Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Rekordowa wartość inwestycji i wysoka liczba transakcji – Q2 2021 na polskim rynku VC w raporcie PFR Ventures i Inovo VP

PFR Ventures i Inovo Venture Partners opublikowały podsumowanie drugiego kwartału 2021 r. na polskim rynku venture capital. Są powody do zadowolenia! Cieszy zarówno wysoka liczba transakcji – 118, jak i ich wartość – rekordowe 936 mln zł. Sprawdźcie, co jeszcze działo się na rynku VC w minionych trzech miesiącach.

Dane za Q2 2021 są tym lepsze, jeśli porównamy je z analogicznym okresem roku ubiegłego. Zanotowano wtedy od kwietnia do czerwca 58 transakcji na kwotę 169 mln zł. Oczywiście, na ówczesny poziom inwestycji miała wpływ niepewność związana z początkiem pandemii koronawirusa, jednak tegoroczne wyniki poprawiły się dwukrotnie w zakresie liczby transakcji oraz ponad pięciokrotnie, jeśli chodzi o ich kwotę.

fot. raport PFR Ventures i Inovo Venture Partners

Wskazane już 936 mln zł, to łączna wartość kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Oznacza to także, że w pierwszym półroczu 2021 r. polskie startupy pozyskały od inwestorów 1,17 mld PLN – stanowi to ponad 55% wartości inwestycji w całym roku 2020.

- W połowie 2020 rynek VC doszedł do pułapu z całego 2019. Zapowiada się, że trzeci kwartał będzie jeszcze silniejszy, co pozwoli na powalczenie o kolejny rekord i przebicie wartości transakcji na poziomie 2,1 mld PLN. Pierwsze sygnały o bardzo znaczących transakcjach pojawiły się już na początku lipca – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

fot. raport PFR Ventures i Inovo Venture Partners

Wśród największych inwestycji Q2 2021, prym wiedzie megarunda Uncapped. Spółka pozyskała aż 301 mln zł. Nawet jednak po odliczeniu tej inwestycji, reszta spółek otrzymała 635 mln zł, co jest wynikiem rekordowym - poprzednia najwyższa kwartalny suma wartości transakcji, bez uwzględnienia megarund, została odnotowana na naszym rynku na koniec 2020 r. - w Q4 2020 były to 423 mln zł.

- Widać wyraźnie, że polskie spółki technologiczne pozyskują coraz więcej kapitału i dzieje się to coraz szybciej. Kolejne rundy zbierają w niecały rok, a rekordziści nawet w 4-8 miesięcy. Znakomitym przykładem jest Uncapped, który opisujemy w raporcie. W maju pozyskali 301 mln PLN, w zaledwie 8 miesięcy od ostatniej rundy mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

Kto inwestuje na polskim rynku VC?

1/3 zainwestowanych w pierwszym kwartale środków (34%) to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł aż 61%. Jednocześnie 87 z 117 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. Zdecydowaną większość, bo 96 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.

Prężnie działają też fundusze PFR Ventures - 34 z 117 transakcji to inwestycje z ich udziałem. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 47 transakcji (7% udziału w wartości). Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 71% wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

fot. raport PFR Ventures i Inovo Venture Partners

- Obserwujemy duże zainteresowanie ze strony inwestorów zagranicznych. Sprzedaż fińskiej spółce giełdowej Etteplan udziałów w skyrise.tech, których objęcie przez fundusz Black Pearls VC było możliwe dzięki uczestnictwu w programie BRIdge Alfa, przyniosła zwrot środków prywatnych na poziomie 18,6 x CoC. Po raz pierwszy na polskim rynku VC exit z jednej spółki zwrócił funduszowi wszystkie podjęte inwestycje. Ponieważ proces dezinwestycji m.in. w Alfach będzie dopiero nabierał na sile spodziewamy się w najbliższych latach kolejnych spektakularnych transakcji – powiedział Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora NCBR, odpowiedzialny za obszar inwestycji B+R.

 

Warta odnotowania jest także runda Ramp, której przewodził amerykańskie fundusze NfX i Galaxy Digital, a udział w niej wzięła także Mozilla i aniołowie biznesu. Wśród tych ostatnich znalazł się m.in. Piotr Pisarz, który nie tylko rozwija własną firmę (polsko-brytyjski Uncapped), ale też inwestuje w kolejne polskie spółki (jak np. Ramp). W ten sposób kapitał wraca do Polski i ekosystem się rozwija.

Co warte zauważenia, zmiany spowodowane pandemią wpłynęły pozytywnie na zainteresowanie polskimi funduszami VC.

- Przedsiębiorcy szukający finansowania zaczęli przykładać mniej uwagi do pochodzenia funduszy, z którymi rozmawiają. Lokalna obecność wciąż jest istotna, ale relatywnie zwiększyło się znaczenie wnoszonych przez inwestora do spółki wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Gdy wszystkie spotkania stają się wirtualne, świat staje się mniejszy. W świetle tego nie dziwi rosnąca aktywność polskich funduszy w inwestycjach w spółki zagraniczne – wskazał Piotr Łupiński Associate w Market One Capital.

Pełen raport, w którym znajdziesz więcej informacji o najciekawszych transakcjach, aniołach biznesu i polskich programach akceleracyjnych, dostępny jest na stronie

Interesujesz się rynkiem VC? Sprawdź inne nasze artykuły:

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.