Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Rozmowy o Przyszlosci: Covid Genomics - jak zweryfikować skuteczność testów na koronawirusa?

Nasi goście Piotr Grzegorczyk Grzegorz Preibisch

Czego dowiesz się z video?

"Rozmowy o przyszłości" to seria rozmów Elizy Kruczkowskiej, Dyrektor Departamentu Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju z ważnymi postaciami polskiego ekosystemu innowacji. Prowadząca wraz z gośćmi stara się zrozumieć i przewidzieć, jak pandemia Covid-19 wpłynie na otaczający nas świat.

Gościem odcinka są Piotr Grzegorczyk i Grzegorz Preibisch, twórcy aplikacji Covid Genomics, która zwyciężyła konkurs Aplikacje Jutra PFR w kategorii "zdrowie". Narzędzie to weryfikuje, w jakim stopniu dany test genetyczny jest skuteczny w badanym kraju. Sprawdza dwa główne parametry testów:

  • Czułość, weryfikując, jak dokładny jest test i czy pokazuje tylko rzeczywiste zarażenia koronawirusem. Test z małą czułością, czyli niską wykrywalnością, spowoduje, że wiele chorych osób będzie tego nieświadome i będzie zarażać inne osoby.
  • Swoistość, badając czy test poprawnie wykazuje brak zarażenia. Swoistość na niskim poziomie oznacza, że zdrowe osoby będą często traktowane jako chore, co spowalnia gospodarkę i zwiększa koszty leczenia osób.

Poza pracą nad rozwojem Covid Genomics, Piotr Grzegorczyk, który jest specjalistą w dziedzinie planowania strategicznego oraz budowania biznesu, pomagał rozwijać sprzedaż największych sieci w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest także inwestorem giełdowym, mentorem rówieśników i przedstawicielem uczelni UW na międzynarodowych konferencjach. Współtwórca Covid Genomics - Grzegorz Preibisch obecnie kończy równolegle dwa kierunki studiów - medycynę oraz matematykę. W swoich zainteresowaniach naukowych skupia się na badaniu metod modelowania matematycznego i uczenia maszynowego w medycynie. Odpowiada za agendę naukową Covid Genomics, programuje i modeluje. Pomaga również łączyć środowisko naukowe z biznesowym.

Z tego odcinka dowiesz się:

  • Na jakiej zasadzie działa aplikacja Covid Genomics?
  • Dlaczego tak ważne jest weryfikowanie skuteczności testów?
  • W jaki sposób zarabiać na stworzonym algorytmie? 
  • Czy świat stoi przed obliczem kolejnych pandemii?
  • Czy aplikację można wykorzystać także w diagnozie innych chorób?

Nasi goście

Piotr Grzegorczyk współtwórca Covid Genomics, specjalista w dziedzinie planowania strategicznego oraz budowania biznesu. Laureat Akademii Liderów Rynku Kapitałowego Fundacji Lesława E. Pagi.
Grzegorz Preibisch współzałożyciel Covid Genomics, student kończący medycynę oraz matematykę. Odpowiada za agendę naukową Covid Genomics, programuje i modeluje. Pomaga również łączyć środowisko naukowe z biznesowym.