Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.

OTB Ventures to wiodący europejski fundusz Venture Capital specjalizujący się w inwestowaniu w startupy z obszaru DeepTech. Inwestuje w spółki na wczesnym etapie rozwoju (Seed i Seria A) działających w obszarach SpaceTech, Enterprise Automation & AI, Cybersecurity oraz FinTech Infrastructure.

Fundusz 2 w finalnym closingu przekroczył swoją pierwotnie planowaną wielkość i został ogłoszony 21 marca. Od pierwszego closingu w listopadzie 2022 roku OTB Ventures ogłosiło już dziewięć nowych inwestycji, w tym w spółkę SEMRON tworzącą układy AI o wysokiej wydajności i ultra-niskim zużyciu energii, platformę automatyzacji i analizy produktywności w przedsiębiorstwach KYP.ai oraz Veridion, twórców opartej o AI technologii business intelligence.

Wśród inwestorów instytucjonalnych Funduszu 2 znajduje się NATO Innovation Fund (NIF) , który został uruchomiony przez 22 sojuszników NATO podczas Szczytu w Madrycie w 2022 roku a jego celem jest wspieranie startupów i innych funduszy VC w rozwoju innowacyjnych technologii DeepTech w obszarze dual-use.

Drugi Fundusz OTB Ventures przeznaczy całość pozyskanych środków w wysokości 185 milionów dolarów na inwestycje w europejskie startupy z obszaru DeepTech. W gronie inwestorów Funduszu 2 znajdują się m.in. Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF), Isomer Capital, NATO Innovation Fund (NIF), Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, TDJ Venture, współzałożyciel Snowflake Marcin Żukowski oraz OnDean, fundusz założyciela Relativity.

OTB Ventures jest największym funduszem Venture Capital z korzeniami w Europie Środkowo-Wschodniej, inwestującym w startupy wyróżniające się innowacyjną, często opatentowaną technologią w czterech obszarach: SpaceTech, Enterprise Automation & AI, Cybersecurity oraz FinTech Infrastructure. Strategia inwestycyjna nowego funduszu jest kontynuacją strategii Funduszu 1, z tą różnicą, że do 10% wartości funduszu zostanie przeznaczone na inwestycje w spółki na etapie Seed, aby wspierać rozwój obiecujących przedsięwzięć na ich początkowym etapie. Ponad połowa środków Funduszu zostanie przeznaczona na inwestycje follow-on, wspierające kolejne rundy finansowania najbardziej obiecujących projektów.

OTB Ventures, zgodnie z dotychczasową strategią inwestycyjną, będzie obejmować znaczące mniejszościowe udziały w spółkach portfelowych. Pierwsze zamknięcie Funduszu 2 nastąpiło w listopadzie 2022 roku. Od tego czasu OTB Ventures dokonało dziewięciu inwestycji: trzech w spółki w serii A (m.in. w KYP.ai, platformę automatyzacji i analizy produktywności w przedsiębiorstwach) oraz sześciu inwestycji Seed, m.in. w Veridion, startup tworzący opartą o AI technologii business intelligence. Po ogłoszonej w styczniu tego roku inwestycji Seed w SEMRON, drezdeński startup produkujący układy AI o wysokiej wydajności i ultra-niskim zużyciu energii, OTB Ventures zwiększyło swoje zaangażowanie w obszarze technologii półprzewodnikowych. Powiększyło się również portfolio w wertykale SpaceTech, poprzez inwestycje w lidera usuwania śmieci kosmicznych ClearSpace, Atmos Space Cargo oraz Kurs Orbital, włoski startup, który demokratyzuje rynek usług na orbicie i logistyki kosmicznej.

Adam Niewiński, współzałożyciel i Partner Zarządzający OTB Ventures: Ogłoszenie Drugiego Funduszu to dla nas ważny moment i powód do dumy; świadectwo zaufania od naszych inwestorów. Zamknięcie Funduszu 2 powyżej zakładanej kwoty udało się pomimo nadal trudnego rynku, w dużym stopniu dzięki temu, co udało nam się osiągnąć inwestycjami w ramach Funduszu 1. Drugi fundusz umożliwia nam dalsze realizowanie misji wspierania innowacyjnych startupów DeepTech, które korzystają z największego zasobu naturalnego, jaki Europa może zaoferować - wyjątkowego talentu technologicznego.

Marcin Hejka, współzałożyciel i Partner Zarządzający OTB Ventures: To nasz największy fundusz do tej pory i odzwierciedlenie rosnącego znaczenia Europy jako rynku startupów DeepTech i talentu technologicznego. “DeepTech” to nasza pasja i niezmiennie, od momentu założenia OTB Ventures w 2017 roku, stanowi podstawę naszej strategii inwestycyjnej. Zamknięcie Funduszu Drugiego oraz inwestycje, które do tej pory zrealizowaliśmy, potwierdzają zasadność tej strategii oraz nasze zobowiązanie do wspierania innowacyjnych projektów technologicznych powstających w Europie.

