Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Trójka absolwentów programów PFR na liście Forbesa 30 Under 30

Wczoraj miesięcznik Forbes opublikował tegoroczną edycje 30 Under 30, listy młodych Polaków, którzy zdobywają biznesowe szczyty. Jest wśród nich trójka uczestników programów dla start-upów PFR. 

Od 2018 roku miesięcznik Forbes publikuje listę 30 osób, które tworzą wyjątkowe biznesy w młodym wieku. W tym roku grono wyróżnionych przedsiębiorców to zarówno twórcy start-upów, jak i tradycyjni przedsiębiorcy, jak na przykład twórcy meblarskiej firmy noo.ma czy Ediny, największej sieci weterynaryjnej w Polsce. Nas oczywiście zainteresowały start-upy. Zwłaszcza te związane z PFR. 

Adam Janczewski z Jutro Medical – po raz trzeci na liście 

Adam Janczewski, twórca Jutro Medical, to absolwent pierwszej edycji Szkoły Pionierów PFR. Znalazł się na liście miesięcznika trzeci raz – po raz pierwszy w 2020 roku. Tworzy dostępne bezpłatnie, dzięki kontraktowi z NFZ, nowoczesne przychodnie lekarskie. W tym roku Forbes docenił rozwój start-upu, który od początku 2022 roku rośnie o 12 proc. miesięcznie i otwiera nowe przychodnie – dwie w Warszawie, a planuje otwarcie nowych. Tworzy także partnerskie obiekty – w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. - W start-up Janczewskiego wierzą zarówno pacjenci, jak i inwestorzy – spółka w 2021 roku zebrała około 27 mln złotych finansowania od funduszy Market One Capital, Inovo, Rheingau Founders i aniołów biznesu – opisują twórcy rankingu. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o Jutro Medical? Przeczytaj rozmowę z Adamem Janczewskim

Twórcy Covid Genomics - Stanisław Giziński, Piotr Grzegorczyk i Grzegorz Preibisch 

Na liście znaleźli się także zwycięzcy programu „Aplikacje Jutra” Piotr Grzegorczyk i Grzegorz Preibisch. W trakcie programu założyli Covid Genomics – start-up, który wykorzystywał sztuczną inteligencję do oceny skuteczności testów na Covid 19. W momencie, kiedy pandemia przycichła, spadła liczba wykonywanych testów, a wzrosła liczba szczepień, postawieni zostali przed koniecznością pivotu. Covid Genomics zmieniło się w Deepflare, które na podstawie poprzedniego projektu buduje inne biotechnologiczne rozwiązanie. Analizuje genomy wirusów i przewiduje ich przyszłe warianty i identyfikuje fragmenty ich genomu, żeby zwiększyć skuteczność leków i szczepionek. 

Pivot nie przeszkodził Deepflare w zdobyciu finansowania – mimo, że deeptechowe technologie często rozwijają się długo, młodzi naukowcy pozyskali na rozwój tego biznesu 1 mln euro dofinansowania z NCBR, a także 2,6 mln złotych w rundzie przedzalążkowej poprowadzonej przez fundusz Sunfish Partners. 

Start-upy na liście Forbesa – ten rok stoi medtechem 

Oczywiście to nie wszyscy wyróżnieni founderzy. Są wśród nich twórcy ReSpo.Vision, które tworzy rozwiązanie do analizy nagrań meczów i treningów sportowych, z którego korzystają m.in. Liverpool i PSG czy jedna z amerykańskich profesjonalnych lig sportowych, po raz drugi pojawili się też na liście Maja Schaefer z tworzącego chatboty dla rynku e-commerce Zowie, Wiktoria Wójcik z gamingowego InSTREAMly, a po raz już piąty – Paweł Sieczkiewicz z Telemedi. 

Na liście znajduje się poza Jutro Medical, Telemedi i Covid Genomics znajduje się aż szóstka twórców medycznych i biotechnologicznych firm. To Hugo Chróst z Solvemed Group, które przy wykorzystaniu biomarkerów z obrazu oka poprawia diagnozy zmian neurologicznych, Dominika Swadźba – co-founder uPacjenta, które przeprowadza domowe badania krwi, Piotr Byrski i Paweł Włodarczyk-Pruszyński, twórcy Molecule One, platformy, która pozwala ocenić związki chemiczne pod kątem możliwości ich syntezy w lekarstwach, oraz twórcy Make Grow Lab, które tworzy łatwo recyklingowalne materiały z wykorzystaniem biotechnologii. 

Inni wyróżnieni twórcy technologicznych biznesów to Robert Chmielewski z ShareSpace – aplikacji do rezerwowania powierzchni łączącej co-worki z najemcami, Przemysław Kowalczyk i Szymon Sypniewicz z Ramp Network – zajmującego się wygodnym kupowaniem kryptowalut i płatnościami z ich wykorzystaniem, Jakub Pawelski, twórca LiveKid, system do zarządzania przedszkolami i żłobkami, Tytus Gołas z chatbotowego Tidio, , Filip Rakowski, współtwórca Vue Storefront, pozwalającego na szybkie tworzenie stron internetowych e-sklepów i Przemysław Drożdż i Tomasz Palacz, tworzący Progresja Space, który chce stworzyć układy napędowe przyspieszające wynoszenie na orbitę satelitów i przedłużające ich żywotność. Gratulujemy wszystkim founderom na liście! 

Inne aktualności

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!

Kraków w Akceleratorze DIANA NATO! Co to znaczy? Rozmawiamy z prowadzącymi program