Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Troje absolwentów Szkoły Pionierów PFR w rankingu "30 under 30" magazynu Forbes. Sprawdź, kto i dlaczego znalazł się w zestawieniu!

Fantastyczna informacja dla trójki absolwentów Szkoły Pionierów PFR! Aleksandra Pędraszewska (VividQ), Adam Janczewski (Jutro Medical) i Rafał Grudzień (ProperGate), zostali wybrani do tegorocznej edycji rankingu „30 under 30” Forbes Polska. Jakie projekty tworzą?

Ranking magazynu Forbes wskazuje trzydziestkę najbardziej utalentowanych osób wśród młodych przedsiębiorców, inwestorów, innowatorów czy menedżerów. Wyboru spośród aż 600 zgłoszonych w tym roku kandydatów dokonała składająca się z 24 osób kapituła.

Aleksandra Pędraszewska

Została wybrana do najlepszej trzydziestki po raz drugi. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż współtworzony przez nią start-up VividQ, produkujący oprogramowanie do wyświetlaczy holograficznych ma za sobą naprawdę udany rok. Na początku lipca ogłoszono, że firma pozyskała 11 mln funtów finansowania, a wśród inwestorów znaleźli się zainwestowały japońskie fundusze UTokyo Innovation Platform i Miyako Capital, kalifornijski R42, londyński Foresight Williams Technology i austriacki APEX Ventures. Ponadto, VividQ, które zatrudnia 36 osób w Cambridge i Londynie, otworzyło swoje pierwsze biuro poza Europą, którego siedzibą jest Tokio.

fot. materiały VividQ

- W VividQ stworzyliśmy oprogramowanie pozwalające na tworzenie wysokiej jakości hologramów oraz szereg prototypów, które licencjonujemy firmom w obszarze elektroniki konsumenckiej. Technologia holograficzna znajduje zastosowanie przede wszystkim w ekscytującej dziedzinie, jaką jest rozszerzona rzeczywistość – tłumaczyła w rozmowie z nami Aleksandra Pędraszewska. - Kolejnym krokiem będzie zastosowanie holografii w szeroko pojętej elektronice konsumenckiej, czyli na przykład w laptopach czy ekranach reklamowych. Chcemy jako VividQ zrewolucjonizować cały rynek wyświetlaczy cyfrowych, i nie poprzestawać na wąskiej dziedzinie takiej jak na przykład gaming – dodała.

Aleksandra Pędraszewska wyjechała na studia w Cambridge, by zostać prawnikiem i choć z prawem ostatecznie nie związała swojej drogi zawodowej, szybko otrzymała pierwsze wyróżnienie – wybrano ją brytyjską Studentką Roku. Ponadto, jest również absolwentką I edycji Szkoły Pionierów PFR, a ostatnio wraz z pięcioma Pionierkami, uczestniczyła w sesji zdjęciowej mistrza polskiej fotografii reportażowej, Tadeusza Rolke. Sprawdź szczegóły!

Adam Janczewski

Podobnie jak Aleksandra Pędraszewska, Adam Janczewski jest absolwentem I edycji Szkoły Pionierów i również już drugi raz znalazł się w zestawieniu „30 under 30”. Tworzony przez niego start-up nadaje zupełnie nowe oblicze polskiej służbie zdrowia. Jutro Medical to poradnia lekarska oferująca wizyty refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, która jeszcze przed pandemią opierała się na połączeniu telemedycyny i wizyt w gabinecie. Po pobraniu aplikacji, pacjent może skorzystać z teleporady na czacie lub rozmowy za pośrednictwem wideo, gdzie dostanie odpowiednią pomoc lekarską oraz uzyskać e-skierowania, e-zwolnienia i e-recepty bezpośrednio w aplikacji mobilnej, bez konieczności czekania w kolejce lub umawiania się na odległy termin. Może też jednak skorzystać z tradycyjnej formy i odwiedzić placówkę Jutro Medical jest więc całkowicie bezpłatna dla klienta, jednak jak mówią twórcy – jest modelową przychodnią jutra.