Andrea Traversone, Partner Zarządzający, NATO Innovation Fund (NIF): OTB Ventures i NATO Innovation Fund dzielą pasję do technologii oraz startupów z sektora DeepTech, inwestując w ambitnych przedsiębiorców, aby zapewnić bezpieczną przyszłość dla miliarda obywateli Sojuszu NATO. Nasz flagowy fundusz o wartości 1 miliarda euro jest przeznaczony na inwestycje na styku deep tech, obronności i bezpieczeństwa, skupiając się na energetyce, komputerach kwantowych, autonomii, klimacie i biotechnologii. Inwestycje OTB Ventures są w pełni zgodne z naszą misją.

Marjut Falkstedt, CEO of the European Investment Fund (EIF): Naszym celem jest wspieranie innowacji, budowanie nowych rynków, wzmacnianie konkurencyjności oraz stymulowanie tworzenia miejsc pracy i wzrostu w całej Unii Europejskiej. Dlatego też z radością kontynuujemy naszą współpracę z OTB Ventures, przy wsparciu finansowym programu InvestEU, aby wspierać przedsiębiorstwa z sektora zaawansowanej technologii w całej Europie i pomagać im pokonywać wyzwania związane z finansowaniem. Jest to ważne zarówno dla firm, które będziemy wspierać, jak i dla konkurencyjności UE na arenie globalnej.

Mateusz Sumara, Dyrektor Inwestycyjny TDJ Venture: Patrząc na osiągnięcia zespołu Adama Niewińskiego i Marcina Hejki, jestem przekonany, że dołączyliśmy do grona partnerów europejskiego lidera w sektorze DeepTech. Ich wyjątkowa zdolność do identyfikowania innowacyjnych projektów o dużym potencjale jest potwierdzona przez inwestycje z Funduszu 1, a Fundusz Drugi wydaje się równie obiecujący. Cieszę się, że mimo iż TDJ Venture skupia się na projektach w fazie późniejszego wzrostu, możemy wspierać startupy we wczesnych fazach rozwoju dzięki takim zespołom jak OTB Ventures.

OTB Ventures (Outside The Box) powstało w 2017 roku, kiedy to powstał Pierwszy Fundusz dedykowany inwestycjom w startupy DeepTech na wczesnym etapie wzrostu (Seria A). Do tej pory fundusz zrealizował dwa exity: BabbleLabs, startup wykorzystujący sztuczną inteligencję do poprawy mowy i redukcji szumów, kupiony przez Cisco w 2020 roku, oraz Minit, lider w technologii automatycznego odkrywania i analizy procesów, kupiony przez Microsoft w 2022 roku. OTB Ventures ma szerokie portfolio startupów z obszaru SpaceTech, w tym takie firmy jak ICEYE, Hydrosat oraz Silent Eight w dziedzinie AI automation. OTB Ventures zostało założone przez Grzegorza Jankilevitscha, Marcina Hejkę oraz Adama Niewińskiego. Obecnie OTB Ventures zarządza ponad 350 milionami dolarów, posiada biura w Amsterdamie i Warszawie, i jest największym funduszem Venture Capital w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

NATO Innovation Fund (NIF) to fundusz Venture Capital o wartości 1 miliarda euro, którego celem jest wspieranie projektów technologicznych ambitnych przedsiębiorców, mających na celu zapewnienie bezpiecznej przyszłości dla miliarda obywateli krajów sojuszniczych NATO. Fundusz skupia się na inwestycjach na styku deep tech, obronności i bezpieczeństwa, koncentrując się na dziedzinach takich jak energetyka, komputery kwantowe, autonomia, klimat i biotechnologia. NIF działa zarówno jako fundusz VC prowadząc inwestycje w startupy technologiczne jak i i jako fund-of-funds.

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF) jest częścią Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jego głównym celem jest wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Europie, pomagając im w pozyskaniu finansowania. EIF projektuje i rozwija instrumenty kapitału podwyższonego ryzyka oraz kapitału wzrostowego, gwarancje i instrumenty mikrofinansowe, które ukierunkowane są na ten segment rynku. W tej roli EIF wspiera cele Unii Europejskiej w zakresie innowacji, badań i rozwoju, przedsiębiorczości, wzrostu i zatrudnienia. Inwestycje w OTB Ventures jest częścią programu Unii Europejskiej w ramach Funduszu InvestEU.

TDJ Venture jest częścią family office - TDJ. Skupia się na inwestowaniu w firmy na etapie wzrostu i komercjalizacji. TDJ Venture wybiera projekty w dziedzinach, w których może wykorzystać zdobyte przez lata doświadczenia i wnieść dodatkową wartość oraz generować efekt synergii z portfelem TDJ. TDJ Venture wyróżnia się elastycznością w podejściu do inwestowania, dzięki w pełni prywatnemu kapitałowi, który ma do dyspozycji oraz aktywnemu wsparciu dla założycieli firm dzięki zespołowi TDJ Business Excellence. TDJ Venture inwestuje również w fundusze VC.

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

PFR Ventures dalej zazielenia fundusze – wspiera szósty green techowy VC