Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Start-upy ułatwiają życie! Sprawdź, w jakich branżach rozwijają projekty Pionierzy

Pisaliśmy o tym, że absolwenci Szkoły Pionierów PFR tworzą start-upy, które mogą pomóc troszczyć się o środowisko i rozwój społeczny. Jednak misją Pionierów jest nie tylko dbanie o ekologię, lecz również wprowadzanie rozwiązań ułatwiających codzienne sprawy wielu z nas. Przeczytajcie, co to za inicjatywy oraz jakie sukcesy odnoszą absolwenci poprzednich edycji programu. 

Projektem, który przyczyni się do poprawy jakości treningów – na początku golfowych, a z czasem i w innych dyscyplinach sportowych – jest stworzony przez zwycięski zespół trzeciej edycji Szkoły Pionierów, Weregolf, inteligentny kombinezon treningowy. Umożliwi on osobom grającym w golfa ćwiczenie prawidłowej pamięci mięśniowej, a tym samym sprawi, że wkładany w grę wysiłek będzie efektywniejszy, a ryzyko kontuzji, które często wywołane są niewłaściwymi nawykami i techniką – zdecydowanie mniejsze. 

fot. zespół Weregolf

- Tworzymy nowy rynek w sektorze golfowym, ponieważ dotychczasowe urządzenia skupiały się głównie na analizie i parametrach kija golfowego. Bardzo mało jest rozwiązań, które koncentrują się na ruchu ciała. Te, które istnieją diagnozują go dopiero po zakończeniu manewru. Zawodnik musi więc zapoznać się z tą informacją i przy kolejnej próbie wprowadzić w życie poprawki. U nas wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Już w trakcie wykonywania czynności użytkownik dostaje informacje, które pomagają wyeliminować złe nawyki i ryzyko kontuzji – wytłumaczyła CEO Weregolf, Justyna Bącela.   

fot. Gala Finałowa III edycji Szkoły Pionierów PFR

Edtech nadal w natarciu 

Pionierzy postanowili ułatwić nie tylko naukę gry w golfa, ale także stworzyć inne usprawnienia w edukacji. Wśród projektów prezentowanych podczas Gali Finałowej trzeciej edycji Szkoły Pionierów znalazły się dwa rozwiązania edtechowe – Tagit oraz Underline. Pierwsze z nich to wtyczka tagująca przeznaczona dla dydaktyków. Rozszerzenie to, które instaluje się w przeglądarce internetowej, pozwala nauczycielom, wykładowcom czy szkoleniowcom tagować metody pracy dydaktycznej, przydatne w nauczaniu zdalnym, które można znaleźć w internecie. Segreguje ona, poleca i organizuje interesujące daną osobę informacje. Tworzona przez Tagit społeczność buduje bazę wiedzy, która pomaga znajdować nowe metody pracy, co ma szczególne znaczenie obecnie, gdy edukatorzy dopiero uczą się cyfrowych sposobów nauczania. 

Za skuteczność tego rozwiązania odpowiada m.in. Karolina Mikołajczak, współtworząca start-up Trainers.org, który odnosi duże sukcesy na rynku szkoleniowym

fot. prezentacja finałowa zespołu Tagit

Drugim edtechowym rozwiązaniem zaprezentowanym 16 lutego było Underline - narzędzie, które ma asystować użytkownikowi podczas czytania w internecie tekstów w języku obcym. Na czym to asystowanie ma polegać? Posiadacz Underline zapoznając się z artykułem obcojęzycznym, może zaznaczać i tłumaczyć nowe słówka w przeglądarce, a później powrócić do nich w trybie nauki w aplikacji mobilnej. Uzupełnieniem tego jest możliwość otrzymywania spersonalizowanych sugestii słówek, na podstawie dotychczasowej historii tłumaczeń.  

fot. finałowa prezentacja zespołu Underline

Będziemy bacznie obserwować te rozwiązania, bo jak już pisaliśmy, rynek edtechowy przeżywa prawdziwy rozkwit. Prężnie rozwija się także projekt Wirtualny Nauczyciel tworzony przez absolwenta II edycji Szkoły Pionierów PFR, Marka Wójcika. Na początku roku zamknął on pierwszą rundę finansowania opiewającą na 140 tys. zł. Równocześnie przedsięwzięcie dołączyło od stycznia do Platform Startowych prowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, w których będzie dalej rozwijane. Obecnie spółka Marka Wójcika współpracuje m.in. z Brainly. 

