Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Polski Ekosystem Innowacji Dealroom

Co to jest Ekosystem Innowacji? Jak korzystać z tej zakładki na startup.pfr.pl?

Ekosystem Innowacji to sekcja strony startup.pfr.pl oparta o silnik bazy danych Dealroom. Z jego pomocą chcemy stworzyć kompletną bazę innowacyjnych start-upów, VC, akceleratorów, i innych partnerów ekosystemu innowacji w Polsce.

Dlaczego Dealroom?

Dealroom to agregator informacji o start-upach i inwestycjach. Jako jedyna tego typu baza danych koncentruje się na Europie. Ponadto pozwala tworzyć swoje bazy ekosystemów - właśnie w ten sposób powstała ta strona.

Dla kogo jest to rozwiązanie?

Dla osób, które chcą poznać firmy z polskiego ekosystemu, ale też samych właścicieli start-upów. Korzystając z Dealroom można obserwować konkurencję czy branżę VC lub nawet znaleźć idealnego inwestora (np. za pomocą narzędzia Matching Tool). Partnerzy i analitycy funduszy czy Aniołowie Biznesu dzięki mapie ekosystemu dostają dostęp do danych spółki, informacji o jej finansowaniu, sygnałach wzrostu, podobnych firmach, założycielach i wielu innych wskaźników.
 

Czy muszę zakładać konto?

Do podstawowych funkcji Ekosystemu Innowacji masz dostęp bez zakładania konta. Założenie konta pozwala, np. zapisać obserwowane firmy, o których chcesz otrzymywać informacje, a także stworzyć profil własnej spółki czy zapisać listę konkretnego typu firm (np. fintechy z Warszawy z mniej niż 50 pracownikami).

Jak nawigować po Ekosystemie Innowacji?

Ekosystem Innowacji na pierwszy rzut oka może przytłaczać, dlatego spieszymy z tłumaczeniem, jak efektywnie i bezproblemowo poruszać się po nim! Jak widać na zdjęciu powyżej, po lewej stronie znajduje się belka innowacyjna, a w niej następujące działy (od góry):

Home – tu znajdziesz przewodniki, słowniki i różne potrzebne informacje odnośnie Ekosystemu Innowacji

Dashboard – przekrojowe informacje o Ekosystemie, a także Twoje „centrum zarządzania” – tu pojawiają się informacje o obserwowanych przez Ciebie start-upach, stworzone przez Ciebie listy i informacje o inwestorach czy nowych firmach.

Curated content – stworzone przez zespół Dealroom wyszukiwania i listy, obejmujące ciekawe tematy. Jeśli chcesz się po prostu rozejrzeć i zobaczyć, co oferuje Dealroom, albo szukasz szerokich informacji o konkretnej branży (np. Martech lub GreenTech) to dobre miejsce, żeby zacząć.

Startups & Scaleups – to główna wyszukiwarka start-upów. W przypadku Ekosystemu Innowacji pokazuje standardowo firmy z główną siedzibą w Polsce.

Corporates – duże firmy (np. Allegro) związane z ekosystemem start-upowym. Te związki to zazwyczaj tworzenie korporacyjnych VC, inwestycje lub zakupy start-upów.

Jobs Openings – szukasz pracy w start-upie, albo chcesz wiedzieć, które firmy prowadzą rekrutację? Zajrzyj tutaj.

Investors – niezależnie od tego czy chcesz poznać fundusze VC, czy indywidualnych inwestorów, skorzystaj z tej zakładki.

Funding Rounds – chcesz dowiedzieć się czegoś o inwestycjach VC w spółki? Interesuje Cię kto zainwestował, ile i w której rundzie? Zobacz to miejsce.

Exits – to trochę odwrotność poprzedniej zakładki. Chcesz zobaczyć największe i najbardziej zyskowne wyjścia inwestorów ze spółek? To miejsce dla Ciebie

Workspaces – szukasz miejsca do pracy? Kampusy, Domy Technologii, co-worki i makerspace’y znajdziesz tutaj.

Universities – interesujesz się tym, z których polskich uczelni pochodzi najwięcej founderów, lub którzy absolwenci zakładają najlepiej wyceniane start-upy? Chcesz wiedzieć jakie innowacyjne rozwiązania powstają na samych uczelniach? Zobacz profile szkół wyższych i ich powiązań z ekosystemem.

Service Providers – dookoła ekosystemu start-upów powstała duża sfera specjalizujących się w nich usługodawców. Jeśli szukasz agencji marketingowej, software house’u, kogoś kto pomoże Ci z projektowaniem czy hardwarem, konsultanta, czy innego specjalizującego się we wsparciu start-upów podmiotu, przyjrzyj się temu miejscu.

More – akceleratory, wydarzenia, NGO i agencje rządowe, wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach trafia tutaj.

Na dole znajdują się narzędzia, które różnią się od opisanych wyżej baz danych.

Matching Tool – to rozwiązanie, które pozwala dopasować inwestora dla Twojej firmy. Wystarczy, że wybierzesz ją z bazy, określisz, ile pieniędzy chcesz uzyskać, od jakiego typu inwestora, i jaka to runda, a algorytmy Dealroom znajdą specjalizujące się w inwestycjach w podobne spółki podmioty i osoby.

Investment Heatmap – chcesz zobaczyć w jakim mieście lub województwie miało miejsce najwięcej inwestycji? Jak zmieniały się ich kwoty w konkretnym okresie? Jak rozwija się lokalny ekosystem? Zobacz na mapach w tym dziale.

Themes – interesuje Cię konkretna branża? Chcesz szybko znaleźć firmy działające na polu robotyki, streamingu czy firmy działające w modelu SaaS? Tutaj w szybki sposób znajdziesz informacje o start-upach pracujących nad rozwiązaniami danego sektora lub sub-sektora gospodarki.

News – tu znajdziesz zbiór wiadomości o polskich start-upach, zarówno z polskiej jak i zagranicznej prasy!

W jaki sposób wyszukiwać i filtrować spółki przy użyciu Ekosystemu Innowacji?

Ekosystem oferuje szerokie możliwości filtrowania wyników wyszukiwania. Nasza wyszukiwarka automatycznie zawęża wyniki do firm, które mają siedzibę w Polsce, natomiast rekordy można filtrować na wiele sposobów. Służy do tego belka nad wynikami wyszukiwania i opcja „Advanced Filters” – pozwala szybko ograniczyć nasz poszukiwania do np. fintechów z Krakowa, które mają między 2 a 50 pracowników i znajdują się we wczesnej fazie wzrostu. Po najechaniu na ustawiony filtr można go wyłączyć (wyszukując np. wszystkie polskie fundusze VC, które nie mieszczą się w Warszawie). Jeśli stworzysz już idealną listę i masz konto w systemie, możesz ją zapisać, żeby łatwo do niej wrócić. Każdą zapisaną listę będziesz widzieć też w zakładce „Dashboard”, a o każdej zmianie w danych zamieszczonych na niej firmach zostaniesz powiadomiony!

Jak filtrować wyniki w Ekosystemie Innowacji? Zobacz wideo na https://knowledge.dealroom.co/knowledge/getting-started-guide-video

Jak dodać własną firmę? Przeczytaj!