Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Młody elegancki mężczyzna pije kawę

Pierwsze start-upy otrzymały finansowanie w ramach programu Poland Prize

Jeden z akceleratorów programu Poland Prize, prowadzony przez Fundację Startup Hub Poland we współpracy z PGNiG, podsumował wyniki pierwszej rundy. Trzy spośród ośmiu zagranicznych start-upów otrzymały wsparcie finansowe i merytoryczne, które wykorzystają do rozwoju swoich innowacyjnych projektów na terenie Polski.

Poland Prize jest pierwszym polskim programem pozyskiwania zagranicznych start-upów. W ramach pilotażu inicjatywy Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wybrała sześciu operatorów, którzy wykazali się największym doświadczeniem we współpracy z zagranicznymi start-upami. Wśród należących do nich zadań są m.in. scouting, ocena, czy dane przedsięwzięcie ma szansę na komercjalizację, oraz akceleracja talentów. 

W akceleratorze prowadzonym przez Fundację Startup Hub Poland o pierwszą rundę finansowania walczyło łącznie osiem start-upów z krajów takich jak: Litwa, Estonia, Ukraina, Węgry, Białoruś, Wielka Brytania czy USA. Wśród nich wyłoniono trzy, które otrzymają nagrody pieniężne. Są to następujące firmy:

  • Spottitt z Cambridge w Wielkiej Brytanii – I miejsce – wsparcie w wysokości 90 tys. zł

Spółka rozwija zautomatyzowany przy pomocy AI system analizy wizualnej zdjęć satelitarnych. Dane uzyskane w ten sposób wykorzystuje się w konsultacjach dotyczących umiejscowienia elektrowni wiatrowych i słonecznych, a także w monitorowaniu zmian klimatycznych. 

  • Walter’s Cube z Budapesztu – II miejsce – wsparcie w wysokości 60 tys. z

Start-up tworzy oprogramowanie automatyzujące przetwarzanie obrazów 2D w trójwymiarowe modele z wykorzystaniem wszystkich dostępnych pierwotnie informacji.

  • Dicsoperi z Madrytu (pierwotnie z Kijowa) – III miejsce – wsparcie w wysokości 30 tys. zł

Firma opracowuje wykorzystywaną w motoryzacji i opartą na technologii blockchain usługę zwiększającą bezpieczeństwo kierowców i umożliwiającą monetyzację danych środowiskowych zbieranych pasywnie podczas jazdy samochodem.

Zgodnie z harmonogramem programu przewidziane są jeszcze dwie rundy, w których o finansowanie powalczy łącznie 16 start-upów. Akcelerator poszukuje przede wszystkim podmiotów działających w obszarze energetyki oraz sektora ICT.

Dowiedz się więcej o akceleratorze Poland Prize powered by Startup Hub Poland oraz pozostałych operatorach wybranych w programie:

Każdy z zagranicznych zespołów, który spełni wszystkie wymagania akceleratora i zostanie zaproszony do udziału w programie, otrzyma adekwatne wsparcie merytoryczne oraz szansę na zdobycie do 250 tys. zł bezzwrotnego wsparcia finansowego. Ambicją twórców Poland Prize jest również pokrycie wszelkich pozostałych sfer organizacyjnych przeniesienia start-upu do Polski: od pełnego wsparcia w sprawach administracyjnych związanych z zamieszkaniem w kraju i rozpoczęciem działalności gospodarczej, aż po zapewnienie kontaktów biznesowych z przedstawicielami przedsiębiorstw krajowego sektora prywatnego.

Inne aktualności

Kto zwyciężył w VI edycji Szkoły Pionierów PFR?

Już w piątek finałowa gala VI edycji Szkoły Pionierów – dowiedz się, kto wygrał i posłuchaj o 6 latach programu