Pionierzy dla lokalnego handlu i usług  

Efektem pracy Pionierów uczestniczących w III edycji programu są również dwa rozwiązania z branży ecommerce. Pierwsze z nich to Sneak, czyli marketplace, wspierający sprzedających w skalowaniu biznesu na rynku streetwear, który kupującemu pozwoli nabyć rzecz w sposób bezpieczny. Rozwiązanie to pozwoli przenieść wiele transakcji, które dziś w sposób nieformalny odbywają się w mediach społecznościowych do bezpiecznej platformy internetowej. Ochroni ona również klienta przed zakupem nieoryginalnych przedmiotów potwierdzając ich autentyczność oraz wiarygodność sprzedającego.  

fot. materiał promocyjny Sneak

Drugim zespołem, który postawił na rozwiązanie z rynku ecommerce jest Checkpoint, którego celem jest połączenie lokalnych przedsiębiorców z klientami znajdującymi się w ich otoczeniu. Jak wskazali twórcy rozwiązania podczas finałowej prezentacji, obecnie ludzie eliminują wysiłek i czas związany z procesem zakupu produktów lub rezerwacją usług, jednak często nie są świadomi jaką ofertę mają lokalne biznesy. Te borykają się tym samym ze spadkiem obrotów. Ich rozwiązaniem jest hiperlokalany marketplace (B2C i P2P), stworzony w formie aplikacji mobilnej, umożliwiający w prosty sposób łączyć firmy i usługi z klientami w lokalnym otoczeniu. 

fot. logo projektu Checkpoint

Lokalny handel z powodzeniem wspiera także Adrian Piwko, absolwent II edycji Szkoły Pionierów PFR, który rozwija start-up Pora na Pola. Jak wskazał w podsumowaniu 2020 r. na mamstartup.pl, w marcu zeszłego roku doszło do trzech wydarzeń, które znacznie wpłynęły na szybki rozwój projektu - wystartowała z runda inwestycyjna, ogłoszono narodową kwarantannę, a także Pora na Pola otrzymało długo wyczekiwany grant na innowacyjne prace badawczo – rozwojowe. To wszystko spowodowało, że firma ta w zeszłym roku bardzo dynamicznie się rozwinęła. 

Przed pandemią rolnicy i mali producenci współpracujący z Pora na Pola sprzedawali swoje produkty także na targach, lokalnych bazarach, do dobrych hoteli, przedszkoli i porządnych restauracji. Nagle wszystkie te kanały sprzedaży zostały na jakiś czas zamrożone, więc gdyby nie Pora na Pola to nie mieliby jak funkcjonować. Naszym ogromnym sukcesem jest to, że mogliśmy wesprzeć lokalnych wytwórców w tym trudnym czasie i umożliwić znacznie większą sprzedaż przez naszą platformę – powiedział Adrian Piwko dla mamstartup.pl. 

Rozwiązaniem bardziej hardware’owym, które jednak umożliwia wzbogacenie oferty salonów fryzjerskich o profesjonalną diagnozę skóry głowy i włosów jest HEADvice. Projekt ten pozwala fryzjerom pomagać klientom zmagającym się z problemami skóry głowy poprzez wirtualnego trychologa. Dzięki temu fryzjerzy nie będą musieli odsyłać z problemem do specjalistów - trychologów, dermatologów i tracić potencjalny zysk. HEADvice składa się z 3 elementów: urządzenia, systemu samodiagnozującego i aplikacji. 

fot. finałowa prezentacja Headvice

Z pomysłem dla rynku IT i podróży 

Jeśli lubicie podróżować być może zetknęliście się już z aplikacją MyLuggage? To również projekt absolwentów III edycji Szkoły Pionierów PFR. Jak wiadomo, pandemia znacznie utrudniła możliwość przemieszczania się i zwiedzania nowych miejsc, jednak warto pamiętać o MyLuggage, który jest pierwszym przewodnikiem turystycznym zawierającym wskazówki do podróżowania po wszystkich krajach. Aplikacja syntetyzuje i weryfikuje informacje, zamieniając ponad 30 godzin poszukiwań w 10 minutowy przewodnik o dowolnym kraju. Pozwala w ten sposób zaoszczędzić czas i pieniądze, skupiając się na lokalnych wskazówkach i poradach od innych podróżników. Wierzymy, że niedługo wykorzystamy MyLuggage znowu ciesząc się swobodą podróży! 

fot. logo MyLuggage

Odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku pracy ma TribeIT, który opracował bezpłatny test predyspozycji zawodowych. Dopasowuje on użytkowników aplikacji do konkretnego zawodu w branży IT. Po założeniu profilu na platformie, użytkownik będzie miał możliwość skorzystania z: webinarów tematycznych i szkoleń online, spotkań z doradcą zawodowym, mentorem lub ekspertami z branży IT. Pomoże to użytkownikom aplikacji nie tylko określić czy i do jakiego zawodu z branży IT pasują ich predyspozycje, lecz również oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych zainwestowane w nietrafiony kurs programistyczny. Co ważne, produkt ten tworzą osoby posiadające doświadczenie zawodowe w branży IT. 

fot. prezentacja finałowa zespołu TribeIT

Przypominamy też, że co miesiąc prezentujemy dokonania Absolwentów Szkoły Pionierów PFR w Prasówce Pionierów

 

Inne aktualności

Pokaż swoje produkty na największej wystawie świata – PARP wspiera podróż na EXPO 2020

Absolwenci Szkoły Pionierów tworzą start-upy z misją!