Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Szkoła Pionierów PFR od środka – nad czym pracują Pionierzy?

Trwa czwarta, Zielona Edycja Szkoły Pionierów PFR. Kim są jej uczestnicy, nad jakimi rozwiązaniami pracują i co uważają za najbardziej wartościowe (do tej pory?) Porozmawialiśmy z kilkoma zespołami biorącymi udział w programie w trakcie jego trwania.

Z pionierami spotkaliśmy się w czasie warsztatów, a Szkoła Pionierów trwała nieco ponad tydzień. Gala otwarcia miała miejsce 30 sierpnia. Jednak w tym czasie uczestnicy programu zdążyli już stworzyć zespoły, wymyślić projekty, nad którymi pracują, a czasem już rozpocząć pracę nad MVP.

Od energetyki po roślinne opakowania – jakie są projekty Pionierów

- Pracujemy nad wyzwaniem związanym z produkcją zużycia energii i zbilansowaniem zużycia energii odnawialnej, także optymalizacją nadwyżek – mówi Aleksandra Józefaciuk. Poza nią w zespole są też Łukasz Bednorz, Michał Jeska, Jan Kaletka i Piotr Mazerewicz. Jak wyjaśniają, przede wszystkim obecnie skupiają się na weryfikacji założeń. – Energetyka to bardzo regulowany rynek. Jest na nim też spora konkurencja, ale czujemy, że jest tu miejsce i szansa – wyjaśnia Michał. - Teraz musimy rozpoznać graczy na rynku energii, rozmawiać z interesariuszami, zrozumieć ich potrzeby i możliwości – wtóruje mu Aleksandra.

Na podobnym etapie jest projekt zespołu, w skład którego wchodzą Sylwia Tomaszewska, Adam Lipicki, Paweł Pacek i Adam Zabel - Pomysł to opakowania wielokrotnego użytku w przesyłkach kurierskich. Zapewne niewielkich, bo na tym etapie nie myślimy o przewożeniu telewizorów, ale bardziej książek, niewielkiej elektroniki, kosmetyków. Jeszcze musimy sporo rzeczy przemyśleć, ale już coraz bliżej jesteśmy do przetestowania naszego rozwiązania z którymś z zaprzyjaźnionych sklepów e-commerce, żeby zobaczyć, jak odbiorcy reagują na takie rozwiązania – wyjaśnia Liwiński.

Są jednak zespoły, które są na wcześniejszych lub późniejszych etapach rozwoju produktu. W wypadku zespołu w skład którego wchodzą Izabella Kordulska, Wiktoria Kozłowska, Jakub Król i Renata Zawrotna kwestią może być to, że zespół powstał jako ostatni. - Byliśmy najbardziej wybredni i najbardziej selektywnie wybieraliśmy członków. Zależało nam na tym, żeby się uzupełniać i nie powtarzać umiejętności, które mamy. Każdy z nas jest z innej bajki, i myślę, że to najlepszy pomysł. Dobrze się dogadujemy, ale każde z nas jest z innego świata - mówi Renata Zawrotna. Zespół pracuje nad problemem segregacji śmieci - Chcemy potraktować śmieci jako skarb i sprawić, żeby segregacja była możliwie najłatwiejsza i przynosiła także wymierne korzyści ­– wyjaśnia Wiktoria Kozłowska. - Słyszeliśmy, że mafia zarabia więcej na śmieciach niż na narkotykach – śmieje się Jakub Król. - Mamy dużo pomysłów, na razie jesteśmy pewni co do działki, czyli odpadów, ale – jesteśmy na etapie tworzenia konkretnego rozwiązania – dodaje Renata Zawrotna.

Nad konkretnym produktem pracują już Mateusz Gołębiewski, Adam Kopczyński i Michał Kruszyński. Mateusz pojawił się na Szkole Pionierów ze swoim własnym projektem, a reszta zespołu dołączyła do niego i pracuje nad jego rozwojem.

- Na stworzenie mojego pomysłu pozwoliła praca zdalna. Pracowałem na pełen etat jako analityk internetowy, ale wciągnął mnie i pochłonął temat opakowań z materiałów roślinnych. Wpadło mi do głowy kilka niezłych pomysłów związanych z tym tematem, w końcu doprecyzowałem – i przyszedłem z nim tutaj. To marketplace łączący producentów tworzyw do produkcji opakowań z biznesami – odbiorcami. Platforma zawiera pełną ofertę roślinnych produktów opakowaniowych – od etykiet, przez foliopaki, po folie bąbelkowe czy taśmy klejące – wyjaśnia. Jak mówi, szukał osób, które wesprą go od strony komunikacyjnej i technologicznej, i bardzo szybko pojawili się Michał i Adam, z bardzo szybko doszli do porozumienia i doskonale się uzupełniają. Adam Kopczyński zajmuje się w projekcie stroną IT, a Michał Kruszyński – komunikacją.

- Dla mnie i Adama zaletą pomysłu Mateusza jest to, że już istnieje - mówi Michał Kruszyński -Pracujemy już nad już działającą firmą, która ma już pierwszych klientów. Dlatego, w porównaniu z innymi projektami możemy zbierać zupełnie inny feedback i zupełnie inne dane. To daje nam bardzo duży komfort pracy, bo działamy nad pomysłem, który dostał pierwsze pozytywne sygnały od rynku, a Szkoła Pionierów pozwala nam szybko wytworzyć dodatkową wartość i do momentu zamknięcia programu będziemy mogli już przedstawić nowy, ulepszony produkt – wyjaśnia.

