Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Aulery, Mazovian Startup, Mother and Child Startup Challenge – kto zwyciężył w tegomiesięcznych start-upowych konkursach?

Aulery i Mother and Child Startup Challenge – to chyba najważniejsze konkursy dla start-upów, które miały finały w grudniu. Skończyły się też dwa mazowieckie programy akceleracyjne. Kto zwyciężył? Dowiedz się!

Grudzień to okres podsumowań i zakończeń. Kończą się też kolejne programy. Wśród ważnych ekosystemowych wydarzeń jest także powrót Aulerów – najstarsza nagroda dla start-upów w Polsce wróciła po trzyletniej przerwie i zmianie organizatora. Do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – aż 236 firm, z których jury złożone z inwestorów, founderów start-upów, przedstawicieli mediów i innych związanych z ekosystemem osób wybrało 15 finałowych firm

 • Aether Biomedical
 • Calamari
 • Foodsi
 • Giganci Programowania
 • inStreamly
 • LiveKid
 • Plenti
 • PySENSE
 • Ramp
 • Roślinny Qurczak
 • uPacjenta
 • Useme
 • Vivelio
 • Vue Storefront
 • Waste24.net

Aulery to nagroda, która nie wiąże się z żadnymi finansowymi profitami, ale jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród dla start-upów w kraju – przede wszystkim ze względu na jej dokładne predykcje – jedynie cztery nagrodzone w ciągu 12 lat jej działania nie przetrwały próby czasu i rynku, za to aż 10 dokonało exitów.

W finale, który odbył się 14 grudnia nagrodzono 3 firmy - nagrody zdobyły firmy Ramp, uPacjenta i Vue Storefront. Przyznano także nagrodę specjalną dla najlepszego biznesu rozwijanego bez finansowania zewnętrznego (bootstrap). Otrzymali ją Giganci Programowania.

Mother and Child Startup Challenge pozwala połączyć start-upy ze szpitalami

9 grudnia zakończył się też Mother and Child Startup Challenge – to konkurs zorganizowany przez Instytut Matki i Dziecka – a jego głównymi pomysłodawcami jest dwójka pracujących w Instytucie absolwentów Szkoły Pionierów PFR – Wiktor Możarowski i Karolina Tądel.

(Posłuchaj Podcastu w którym Wiktor opowiada o udziale w Szkole Pionierów PFR)

Konkurs ma na celu poszukiwanie technologicznych rozwiązań, które realnie poprawią leczenie i organizację szpitalnictwa – a w pierwszej edycji tematyka zawarła się w czterech obszarach - działalność kliniczna; profilaktyka i badania przesiewowe; edukacja pacjentów i wsparcie w szkoleniu specjalistów; zarządzanie procesami i dokumentacją, analiza danych. Nagrody są szczególnie ważne dla medtechów, które chcą pracować w modelu B2G - Zwycięskie projekty zostaną wdrożone w 5 szpitalach w: Warszawie, Łodzi, Białymstoku i Olsztynie. Oprócz tego twórcy otrzymają dostęp do przestrzeni chmurowej od OVHcloud oraz wsparcie w integracji z systemami zarządzania szpitalami.

Do konkursu zgłosiło się 69 firm, nie tylko z Polski, ale z całej Europy, USA i Izraela. W finale zdecydowano o przyznaniu aż dwóch nagród głównych. Statuetki trafiły do startupów: MedApp za CarnaHolo Life, czyli hologramy ułatwiające operacje, oraz Infermedica za technologię wspierającą kierowanie pacjentów do odpowiedniej opieki.

Rozwiązanie MedApp, czyli CarnaHolo Life pozwala na trójwymiarową wizualizację wybranego obszaru anatomicznego. Użytkownik może obracać, skalować i oglądać strukturę wewnątrz wyświetlanego hologramu, co ułatwia planowanie i późniejsze przeprowadzanie zabiegów medycznych. Technologia startupu Infermedica usprawnia procedurę grupowania pacjentów, tak aby do szpitala trafiali ci, którzy pilnie tego potrzebują. System zbiera wstępny wywiad, wspierając personel szpitali w efektywniejszym świadczeniu usług medycznych.

Mazowieckie i Warszawskie start-upy przyspieszają

Mazovian Startup to program akceleracyjny skierowany do innowacyjnych i odpowiedzialnych społecznie startupów z Mazowsza. Założeniem projektu jest kompleksowe wsparcie i przyśpieszenie rozwoju startupów. Organizatorem konkursu jest województwo mazowieckie - 14 grudnia odbył się Demo Day, podczas którego najlepsza dziesiątka zaprezentowała swoje pitche.

Pierwsze miejsce i 50 tys. złotych otrzymał Wycieczkomat – cyfrowy organizator wycieczek szkolnych, drugie i 15 tysięcy otrzymał AlphaPowders - rozwój projektu mikroproszków polimerowych, który wykorzystuję się w drukarkach 3D, a trzecie i 10 tys. złotych, otrzymał startup Pogaduszki - z przyjazną dla dzieci aplikacją, wspierająca proces leczenia wad wymowy.

 

Ostatni z konkursów – Warsaw Booster, to jedyny w Polsce, cyklicznie realizowany miejski program akceleracyjny, który wspiera młode firmy technologiczne oraz twórców w doskonaleniu kompetencji biznesowych. 14 grudnia odbył się finał już 9 edycji programu – konkurs pitchy i nagrodę w wysokości 45 000 zł dostał Mediprintic – zespół znany z pierwszej edycji Szkoły Pionierów PFR za usprawnienie sposobów leczenia urazów przedramienia.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 30 000 zł otrzymał zespół HYDRATICO za rozwiązanie, które oferuje szybkie, modułowe, neutralne pod względem CO2 stacje uzdatniania wody.

Trzecie miejsce zajął startup Alko Prevent, który opracował system zdalnego monitorowania abstynencji alkoholowej oraz narkotycznej wykorzystujący sztuczną inteligencję.  Odebrał też nagrodę w wysokości 12 500 zł.

W akceleracji organizowanej przez miasto Warszawa wzięło udział 45 projektów. Uczestnicy programu otrzymali indywidualne i dopasowane do ich potrzeb wsparcie. Przez 6 miesięcy pracowali z mentorami i doradcami z przeszło 50 polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz administracji samorządowej. Łącznie skorzystali z ponad 100 godzin wsparcia mentoringowego. Odbyło się niemal 30 spotkań warsztatowych i indywidualnych konsultacji.

Inne aktualności

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!

Kraków w Akceleratorze DIANA NATO! Co to znaczy? Rozmawiamy z prowadzącymi program