie on prawdopodobnie drugim największym inwestorem w Radix Ventures. Współpraca z PFR Green Hub pozwoli nam zaoferować wsparcie inwestycyjne dla najbardziej zaawansowanych technologicznie startupów z Polski na etapie późno zalążkowym (ang. late seed), gdzie dostęp do finansowania był dla nich jak dotąd ograniczony - dodaje Paweł Bochniarz, Partner Zarządzający Radix Ventures.

Radix Ventures to piąta inwestycja w polski zespół venture capital, którą PFR Ventures ogłasza w 2024 roku. Wszystkie z nich zostały dokonane przy użyciu środków z Polskiego Funduszu Rozwoju, a negocjacje z zespołami zarządzającymi prowadzone były na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. PFR Ventures planuje dokonać około 40 inwestycji w fundusze VC. Z kolei w ramach Green Hub FOF zainwestowano do tej pory w 5 funduszy - z końcem 2022 roku PFR Ventures podpisało umowy z Contrarian Ventures, Eurazeo, BeyondNetZero (zarządzanym przez General Atlantic) oraz polskim Montis Capital. W 2023 roku dołączył do nich francuski TiLT Capital.

 

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!