Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Karoliną Wojtas (cykl artykułów)

O kobietach w innowacjach rozmawiamy z Karoliną Wojtas, ekspertką we współpracy ze startupami z branży deeptech i climatetech oraz Venture Partner w Eurazeo Ventures.

Karolina Wojtas - specjalizuje się we współpracy ze startupami z branży deeptech i climatetech. Obecnie jest odpowiedzialna za rozwój strategiczny w Everix, amerykańskim startupie deeptechowym zajmującym się nanomateriałami. Pełni także funkcję Venture Partner w Eurazeo Ventures - francuskim funduszu VC inwestującym w climatetech, gdzie skupia się na inwestycjach w regionie CEE. Wcześniej była menadżerem inwestycyjnym w holenderskim funduszu VC i współzałożycielką startupu w obszarze medtech. Posiada wykształcenie inżynieryjno-finansowe.

Jak to jest być kobietą w świecie innowacji?

Bycie kobietą w świecie innowacji jest niezwykle ekscytujące, a zarazem wymagające. Daje możliwość obcowania z ponadprzeciętnie utalentowanymi i inteligentnymi ludźmi, którzy budują technologie zmieniające rzeczywistość wokół nas. Praca nad innowacjami daje w związku z tym ogromną satysfakcję i nieustannie fascynuje. Z drugiej strony, jest to otoczenie, które wciąż boryka się z dużymi dysproporcjami między ilością kobiet i mężczyzn w pokojach, gdzie zapadają kluczowe decyzje. W efekcie kobiety mierzą się z dodatkowymi wyzwaniami, jakie niesie za sobą bycie często jedyną kobietą w pomieszczeniu.

Śledzisz inne kobiety z branży?

Oczywiście, i nie tylko te będące stricte w świecie startupowym. Kobiety, ich historie i drogi, jakie przeszły, są dla mnie ogromnym źródłem inspiracji. Zawsze doceniam, kiedy koleżanki z branży dzielą się szczegółami swojej ścieżki, otwarcie przedstawiają trudności, jakie napotkały, i starają się wspierać inne osoby. W wielu z nich mogę zobaczyć siebie i wyzwania, z jakimi sama mierzę się w karierze zawodowej, a także spojrzeć na swoje otoczenie z innej perspektywy.

Karolina Wojtas

Co Cię inspiruje w Twojej branży?

Od zawsze ludzie stanowią dla mnie źródło inspiracji. To, co na samym początku mojej aktywności zawodowej przyciągnęło mnie do świata innowacji, to postawy osób, które budują rozwiązania adresujące problemy, z którymi zmaga się świat. Każde spotkanie z nimi jest dla mnie okazją do nauki, dostrzeżenia innej perspektywy i zrozumienia, jak różne decyzje wpływają na rzeczywistość. Uwielbiam obserwować, jak ludzie - zwłaszcza przedsiębiorcy, których z perspektywy VC spotykam zazwyczaj w określonych odstępach czasu - zmieniają się na ścieżce swojego rozwoju oraz jak ewoluują ich firmy i koncepcje, a także jak kształtuje się ich myślenie. Jest to dla mnie zawsze ogromnie fascynujące i inspirujące!

Z czego jesteś najbardziej dumna i jaki był Twój największy sukces?

Jestem dumna z tego, że nie zgubiłam siebie w wymagającym świecie biznesu, oraz że nie zatraciłam kluczowych dla siebie wartości. Ponadto, jestem dumna z ludzi z którymi miałam lub mam szczęście pracować i których mogę obserwować w ich dalszych działaniach, często już nie z pozycji współpracownika, ale przyjaciółki. Myślę, że moim największym sukcesem jest to, że mam ogromny przywilej robić zawodowo to, co kocham i co jest spójne ze mną, oraz mieć w tym wszystkim wolność i elastyczność na których mi zależy.

Co Cię motywuje w Twojej pracy?

W mojej pracy motywuje mnie przede wszystkim ciągły rozwój i praca nad zagadnieniami, które są dla mnie osobiście ważne. W świecie innowacji wyzwań nie brakuje, a nieustanny rozwój technologii wymusza ciągłą naukę - to sprawia, że jest to dla mnie idealne otoczenie. Ponadto, skupiam się na pracy z firmami głęboko technologicznymi (tzw. deeptechowymi) a zarazem impaktowymi, (tj. posiadającymi pozytywny wpływ na człowieka i jego otoczenie). To sprawia, że mam poczucie, iż nie tylko zajmuję się interesującymi zagadnieniami, ale także wspieram realizację projektów, które mają na celu wprowadzenie pozytywnych zmian w świecie. To automatycznie pobudza moje zaangażowanie i motywację do działania.

Jaką radę dałabyś sobie sprzed 5/10 lat?

Słuchaj swojej intuicji i bądź pewniejsza siebie. Dostrzegam, iż wiele młodych kobiet w biznesie zmaga się z podobnym wyzwaniem - mniejszą wiarą w siebie niż to na jakim poziomie są ich kompetencje. Do siebie sprzed 5/10 lat wysłałabym wiadomość mówiącą o tym, żeby bardziej słuchać wewnętrznego głosu który często szybciej niż wszelkie dane podsuwał mi właściwe odpowiedzi lub decyzje i mieć w tym wszystkim większą wiarę i pewność oraz zaufanie do samej siebie. Zauważam jednak, że są to również cechy, których nabiera się z wiekiem i doświadczeniem.

Jaką radę dałabyś kobiecie, która dopiero startuje w świecie startupowym?

Buduj relacje w ekosystemie startupowym i rozmawiaj z ludźmi reprezentującymi różne organizacje i role. Rozpoczynając swoją karierę, czy też pracując nad pierwszą firmą, nie wiemy czego nie wiemy. Nie widzimy wszystkich ścieżek i możliwości. Bycie otoczonym ludźmi, którzy posiadają różne perspektywy i doświadczenia, pomoże nam szybciej zweryfikować założenia, które mamy w głowie i prędzej wejść na najwłaściwsze dla nas lub naszego biznesu tory.

Dokończ zdanie: Kobiety w biznesie to…

Unikalna energia i spojrzenie. Na co dzień pracując bardzo blisko z zespołami mocno technicznymi, niejednokrotnie składającymi się w 100% z mężczyzn, często słyszę, iż w ich firmach bardzo wiele zmieniło się na lepsze po tym jak do zespołu stopniowo zaczęły dołączać kobiety. Zazwyczaj podkreślają oni, że kobiety wniosły nową perspektywę na wiele aspektów, poprawiły komunikację w zespole i przejawiają więcej empatii w kontakcie ze współpracownikami czy partnerami biznesowymi. Zróżnicowanie w zespole, pod każdym względem - płci, narodowości czy też wieku - pozwala spojrzeć na wyzwania i problemy z większej ilości perspektyw, co jest niezwykle cenne, zwłaszcza przy tworzeniu innowacji.

Zuzanna Celejewska

Młodsza specjalistka w Departamencie Rozwoju Innowacji

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)