Szkoła Pionierów to przede wszystkim sieć bardzo różnych osób. „Ten networking to kosmos”

Znaczna część naszych rozmówców podkreśla, że największą zaletą programu jest możliwość spotkania ludzi w różnym wieku, z bardzo różnymi doświadczeniami i pochodzących z różnych branż.

- Mi się najbardziej podoba to, że dziś odbyłem rozmowę ze specjalistą od neurobiologii, programistą, osobą, która zna się na inwestycjach w instrumenty finansowe – kontakt z osobami z różnych branż, bardzo zmotywowanymi do działania, jest dla mnie najważniejszy ­­- mówi Adam Zabel.

- Jeśli chodzi o networking, to jest kosmos. Jestem w kole naukowym, które zbudowało rakietę sondującą. Jeden z uczestników programu podszedł do mnie i powiedział, że szuka rakiety, bo zajmuje się in-vitro i skonstruował robota pomagającego w sztucznym zapładnianiu. Chciałby wykorzystać moją rakietę, żeby sprawdzić, czy w mikrograwitacji dochodzi do zapłodnienia, co może się przydać w lotach na Marsa. To totalne science-fiction i nigdy nawet nie podejrzewałam, że ktoś mi złoży taką ofertę - opowiada Wiktoria Kozłowska.

- Dla mnie największą wartością szkoły są uczestnicy. Po raz pierwszy w życiu czuję, że jestem wokół samych „A Players”. Niektórzy może zaczynają i są na początku swojej drogi, natomiast to, ile konfiguracji zespołów mogłoby tu powstać jest niesamowite. PFR dobrał ludzi, których mogłem poznać, z którymi warto porozmawiać i zderzyć się pomysłami. Zachwycił mnie pomysł Mateusza, ale alternatywnych światów, w których mogłem znaleźć się w zupełnie innym zespole, mogło być dużo więcej – stwierdza Michał Kruszyński.

„Tych narzędzi powinno się uczyć na studiach”

Inną często podkreślaną przez uczestników Szkoły Pionierów jest wartość samych warsztatów.

- Ja skończyłem studia ponad 10 lat temu i teraz widzę, jakie fajne narzędzia i metody można zastosować, których nie otrzymałem w czasie edukacji „państwowej”. To pełny pakiet narzędzi, które pozwalają na stworzenie start-upu lub firmy w ogóle - mówi Michał Jeska.

- Ja najwięcej pożytku wyniosłem z warsztatu tworzenia person i ścieżek dotarcia do klienta. To pozwoliło nam zdefiniowanie tego gdzie nasi klienci są, jak działają i jak możemy do nich dotrzeć - mówi Adam Kopczyński.

- Przyszedłem tu głównie, żeby nauczyć się więcej o biznesie i wprowadzaniu produktu na rynek, jako że pracuję bardziej w środowisku naukowo-badawczym, gdzie komercjalizacja rozwiązań mocno kuleje. Już udało mi się dowiedzieć ciekawych i przydatnych rzeczy - stwierdza Adam Liwiński.

- Dla mnie Szkoła to przede wszystkim impuls do szybkiego rozwoju pomysłu – są do tego świetne warunki, zarówno jeśli chodzi o zakres warsztatów jak i o zespół – wyjaśnia Paweł Pacek.

- Możemy wiele rzeczy przećwiczyć, wypróbować, zobaczyć. Zadajemy sobie pytania, których byśmy sobie nie zadali. W czasie Szkoły Pionierów dostajemy pakiet narzędzi, a nie jesteśmy zmuszani, żeby w danej chwili robić coś w konkretny sposób - mówi Jan Kaletka.

- Tego typu wiedza powinna być uczona na studiach – rzeczy takie jak design thinking powinny być prezentowane np. na Politechnikach ­­- twierdzi Aleksandra Józefaciuk.

Szkoła Pionierów PFR to program edukacyjny skierowany główne do początkujących przedsiębiorców, pasjonatów technologicznych i naukowców, którzy podczas jego trwania otrzymują wiedzę niezbędną do stworzenia własnego start-upu. Docelowo stworzone w trakcie programu projekty mają przekształcić się w działające firmy. Do tej pory udział w Szkole Pionierów PFR zaowocował stworzeniem przez jej uczestników aż 85 start-upów, które uzyskały już przeszło 100 mln zł dofinansowania od funduszy VC. Rozwiązania, których tworzenie zapoczątkują warsztaty, zostaną zaprezentowane podczas Gali Finałowej przed potencjalnymi inwestorami z funduszy PFR Ventures. Do wygrania w Szkole Pionierów PFR jest nie tylko wiedza, ale też nagroda główna w wysokości 50 tys. zł oraz dwa wyróżnienia w wysokości 30 tys. zł. Najlepsze zespoły wezmą udział także w zagranicznym wyjeździe w ramach Misji Międzynarodowej.

Inne aktualności

"Tworzenie hardware'owego start-upu to szaleństwo" - jak go zrobić?

Jacek Maciak: Jak start-up może zacząć współpracę z korporacjami?