Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Tydzień z VC: pierwszy polski jednorożec i nowy fundusz inwestujący w CEE!

Ubiegły tydzień przyniósł inwestycje w polską spółkę gamingową oraz platformę agregującą dane, jak również wejście na rynek środkowo-europejski nowego funduszu VC. Najważniejszym wydarzeniem była jednak wycena DocPlanner, zgodnie z którą z dużym prawdopodobieństwem możemy ogłosić pierwszego polskiego jednorożca! Sprawdźcie, co działo się na rynku VC w minionych siedmiu dniach. 

1. Pierwszy jednorożec nad Wisłą? To prawdopodobne!

Najważniejszą informacją, która w zeszłym tygodniu zelektryzowała polski rynek start-upowy, była najnowsza runda finansowania start-upu DocPlanner – w Polsce znanego pod nazwą Znany Lekarz, podczas której inwestorzy wycenili wartość firmy na ponad 1 mld dolarów. To oznaczałoby, że polski ekosystem wzbogacił się o pierwszego jednorożca!

Powstała w 2011 r, platforma DocPlanner to rozwiązanie skierowane zarówno do lekarzy, jak i pacjentów - umożliwia rezerwację wizyty stacjonarnej lub zdalnej za pomocą kilku kliknięć; pozwala także wystawić opinię o lekarzu. Z drugiej strony, oprogramowanie, które oferuje jest znacznym ułatwieniem w zakresie organizowania optymalnego przepływu pacjentów i ograniczenia odwoływanych wizyt. Serwisy DocPlanner dostępne są w 15 krajach, w których korzysta z nich ok. 30 mln pacjentów. W ciągu miesiąca umawiają oni ponad 1,5 mln wizyt.

Szczegóły wrześniowej rundy finansowania DocPlanner nie zostały jeszcze ujawnione. Niezależnie od tego, czy wycena start-upu przekroczy 1 mld dolarów, czy też pozostanie poniżej tego pułapu – perspektywa dalszego dynamicznego rozwoju firmy jest bardzo obiecująca.

Według danych zaprezentowanych przez Dealroom, w 2021 r. Europa zyskała aż 79 jednorożców, pozostawiając w tyle Chiny. w których w analogicznym okresie wartość 22 firma została wyceniona na więcej niż 1 mld dolarów.

- Gdyby Booksy czy Blueground zostały założone w Dolinie Krzemowej, bardzo szybko stałyby się jednorożcami. To przekleństwo, ale i błogosławieństwo, ponieważ niektórzy świetni founderzy są na początku zaniedbywani, a potem widzimy europejskie start-upy, które szturmem podbijają świat. Widzimy nowy typ europejskiego sukcesu, za którym stoją firmy, które zostały zlekceważone przez amerykańskich inwestorów - powiedział w rozmowie z nami grecki inwestor Apostolos Apostolakis. - To się stopniowo zmienia i zmienia się w coraz szybszym tempie. Spodziewałbym się, że z Polski wyłoni się wiele nowych start-upów o skali ponadlokalnej. Następne pięć lat będzie naprawdę przełomowe - dodał. Przeczytaj całą rozmowę na stronie.   

2. Estońskie Fractory ze wsparciem polskiego funduszu OTB Ventures

W ubiegłym tygodniu ogłoszone zostało także pozyskanie 7,7 mln euro przez estoński start-up Fractory. Co najistotniejsze z naszego punktu widzenia, w rozwiązanie z rynku IT zainwestował m.in. polski fundusz OTB Ventures. Fractory tworzy platformę łączącą tych, którzy chcą kupić wykonane z metalu komponenty z ich wytwórcami – zakładami metalurgicznymi. Do tej pory platforma obsłużyła już ponad dwadzieścia cztery tysiące klientów, a w bazie zapisanych jest kilkaset firm przetwarzających metal.

Tłumacząc decyzję o inwestycji we Fractory, Marcin Hejka z OTB Ventures wskazał, że start-up stworzył unikatowe rozwiązanie. - Szybko rosnąca liczba użytkowników platformy pokazuje, że branża produkcyjna silnie potrzebuje rozwiązań cyfryzacji i automatyzacji. Zainwestowaliśmy w świetny produkt i utalentowany zespół programistów, który z ogromnym zaangażowaniem rozwija swój produkt i kontynuuje imponującą ścieżkę ekspansji zagranicznej – powiedział Marcin Hejka.

OTB Ventures inwestuje w digitalizację i automatyzację - wcześniej wspierał m.in. w warszawski start-up Cosmose, ukraiński Skalarr oraz fiński ICEYE.

