Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Gala finałowa Szkoły Pionierów PFR

Poznaliśmy zwycięzców trzeciej edycji Szkoły Pionierów PFR!

Galą Finałową, podczas której wyłoniono zwycięzców programu, zakończyła się trzecia edycja Szkoły Pionierów PFR, współtworzona przez Polski Fundusz Rozwoju i Allegro. Największe uznanie jurorów zdobył projekt zespołu Weregolf, jednak wyrównana walka pomiędzy finalistami trwała do ostatniej chwili. Kto jeszcze znalazł się w gronie laureatów i co szczególnie zapamiętamy z tej edycji programu?

Szkoła Pionierów PFR jest międzynarodowym programem edukacyjnym, w którym uczestniczą początkujący przedsiębiorcy technologiczni i wizjonerzy. Jak każda szkoła, trzecia edycja programu rozpoczęła się we wrześniu od intensywnych, trzytygodniowych warsztatów i serii spotkań z ekspertami, w których udział wzięło 50 uczestników w wieku od 20 do 40 lat.

Wszyscy zdobyli cenne umiejętności biznesowe i wiedzę niezbędną do rozpoczęcia własnej działalności w branży technologicznej. Zbudowali też zespoły założycielskie. Następnie przez 4 miesiące dopracowywali swoje rozwiązania, tak by podczas finału programu jak najskuteczniej zaprezentować je przed jury. 

Wydarzenie wieńczące inicjatywę, które poprowadził dziennikarz Marcin Dobrowolski, zaszczyciły swoimi wypowiedziami osoby ważne dla polskiego ekosystemu innowacji. Wśród nich znalazł się wicepremier Jarosław Gowin, który podziękował uczestnikom i pogratulował im talentu, odwagi i przedsiębiorczości. 

- Pionier zawsze śmiało patrzy daleko przed siebie. Pioniera stać na ryzyko odkywania czegoś nieznanego i nowego. I dlatego często też przełomowego. Nie boi się porażek i błędów, bo wie, że to nie są katastrofy, ale cenne wskazówki, co należy skorygować i poprawić, żeby w przyszłości robić lepiej i osiągać więcej. Nie ulega też wątpliwości, że takich właśnie ludzi potrzebuje nowoczesna gospodarka oparta na wiedzy, technologii i sztucznej inteligencji - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Uczestników gali, która odbywała się częściowo w Centralnym Domu Technologii, a częściowo online, powitali także wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak oraz CCO i członek zarządu Allegro, Damian Zapłata, który podzielił się także cennymi radami dla stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Podczas wydarzenia odbyła się także debata z udziałem Bartłomieja Pawlaka, Damiana Zapłaty, Martyny Hrankowskiej - absolwentki I edycji Szkoły Pionierów PFR oraz Wojciecha Niesyto – Partnera w Kogito Ventures. Prowadzącą debatę była zaś absolwentka II edycji programu, Aleksandra Woźniak. Goście zwrócili uwagę na to, że Szkoła Pionierów PFR stawia na naukę zagadnień praktycznych, jak również porządkuje wiedzę. 

Najlepsi wśród Pionierów

Głównym punktem wydarzenia było przedstawienie prototypów stworzonych rozwiązań, które Pionierzy prężnie rozwijali przez ostatnie miesiące. Wśród nich znajdowały się projekty powstałe podczas warsztatów Szkoły Pionierów PFR we wrześniu 2020 r. oraz projekty, które absolwenci programu rozwijają już od dłuższego czasu, lecz teraz wzbogacili je o wiedzę wyniesioną z Pionierskich zajęć.

Każdy zespół dysponował trzema minutami na wygłoszenie przez swojego reprezentanta pitch decku, po którym czas na zadanie pytań miała komisja konkursowa w składzie: Eliza Kruczkowska - Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR, Marcin Gruszka - Product PR Manager/ rzecznik Allegro oraz Małgorzata Walczak - Dyrektor Inwestycyjny w PFR Ventures. Jury zwracało uwagę przede wszystkim na wartość biznesową i merytoryczną projektu oraz na jakość przygotowanej prezentacji multimedialnej i sposób jej przedstawienia przez zespół. Równie ważne były jednak odpowiedzi na zadane przez jurorów pytania.

Wszystkie finałowe prezentacje były przygotowane na wysokim poziomie. Dokładnie przedstawiły sposób działania produktu, przewagę rynkową nad konkurencją, plan na dalszy rozwój start-upu oraz tworzący go zespół. 

Nagroda główna:

Komisja konkursowa zdecydowała, że ze wszystkich prezentowanych projektów najciekawszym i najlepiej rokującym jest Weregolf, czyli inteligentny kombinezon umożliwiający ćwiczenie prawidłowej pamięci mięśniowej, zwiększenie efektywności wysiłku oraz wyeliminowanie kontuzji podczas - jak sama nazwa wskazuje - gry w golfa. Rozwiązanie to poprzez rejestrację, analizę ruchu i haptyczny feedback w czasie rzeczywistym zapewnia spersonalizowany trening zdalny z wirtualnym trenerem, np. w czasach pandemii jak i poza sezonem. W ramach nagrody zwycięski projekt otrzymał 5 tys. zł na udział w wybranej międzynarodowej konferencji technologicznej

fot. prezentacja zespołu Weregolf

Wyróżnienia:

Uznanie jurorów i wyróżnienia zdobyły projekty, które łączy proekologiczna misja - ecoMY i Zajka.

ecoMY wspiera urzędy miast i gmin w edukacji proekologicznej mieszkańców. Użytkownicy aplikacji mogą przy pomocy swojego telefonu zeskanować kod kreskowy dostępny na opakowaniach i dowiedzieć się, do jakiego kosza powinien trafić dany produkt. Aplikacja wyświetla również wskazówki ekologiczne oraz informacje o wpływie skanowanych produktów na środowisko.