fot. materiały Jutro Medical

- Naszą przewagą tak naprawdę jest kultura firmy. My konkurujemy z firmami technologicznymi, które sprzedają software do placówek i konkurujemy z firmami medycznymi, które kupują software od innych partnerów. Nie jesteśmy siecią przychodni. Jesteśmy firmą technologiczną, która zarządza przychodniami. Prowadzenie placówki medycznej w sposób taki, jak prowadzi się firmę technologiczną i rozwijanie jej w ten sposób, to jest nasza długofalowa przewagamówił w rozmowie z nami Adam Janczewski.

W ciągu roku funkcjonowania Jutro Medical zrealizowało 30 tys. konsultacji lekarskich. Pod koniec lipca ogłoszono kolejną rundę finansowania start-upu - kwotę 6 mln euro, czyli ok 27 mln zł w rundzie seed zainwestowali Inovo Venture Partners (przewodzący inwestycji), a także Market One Capital, niemiecki Rheingau Founders oraz aniołowie biznesu. Inwestorzy, którzy wzięli udział w najnowszej rundzie, wsparli już wcześniej Jutro Medical w rundzie preseed, w której startup otrzymał 6,2 mln zł.

Pozyskane środki finansowe mają posłużyć dalszemu usprawnianiu pracy lekarzy i zwiększaniu wydajności przychodni, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego standardu opieki medycznej. Firma planuje także uruchomić przychodnie w kolejnych po Warszawie miastach oraz pierwszą w Polsce przychodnię obsługującą pacjentów na NFZ przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Rafał Grudzień

Absolwent II edycji Szkoły Pionierów PFR Rafał Grudzień z pewnością z uśmiechem na twarzy może podsumować dotychczasowe miesiące tego roku. W marcu został finalistą rankingu „25 under 25” będącego wspólnym projektem Forbes Polska i firmy McKinsey & Company. Teraz debiutuje w rankingu „30 under 30”.

fot. materiały ProperGate

Co jednak najistotniejsze, sukcesy odnosi współtworzona przez niego firma – ProperGate, która oferuje inteligentny system zarządzania logistyką na budowie. Z rozwiązania, które digitalizuje łańcuch dostaw, korzystają już tak duże przedsiębiorstwa, jak Skanska czy CFE. Pozwala ono na wyeliminowane problemów będących przyczyną opóźnień i dużych strat finansowych zarówno po stronie budowniczych, jak i dostawców materiałów, a w konsekwencji obniżyć koszty przedsięwzięć budowlanych nawet o 15%.

ProperGate istnieje od 2017 r. i już rok po powstaniu wygrał konkurs PropTech Festival i jako pierwszy polski start-up dostał się do akceleratora belgijskiej korporacji budowlanej BESIX Group, znanej z realizacji Burj Khalifa w Dubaju. W maju SMOK Ventures, brytyjski Realty Corporation Limited i prywatni inwestorzy związani z branżą nieruchomości zainwestowali w ProperGate 4,3 mln zł.

- Przed nami nowe wyzwania związane z ekspansją międzynarodową, rozwojem produktu oraz integracjami z dostawcami materiałów i komplementarnych rozwiązań technologicznych. Dzięki nowym inwestorom zyskaliśmy nie tylko kapitał finansowy, ale i kanał dostępu do sieci firm budowlanych na całym świecie i cenne doświadczenia we współpracy na wszystkich kontynentach – podsumowywał Rafał Grudzień inwestycję.

Pełny ranking magazynu Forbes znajdziecie tutaj

Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy Aleksandry, Adama i Rafała, jak również za projekty wszystkich absolwentów Szkoły Pionierów PFR! Sprawdź również, nad czym pracują uczestnicy kolejnej, czwartej już edycji programu.

Inne aktualności

Program IDA. Spotkanie biznes - VC - Siły Zbrojne pt. „Technologie dual-use na rzecz polskiej gospodarki i bezpieczeństwa”

IDA MasterClass. Od innowatorów technologicznych po sektor obronny