3. Inovo Venture Partners i KAYA VC inwestują w platformę AhoyConnect

Kolejną ogłoszoną w zeszłym tygodniu inwestycją było wsparcie funduszy Inovo Venture Partners i KAYA VC dla AhoyConnect. To platforma agregująca i syntezująca dane zbierane w różnych narzędziach i platformach społecznościowych. Start-up otrzymał wsparcie w środki finansowe w wysokości 3 mln dolarów, które ma przeznaczyć na dalszy rozwój produktu i ekspansję zagraniczną. Narzędzie umożliwia organizacjom zrozumienie, zautomatyzowanie i efektywniejsze skalowanie internetowych społeczności poprzez dostarczenie wniosków płynących z aktywności poszczególnych użytkowników. Oprócz wskazanych wyżej funduszy VC, dodatkowe finansowanie Ahoy Connect pozyskało od inwestora rundy pre-seed Lighthouse Ventures.

4. Warszawski start-up gamingowy z 1 mln wsparcia od ffVC Tech & Gaming

O poczynionej inwestycji poinformował również fundusz ffVC Tech & Gaming, który wraz z TDJ Pitango zainwestował 1 mln dolarów w spółkę GGPredict. To warszawski start-up, który stworzył platformę analityczno-treningową dla graczy biorących udział w meczach Counter-Strike. Narzędzie to pozwala na stworzenie warunków dla rozwoju e-sportowców, umożliwiając im lepsze zrozumienie gry i efektywne treningi pod okiem doświadczonych zawodników i trenerów CS:GO.

Otrzymane wsparcie pozwoli GGPredict na dalszy rozwój technologii i ekspansję na rynki zagraniczne, w tym w szczególności amerykański i skandynawski. Start-up został założony w 2019 r., z założeniem wykorzystania posiadanego przez founderów doświadczenia w analizie danych, IT oraz gamingu, w celu stworzenia kompleksowego narzędzia służącego rozwojowi graczy z całego świata.

Stworzona technologia, pozwala na śledzenie każdego ruchu gracza i jego decyzji w czasie rzeczywistym trwania rozgrywki. Na podstawie zebranych danych algorytm platformy analizuje przebieg meczu w ponad 250 metrykach, które są porównywane z bazą prawie miliona rozegranych meczy. Sztuczna inteligencja (AI) GGPredict czy się pozytywnych i negatywnych zachowań graczy, po to, by móc podpowiedzieć graczom jak najlepsze reakcje na konkretne sytuacje.

- Decyzja o kolejnej inwestycji w sektorze e-sportu to dla funduszu ffVC Tech & Gaming kolejny krok przy budowie silnego portfolio spółek, w tym dynamicznie rozwijającym się ekosystemie. GGPredict zyskuje nie tylko zaufanego partnera kapitałowego, ale może przede wszystkim mentoring i rozbudowaną sieć kontaktów w Polsce i zagranicą. Uważamy, że produkt oferowany przez spółkę jest unikalny na skalę światową, a model biznesowy obrany przez założycieli ma duże możliwości skalowania i ekspansji na kolejne rynki – powiedział Maciej Skarul, Partner w ffVC.

5. Nowy fundusz VC chce inwestować w m.in. sztuczną inteligencję, OZE i blockchain!

Ubiegły tydzień to nie tylko inwestycje – wejście na rynek CEE ogłosił także nowy fundusz VC - Level2 Ventures, który na inwestycje w start-upy ma przeznaczyć ponad 130 mln zł pochodzących ze środków prywatnych. W obszarze zainteresowania Level2 Ventures są AI, Blockchain, rozwiązania autonomiczne, automatyzacja procesów i OZE, na etapach Seed i rundy A. Jednorazowo Level2 Ventures chcą na inwestycję przeznaczać od 250 tys. euro do 1,5 mln euro, a ponadto realizować trzy ścieżki działań w ramach Development4Startups Program: tworzenie środowiska wspierającego startupy portfelowe, rozwój kompetencji menedżerskich Founderów oraz strukturyzację procesu VC.

W Level2 Ventures uważamy, że kapitał to tylko pierwszy poziom wsparcia. To, co ma prawdziwą wartość to doświadczenie biznesowe i operacyjne w budowaniu biznesu oraz jego skalowaniu, którym, jako doświadczeni CEO, chcemy się dzielić. Uważamy, że dopiero takie połączenie kapitału oraz silnego wsparcia biznesowego realizowanego w formule partnerskiej współpracy funduszu i startupu pozwala zwiększać szanse na osiągnięcie globalnego sukcesu – powiedział Adam Rudowski, założyciel i partner zarządzający Level2 Ventures.

Inne aktualności

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.

PFR Ventures dalej zazielenia fundusze – wspiera szósty green techowy VC