Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Justyną Bącelą (cykl artykułów)

O kobietach w innowacjach rozmawiamy z Justyną Bącelą, inżynierką biomedyczną oraz współzałożycielką startupu Weregolf.

Justyna Bącela – inżynierka biomedyczna ze specjalizacją biomechanika, obecnie doktorantka w dyscyplinie inżynierii mechanicznej. Współzałożycielka startupu Weregolf – urządzenia do nauki i treningu swingu golfowego. Promotorka golfa i instruktorka Polskiego Związku Golfa. Laureatka Konkursu Młode Talenty Wrocław 2023 w kategorii „Działalność Przedsiębiorcza”. Stypendystka programu The Break w zakresie przedsiębiorczości dla kobiet zamieszkałych w UE. Laureatka III edycji Szkoły Pionierów PFR.

Jak to jest być kobietą w świecie innowacji?

Bycie kobietą w świecie innowacji jest nie tylko ekscytujące, ale też wymagające. W innowacjach istotne jest być otwartym na nowe wyzwania, być elastycznym i gotowym do ciągłego szkolenia. Akceptowanie faktu, że popełnianie błędów jest nieodłączną częścią procesu tworzenia innowacji, jest kluczowe. Dla mnie, jako kobiety, ważne jest podkreślenie, że niezależnie od płci, wszyscy jesteśmy w stanie wnosić cenne wkłady do świata innowacji, gdy jesteśmy zaangażowani i zdeterminowani. Kluczem jest zaangażowanie, wsparcie dla siebie nawzajem oraz świadomość, że nasze różnice mogą być naszą siłą, wspierając kreatywność i różnorodność w procesie innowacyjnym. Jednakże, kobiety w świecie innowacji czasem muszą także stawiać czoła dodatkowym wyzwaniom związanym z nierównościami płciowymi i stereotypami. Jednak uważam, że to nas tylko jeszcze bardziej motywuje do działania i pokonywania przeszkód. Jestem przekonana, że zaangażowanie kobiet w innowacje przynosi nieocenione korzyści, wprowadzając nowe perspektywy i pomysły do tego dynamicznego środowiska.

Śledzisz inne kobiety z branży?

Tak, aktywnie śledzę inne kobiety z branży innowacji. Często uczestniczę w konferencjach, warsztatach i spotkaniach networkingowych, gdzie mam okazję poznać i inspirować się osiągnięciami innych kobiet. Ponadto, korzystam z różnych platform społecznościowych i mediów branżowych, aby być na bieżąco z tym, co robią inne kobiety w dziedzinie innowacji. Wspieranie się nawzajem i wymiana doświadczeń jest kluczowa dla budowania silnej społeczności kobiet w tej branży.

Co Cię inspiruje w Twojej branży?

W branży nowych technologii w golfie, inspiruje mnie głównie potencjał zmiany i doskonalenia doświadczenia graczy. Widzę ogromne możliwości, jakie technologie mogą przynieść do tej tradycyjnej dyscypliny sportowej, poprawiając zarówno sposób nauki, jak i wydajność gry. Inspiruje mnie także kreatywność inżynierów i programistów, którzy tworzą innowacyjne rozwiązania, takie jak analizatory uderzeń, symulatory golfowe czy aplikacje do trenowania umiejętności.

Justyna Bącela

Z czego jesteś najbardziej dumna i jaki był Twój największy sukces?

Myślę, że mój największy sukces dopiero przede mną:) Jestem dumna z tego, że odważyłam się wyjść poza swoją strefę komfortu i realizować swój pomysł, a także że pogodziłam rozwój ścieżki naukowej (studiów doktoranckich) z prowadzeniem startupu. Cieszę się, że mam w sobie zdolność do ciągłego rozwoju i adaptacji oraz że w trudnych sytuacjach zawsze staram się znaleźć jakieś pozytywy i traktować je jako szansę na naukę i rozwój.

Co Cię motywuje w Twojej pracy?

W mojej pracy motywuje mnie przede wszystkim pasja do tego co robię, Jako instruktorka golfa, dostrzegam, jak innowacje mogą zmieniać ten sport i ułatwiać naukę. Inspiruje mnie perspektywa ciągłego rozwoju i eksplorowania nowych możliwości, jakie niesie ze sobą rozwój technologiczny. Wreszcie, motywuje mnie perspektywa, że poprzez wykorzystanie nowych technologii możemy przyciągnąć nowe pokolenia graczy do tego pięknego sportu, otwierając go na szersze grono entuzjastów.

Jaką radę dałabyś sobie sprzed 5/10 lat?

Radziłabym sobie sprzed 5/10 lat, aby bardziej ufać sobie i swoim pomysłom, nie bać się ryzyka i śmiało dążyć do realizacji swoich celów. Ponadto, zachęciłabym siebie do bardziej aktywnego budowania sieci kontaktów i poszukiwania mentorów, którzy mogliby mnie wspierać i inspirować na drodze do rozwoju. Radziłabym sobie także, aby być bardziej dla siebie wyrozumiałą i nie zapominać celebrować tych drobnych sukcesów i osiągnięć codzienności.

Jaką radę dałabyś kobiecie, która dopiero startuje w świecie startupowym?

Kobietom, które dopiero startują w świecie startupowym, radziłabym być odważnymi, elastycznymi i gotowymi na naukę na własnych błędach. Ważne jest również budowanie relacji i sieci kontaktów oraz poszukiwanie mentorek i mentorów, którzy mogą pomóc w rozwoju i osiąganiu sukcesów.

Dokończ zdanie: Kobiety w biznesie to...

Kobiety w biznesie to silne liderki, inspirujące mentorki i skuteczne przedsiębiorczynie!

Zuzanna Celejewska

Młodsza specjalistka w Departamencie Rozwoju Innowacji

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)