Zespoł Zajka stworzył proste, tanie i przyjazne użytkownikowi narzędzie, które pozwoli rolnikom badać wilgotność gleby i optymalnie nawadniać pole. eCiupaga - to właśnie urządzenie - pozwala rolnikom na optymalne zużycie wody w dobie postępującej suszy i wzrostów kosztów wody.

fot. prezentacja zespołu ecoMY
fot. prezentacja zespołu Zajka

Nagroda publiczności:

Laureatem wybranym przez publiczność okazał się MentalMetrics, który chce umożliwić śledzenie postępów terapii za pomocą kanału komunikacji, który pomaga specjaliście oceniać stany pacjenta doświadczane między wizytami terapeutycznymi.

fot. prezentacja zespołu MentalMetrics

 

Tak naprawdę każdy z zakwalifikowanych do finału zespołów – składający się z bogatych w wiedzę absolwentów programu - może zostać biznesowym zwycięzcą. Pierwszą szansą na to był zorganizowany 16 lutego na platformie Booksy speed dating z inwestorami PFR Ventures, którym wziąć udział mogli wszyscy finaliści. Od determinacji każdego z Pionierów zależy zatem, jak dobrze wykorzysta otrzymaną szansę!

Wszyscy finaliści otrzymali również vouchery, dzięki którym będą mogli skorzystać z przestrzeni w Centralnym Domu Technologii. 

Edycja inna niż wszystkie

Z pewnością trzecia odsłona Szkoły Pionierów PFR różniła się znacznie od dwóch pozostałych faktem, że tak jak finał, również zajęcia - z uwagi na rozwój pandemii i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom – odbywały się częściowo stacjonarnie i częściowo w formie online.

- Żałuję, że nie było możliwości, by całość była poprowadzona w świecie „realnym”, bo największą wartością z udziału w Szkole Pionierów jest dla mnie kontakt z fantastycznymi ludźmi. Szkoła Pionierów to dla mnie wspaniali mentorzy i uczestnicy z różnym, ale cennym bagażem doświadczeń czy wykształceniem. Wierzę, że te osoby odegrają w moim życiu zawodowym jeszcze dużą rolę i niejedno uda nam się wspólnie wypracować.podsumowała dla startup.pfr.pl program Szkoła Pionierów PFR uczestniczka trzeciej edycji – Kasia Gryzło, rozwijająca start-up HearMe oraz wyróżniony projekt Zajka.

Mimo restrykcji, z którymi wszyscy musieliśmy mierzyć się w 2020 r. udało się sprawić, by Szkoła Pionierów PFR w formie hybrydowej, pozostała równie wartościowa merytorycznie.

- (…) ten czas był bardzo intensywny, ale z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że korzyści z udziału w programie jest nieskończenie wiele. Dostałam motywację i chęć, by patrzeć tam, gdzie do tej pory nie docierałam wzrokiem. Było kilka rewelacyjnych warsztatów, które uporządkowały moje myślenie o biznesie, ale najcenniejsze było dla mnie szkolenie, podczas którego dowiedziałam się, że podstawą jest weryfikacja hipotez. Twój pomysł to tylko hipoteza. Musisz nieustannie poddawać go próbie. Te słowa są dla mnie najcenniejsze. Ludzie, którzy prowadzili Szkołę Pionierów PFR, niesamowicie mnie wzmocnili, bo zwracali uwagę na to, że ludzie wzrastają wtedy, gdy o nich się dba – oceniła w wywiadzie dla startup.pfr.pl swój udział w trzeciej edycji Karolina Mikołajczak z Trainers.org oraz Tagit.

Pionierzy podbijają rynek 

Podsumowując trzecią edycję programu, należy przypomnieć, że społeczność wszystkich absolwentów Szkoły Pionierów PFR liczy już 150 osób. Wiele z nich z powodzeniem rozwija swoje biznesy – dość powiedzieć, że w ostatnich trzech latach łącznie otrzymały one ok. 50 mln zł dofinansowania! Do najbardziej dynamicznie rozwijających się start-upów prowadzonych przez Pionierów należą – VividQ – (33 mln dofinansowania), Jutro Medical (przeszło 6 mln zł dofinansowania), Trainers.org, Esportfield i Hilosolutions (wszystkie po ok. 1 mln zł dofinansowania). W przypadku wielu rozwiązań, duże znaczenie dla ich dalszego wzrostu miała pomoc mentorska uzyskana zarówno podczas warsztatów Szkoły Pionierów PFR, jak i po nich. Pionierzy mogą liczyć na wsparcie i eksperckie rady także długo po zakończeniu swojego uczestnictwa w inicjatywie.

Absolwenci programu stworzyli też zgraną społeczność, która wspiera się nawzajem radami i pomaga sobie w rozwoju kolejnych projektów. Ich integrację wzmacniają niewątpliwie comiesięczne spotkania Klubu Pionierów, których nie przerwała nawet pandemia – obecnie odbywają się online.

Zwycięzcom gratulujemy, trzymamy kciuki za dalszy rozwój wszystkich pionierskich projektów i czekamy na kolejną edycję programu!

Inne aktualności

Upadek Silicon Valley Bank – jak może wpłynąć na polskie start-upy?

Szukasz kobiecego wsparcia w biznesie? Poznaj te organizacje