Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Tydzień z VC: dwa nowe fundusze i jedna inwestycja

Po świetnym tygodniu, w którym odnotowaliśmy aż 12 inwestycji, rynek zwolnił. Dotarły do nas informacje o zaledwie jednej zakończonej rundzie – natomiast ciekawe rzeczy dzieją się na polu nowych funduszy. Zobaczcie!

Jedyną inwestycją ogłoszoną w zeszłym tygodniu była runda Apropo, polskiego start-upu rozwijającego system do automatyzacji procesu ofertowania m.in. dla branży IT. Apropo pozyskało 1,1 mln zł od funduszu LT Capital. Inwestycja miała miejsce w rundzie seed.

Technologia polskiej spółki podnosi konkurencyjność firm starających się o kontrakty - optymalizuje pracę oraz znacząco zmniejsza czas potrzebny na przygotowanie merytorycznej części oferty przy jednoczesnym zachowaniu jej jakości. System stworzony przez start-upy pozwala firmom tworzyć komponenty używane do wycen oraz ich szablony, automatycznie wyceniać je na podstawie analizy AI, a także, poprzez nagrywanie ekranu w momencie zapoznawania się potencjalnego klienta z ofertą (podobna zasada działania jak w przypadku rozwiązań klikmapowych lub heatmapowych), umożliwia poznanie jego reakcji.

Jak chwali się Apropo, narzędzie pozwala nawet ośmiokrotnie przyspieszyć proces przygotowania oferty, dotychczas zajmujący nawet od 4 do 16 godzin. Zaoszczędzony dzięki polskiemu start-upowi czas firmy IT mogą przeznaczyć na rozwój biznesu – realizację projektów lub pozyskiwanie kolejnych zleceń. Rozwiązanie przeznaczone jest jednak nie tylko dla software houseów.

- Apropo ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie w procesie ofertowania czas ma kluczowe znaczenie. Mówiąc inaczej – sprawdza się doskonale w sytuacjach, gdzie o ewentualnym powodzeniu w procesie sprzedażowym może zdecydować czas reakcji na zapytanie i warstwa merytoryczna oferty. Dlatego narzędzie Apropo jest stworzone nie tylko dla software house-ów, ale również agencji marketingu online i wszystkich innych firm z różnych branż, w których czas dostarczenia oferty ma znaczenie. Wspierając te grupy w ich codziennych biznesowych sprawach, przyczyniamy się do uwolnienia ich potencjału i przyspieszenia wzrostu - podkreśla Natalia Dymek-Sikora współzałożycielka i COO w Apropo.

Spółka szykuje się do ekspansji zagranicznej w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Dalekim Wschodzie. Start-up chce także rozbudować swój program, przez wdrożenie nowych funkcjonalności, rozbudowę warstwy analitycznej systemu, a także jego integrację z oprogramowaniem do zarządzania projektami jak Jira czy Trello.

- Od lat wspieramy polskich założycieli, oferując im nie tylko kapitał, ale i dostęp do naszego międzynarodowego networku. W Apropo dostrzegliśmy olbrzymi potencjał – to spółka ze świetnym, doświadczonym zespołem i produktem, który za sprawą AI oraz automatyzacji zwiększa efektywność działów sprzedaży. Rynek realizowanych projektów IT rośnie i widzimy, jaką wartością może być efektywne zarządzanie ofertowaniem oraz płynące z tego oszczędności i nowe możliwości dla software house’ów i agencji digitalowych - komentuje Aleksandra Byrka, Dyrektor inwestycyjna w LT Capital.

Nowy fundusz w portfelu PFR Ventures

W zeszłym tygodniu informowaliśmy także o nowym funduszu wspieranym przez PFR Ventures. To zalążkowy fundusz Accelero Ventures. Ma on inwestować do 4 mln PLN w jedną spółkę. Zarządzający planują skupić się na inwestycjach w czyste technologie (tzw. cleantech), innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji energii zielonej czy wykorzystania OZE oraz na projektach na styku biotechnologii i czystej energii (szczególnie z zakresu wykorzystania biometanu i biowodoru) jak również z obszaru IT/ICT oraz FMCG.

Accelero chce wspierać start-upy nie tylko finansowo, ale także zapewniając branżowe know-how, doświadczenie inwestycyjne przy pozyskiwaniu kolejnych rund finansowania, a także pomóc przy planowaniu dalszych kierunków rozwoju spółek.

Doświadczenia z Krajowego Funduszu Kapitałowego pokazały nam, że potrzebujemy w naszym ekosystemie funduszy skłonnych do podjęcia ponadprzeciętnego ryzyka przy inwestowaniu w start-upy i odpowiednio wczesnego wyłapywania najlepszych projektów. Wiedzieliśmy, że kapitał publiczny odegra tu kluczową rolę, ale zbudowaliśmy też zachęty, które przyciągnęły inwestorów prywatnych. Pomógł tu między innymi mechanizm asymetrii zysku, który bardziej chroni kapitał prywatny – komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Orlen ogłasza powstanie funduszu VC i nakreśla kierunki inwestycji

Nowy CVC otwiera także Orlen. Ma być to największy fundusz CVC w Polsce, z kapitalizacją wysokości 100 mln euro. Fundusz Orlen VC ma w jednej inwestycji wspierać start-upy kwotą od 1 do 7 mln euro. Poszukuje spółek na wczesnym etapie rozwoju, które z jednej strony pomogą koncernowi budować innowacje, a z drugiej chcą rozwijać się w Europie i Izraelu. Preferowane obszary działalności to: petrochemia, energetyka OZE, roboty przemysłowe i cyberbezpieczeństwo.

Chcemy rozwijać się w ramach odnawialnych źródeł energii. Chcemy rozbudowywać moc biopaliw, biomateriałów, jak również paliw alternatywnych. W związku z tym w ramach grupy PKN ORLEN został powołany korporacyjny fundusz zwiększonego ryzyka ORLEN VC - powiedziała Anna Pieniążek, prezes ORLEN VC. - Inwestując środki, chcemy budować synergię i bardzo dobre relacje biznesowe ze spółkami portfelowymi. A będziemy im oferować nie tylko kapitał. Zaoferujemy również dostęp do ekspertów i naszej infrastruktury, z której będą mogli korzystać w ramach rozwoju swoich produktów technologicznych. Zaoferujemy także dostęp do rynków i naszych kontaktów – dodała.

Prezes ORLEN VC poinformowała też, że finalizowane są już inwestycje w trzy spółki. Pierwsza z nich zajmuje się katalizą, druga cyberbezpieczeństwem, a trzecia robotyką przemysłową.

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.