Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

PFR Ventures startuje z programem zielonych inwestycji. 250 mln PLN na cztery fundusze

PFR Ventures zainwestował około 250 mln PLN w fundusze venture capital i growth equity, które sfinansują innowacyjne projekty ClimateTech. To kapitał na finansowanie polskich spółek, których rozwiązania odpowiadają na potrzeby wynikające ze zmian klimatycznych. To część zielonej strategii Polskiego Funduszu Rozwoju i pierwszy taki program w Europie.

PFR GreenHub to jeden ze strategicznych programów Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego celem jest wsparcie transformacji energetycznej Polski. PFR GreenHub Fund of Funds to element tego programu, fundusz funduszy, który skupia się na inwestycjach w zespoły venture capital i growth equity, zainteresowane finansowaniem innowacyjnych projektów ClimateTech. Program jest zarządzany przez PFR Ventures, który dołącza do funduszy w roli partnera. Jak mówiła w czasie konferencji Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures, cztery fundusze zostały wybrane spośród ponad stu globalnych firm, które zgłosiły się do PFR.

Stworzyliśmy unikalny w skali Unii Europejskiej program, który ma na celu pobudzanie inwestycji w innowacyjne, zielone projekty. Transformacja energetyczna to nie tylko duże inwestycje w infrastrukturę. Każdy innowacyjny produkt lub usługa, który przybliża nas do redukcji emisji, jest na wagę złota. Chcemy stworzyć środowisko dla przedsiębiorców i inwestorów, które pomoże im w rozwijaniu ich pomysłów. W tym celu stymulujemy inwestycje kapitałowe w zielone projekty – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak dodał, inwestycje w zieloną energię to kwestia zmian w globalnej gospodarce, a nie jakichkolwiek pobudek ideologicznych. - W konserwatywnym Teksasie inwestycji w OZE jest trzykrotnie więcej niż w liberalnej Kalifornii. W kierunku zielonej energii skręcają też choćby Chiny czy Indie. Dla nas głównym celem inwestycji w obszarze technologii klimatycznych jest budowanie nowej polskiej gospodarki - wyjaśniał.

Trzy międzynarodowe fundusze zainwestują w Polsce

Z końcem 2022 roku PFR Ventures podpisało umowy z trzema międzynarodowymi funduszami VC i Growth Equity Contrarian Ventures, Eurazeo, BeyondNetZero (zarządzanym przez General Atlantic) oraz polskim Montis Capital. Wszystkie fundusze realizują tzw. zielone strategie, które zakładają inwestycje w projekty związane z wyzwaniami klimatycznymi i transformacją energetyczną. Łączny wkład PFR Ventures we wszystkie fundusze to ok. 250 mln PLN (55 mln EUR).

Contrarian Ventures to europejski fundusz VC, wywodzący się z Litwy, ale z mocnym elementem brytyjskim, który inwestuje w spółki ClimateTech na wczesnym etapie rozwoju. Jego cel to zlikwidowanie luki kapitałowej, z którą mierzą się przedsiębiorcy rozwijający firmy w tym obszarze we wczesnym etapie rozwoju. Fundusz inwestuje od ok. 7 mln PLN do blisko 20 mln PLN.

- Kiedy zaczynaliśmy, słowo ClimateTech jeszcze nie istniało. Działamy głównie w szeroko pojętym obszarze dekarbonizacji – czy poszukując rozwiązań hardware’owych, czy software’owych. Inwestujemy na wczesnym etapie rozwoju, a naszym głównym celem jest doprowadzenie spółek w naszym portfolio do kolejnych rund finansowania - mówił w czasie konferencji prasowej Rokas Peciulaitis, wiceprezes funduszu. Jak dodał, w kwietniu chce w Warszawie zorganizować drugą edycję swojej ClimateTechowej konferencji.

Eurazeo to bardzo duży, pochodzący z Francji fundusz z 530 spółkami w portfolio. Zespół ma doświadczenie w obszarach private equity, private debt, inwestycji w nieruchomości oraz infrastrukturę i pomaga spółkom na różnych etapach rozwoju. W obszarze jego zainteresowań znajdują się innowacyjne spółki z potencjałem szybkiego wzrostu, które pomogą w transformacji miast. Fundusz będzie inwestować w kluczowe sektory, które pomogą w dekarbonizacji gospodarki: energia, transport, logistyka, budownictwo i technologie przemysłowe.

Oba fundusze będą inwestować w polskie spółki i poszukiwać będą polskich partnerów do zespołów.

BeyondNetZero to fundusz zarządzany przez amerykański General Atlantic – fundusz z 40 latami doświadczenia w inwestycjach. Inwestuje w spółki w fazie wzrostu, rozwijające innowacyjne technologie, które mają potencjał, by pomóc w osiągnięciu lub przekroczeniu celów klimatycznych dla zerowej emisji. Już zainwestował w EcoVadis, polsko-francuski start-up z 250 osobami zatrudnionymi w Polsce.

Polskim funduszem jest Montis Capital – który od blisko 5 lat z sukcesami wspiera lokalny ekosystem. Zespół inwestuje w spółki z obszarów hardware i software, deeptech oraz ClimateTech. W ramach GreenHub FoF tworzy nowy fundusz, który będzie inwestować wyłącznie w ClimateTech i obszary takie jak transformacja energetyczna, circular economy, redukcja zanieczyszczeń, czy zarządzanie odpadami.

Zależało nam na zróżnicowanym profilu funduszy. Zainwestowaliśmy w zespoły lokalne, regionalne, a także o zasięgu europejskim i światowym. Każdy z nich prezentuje inną strategię inwestycyjną i wspiera spółki na innym etapie rozwoju. W ten sposób dopasowujemy się do potrzeb rynkowych. Zdajemy sobie sprawę, że w obszarze zielonych innowacji w Polsce wciąż mamy dużo pracy, a jedyna spółka z sektora ClimateTech, która wyszła poza etap zalążkowy to Airly. Jej zespół rozwinął się bez udziału polskich funduszy. Dzięki PFR GreenHub FoF nie stracimy kolejnej takiej okazji – mówi Małgorzata Walczak.

Inne aktualności

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!

Kraków w Akceleratorze DIANA NATO! Co to znaczy? Rozmawiamy z prowadzącymi program