Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

co to jest scaleup

Co to jest scaleup? Czym różni się od start-upu?

Rozpoczynanie biznesu to wymagające zadanie. Chcemy wspierać Was nie tylko informacjami praktycznymi dotyczącymi finansowania i rozwoju Waszych działalności, ale też wiedzą dotyczącą języka, którym posługuje się ekosystem innowacji. Dziś wyjaśnimy czym jest scaleup i jak odróżnić go od start-upu!

Scaleup, czyli zwiększanie skali, to jedna z faz rozwoju firmy. Nie jest to już moment testowania i poszukiwania, a szybkiego wzrostu i przenoszenia biznesu na wyższy poziom. Wchodząc na ten poziom rozwoju, firma jest gotowa wykorzystać swój sprawdzony z sukcesem produkt do znacznego skalowania i ekspansji. Faza zwiększania skali jest zazwyczaj najszybszym i najbardziej znaczącym etapem rozwoju, który może przynieść także największe wyzwania.

OECD definiuje scaleup jako firmę, która osiągnęła wzrost o co najmniej 20% w zakresie obrotów i/lub zatrudnienia rok do roku przez okres trzech lat. Firma ta musi również zatrudniać co najmniej 10 pracowników na początku okresu obserwacji. Wspierająca przedsiębiorców organizacja non-profit Endeavour definiuje scaleupy nieco prościej: są to firmy rosnące w tempie 20% rocznie w ciągu ostatnich trzech lat.

Kiedy firmy osiągają ten poziom? Jeśli firma korzysta z finansowania zewnętrznego i pozyskuje inwestycje, aby sfinansować swój rozwój, zazwyczaj osiąga fazę zwiększania skali po przejściu pierwszych rund finansowania i dotarcia do etapu Serii A (czyli trzeciej rundy finansowania). Jeśli firma rozwija się, inwestując swoje zyski z powrotem w firmę, bez wsparcia z zewnątrz (tzw. bootstrapping), zazwyczaj osiąga etap zwiększania skali, gdy osiągnie około 500 tys. przychodów.

Start-up a scaleup – na czym poleca różnica?

Jak wskazała Alyson Shontell, amerykańska redaktor naczelna Business Insider, start-up to „kilkuletnia firma technologiczna, która wciąż może łatwo upaść”W przypadku scaleupów, ryzyko nagłego upadku firmy się zmniejsza.

Nie istnieje cezura wskazująca na określony w czasie moment, w którym start-up zmienia się w scaleup. Są firmy, które po 5-6 latach funkcjonowania nadal określamy start-upami i takie, które w fazę szybkiego wzrostu wchodzą w przeciągu 2-3 lat.

O scaleupie z perspektywy finansowania mówimy w kontekście zwiększenia pewności zwrotu inwestycji. Gdy start-up osiągnie tę fazę, zmniejsza się liczba eksperymentów – firma opracowała już jakie działania i sposób funkcjonowania, są dla niej opłacalne. Dzięki temu scaleupy są znacznie bardziej atrakcyjne z punktu widzenia inwestorów oraz pracowników. Osiągnięty już poziom rozwoju i mniejsze ryzyko porażki związanej ze zdobyciem pewnej pozycji na rynku są motorem napędzającym dalszy szybki rozwój firmy.

Jest też druga strona tego medalu – start-upy jako firmy rozpoczynające swoją działalność, mają większą skłonność do próbowania i odkrywania nowych metod działania. Są na początku swojej drogi, więc zazwyczaj nie mają wiele do stracenia. Scaleupy wciąż wprowadzają innowacje, ale podejmowane przez nie ryzyko jest bardziej skalkulowane.

Po osiągnięciu fazy szybkiego wzrostu, czyli w momencie stania się scaleupem, firma jest gotowa, by wykorzystać sprawdzony już model funkcjonowania do skalowania i – w perspektywie – znacznego rozwoju firmy. Faza zwiększania skali jest często najbardziej dynamicznym i znaczącym etapem rozwoju, który pomimo stosunkowej pewności związanej z funkcjonowaniem biznesu, może przynieść duże wyzwania.

W przypadku start-upów i scaleupów istnieje również różnica w wewnętrznym funkcjonowaniu firmy. W start-upach często role pracowników są rozproszone. W przypadku firm na dalszym etapie rozwoju, zatrudnione osoby mają bardziej konkretne i specjalistyczne zadania; bardziej sformalizowany jest również proces rekrutacji i onboardingu.

Jeśli jesteście na początku swojej drogi biznesowej, zapraszamy Was do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi zdobywania inwestycji dla firm na wczesnym etapie rozwoju. Możecie przeczytać m.in.:

Wierzymy, że z taką wiedzą wszystkie start-upy staną się w perspektywie czasu scaleupami!

Zobacz również