Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Start-upy, które obserwowaliśmy w 2023 roku – jakie sukcesy odniosły?

Na początku zeszłego roku Departament Rozwoju Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju wybrał 7 młodych start-upów, które uznaliśmy za ciekawe. Co wydarzyło się w ciągu roku u obserwowanych przez nas start-upów?

Na początku zeszłego roku wybraliśmy start-upy na poziomie pre-seed i seed, które warto obserwować. Jako że często teksty, w których przewiduje się przyszłe sukcesy i trendy pozostają bez podsumowania, sprawdzamy, jak im się wiodło w zeszłym roku!

Envirly

Posłuchaj naszej rozmowy z Weroniką Czaplewską z Envirly

 

Start-up pozwalający na mierzenie śladu węglowego i oszacować zużycie energii w firmie w zasadzie był skazany na sukces – jako że zgodnie z dyrektywą CSRD (o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju) od 2024 roku wszystkie duże spółki, grupy kapitałowe oraz spółki giełdowe będą miały obowiązek szczegółowego raportowania postępowania na rzecz ekorozwoju. Jednak Envirly wykorzystał swoje szanse. W zeszłym roku ekologiczny start-upu pozyskał dużych klientów – można wśród nich wymienić choćby odzieżowy 4F czy bank BNP Paribas. 

Jednak głównym sukcesem start-upu być może było zmienienie klienta w inwestora. BNP Paribas do spółki z Oprócz Banku BNP Paribas w Envirly zainwestowały dwa fundusze: Tangent Line VC i biorący już udział w poprzedniej rundzie Aligo VC, a także czterech inwestorów prywatnych.

SerIO

Foodtech tworzący roślinny zamiennik sera z Łubinu w 2022 roku wyszedł z akceleratora Foodtech.ac i pilotażowo rozpoczął sprzedasz w sieci Biedronka. 2023 to dla SerIO nowe pilotaże – m.in. w Carrefourze i sieci Żabka – w tym roku SerIO wzięło też udział w pierwszej edycji akceleratora Żabka Foodtech Lab, gdzie zwyciężyła.

Sukcesy start-upu przyciągnęły pierwszych inwestorów. W październiku w SerIO zainwestowała grupa aniołów biznesu z klubu inwestorów Cobin Angels. Do founderów foodtechu trafił milion złotych, który ma być przeznaczony na rozwój sprzedaży i produkcji łubinowego sera.

Mediprintic

Wśród wskazanych przez nas start-upów najmniej biznesowych sukcesów odnotował Mediprintic – twórcy aplikacji do druku 3D protez i modeli takich  co nie znaczy że dla firmy był to stracony rok. Start-up został nagrodzony statuetką dla najlepszej mieleckiej firmy podczas XIII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki.

Poza nagrodami Mediprintic bardzo zaangażowało się w pomoc Ukrainie – znajdując zastosowanie swoich protez i ortez w medycynie pola walki. W 2023 ortezy Mediprintic trafiły do kijowskiego

Propergate

Propergate to start-up zajmujący się branżą budowlaną. Tworzy platformę do zarządzania placem budowy, przede wszystkim logistyką i łańcuchem dostaw. To najstarszy z badanych przez nas start-upów. Powstał w 2017 roku. Co udało mu się osiągnąć w 2023 roku? Przede wszystkim europejskie finansowanie. Propergate wzięło udział w organizowanym przez EIT akceleratorze EIT Urban Mobility pod koniec 2022 roku – ale już rok później trafiło, jako pierwszy polski start-up do portfolio inwestycyjnego EIT – europejskiej instytucji rozwoju tworzonej pod agendą Komisji Europejskiej. To także pierwsza inwestycja EIT w proptechowy start-up. Nie znamy kwoty inwestycji, ale europejski podmiot stwierdził, że jednym z głównych powodów inwestycji jest wpływ, jaki start-up ma na redukcję kosztów zarówno finansowych, jak i środowiskowych.

Reakto

Drony służące do monitoringu i ochrony tworzy Reakto. Zarówno produkuje drony i infrastrukturę, jak również wynajmuje ją jako usługę. Co było słychać u dronowego start-upu?

W grudniu 2022 roku doszło do przełomowej dla Reakto decyzji – Urząd Lotnictwa Cywilnego pozwolił na zdalne loty dronów firmy. To sprawiło, że 2023 rok był dla start-upu sukcesem. Spółka na przedsprzedaży swojej dronowej usługi zarobiła ponad 1,5 mln złotych, a także pozyskała inwestora strategicznego – finansową spółkę AMM Global, od której, przy udziale inwestorów prywatnych, uzyskała 5 mln złotych finansowania. W tym roku ma rozpocząć wdrożenia we współpracy z największymi firmami ochroniarskimi w Kraju (m.in. Seris i Konstalnet).

Vermico

Vermico, twórcy bezobsługowych kompostowników (w których mieszkają dżdżownice kalifornijskie!) do biur i systemu do ich monitoringu. W 2022 roku projekt był na etapie inkubacji w Strefie Pomysłodawcy 4.0, a jego founderzy założyli firmę. W 2023 roku Vermico zwyciężyło organizowany przez Akademię Koźmińskiego we współpracy z Żabka Group. Po zwycięstwie twórcy Vermico rozwijali swój produkt we współpracy z Żabką – i przeprowadzili pilotaż w biurach grupy. Kompostowniki trafiły też do CAT Polska.

Chcesz wiedzieć, co będzie działo się w polskim ekosystemie start-upów w tym roku? Sprawdzaj naszą stronę!

Inne aktualności

Ruszyła rekrutacja do 7 edycji Szkoły Pionierów PFR!

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)