Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Rynek VC w nowej perspektywie funduszy unijnych - PFR Ventures ogłasza nowe edycje wszystkich swoich programów

Nowe programy PFR Ventures będą wsparte z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). Fundusz Funduszy planuje wsparcie 44 VC inwestujących na polskim rynku o 25% wyższą kwotą niż do tej pory. Nabór nowych funduszy zacznie się jeszcze w tym roku. 

W ostatnich miesiącach wśród funduszy VC pojawiały się głosy o nadchodzącym kryzysie – związanym m.in. z zakończeniem programów PFR Starter i NCBiR Bridge Alfa, które były kluczowym źródłem pozyskiwania kapitału dla innowacyjnych spółek na wczesnym etapie rozwoju. Wielu inwestorów obawiało się, że publiczne pieniądze przestaną płynąć do funduszy, zmniejszając w przyszłym roku ich możliwości inwestycyjne.  

PFR Ventures odpowiedziało dziś na te obawy, przedstawiając nowe programy finansowania funduszy, wspierane z programu FENG, który stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych programów: Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. Wszystkie obecnie trwające programy wsparcia VC i CVC funduszu funduszy będą kontynuowane – chodzi o programy PFR Starter i PFR Biznest, a także PFR Otwarte Innowacje, PFR KOFFI i PFR CVC, przeznaczony dla funduszy Corporate Venture Capital.  

- W ostatnich latach rynek Venture Capital w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Przyczyniają się do tego instrumenty kapitałowe współfinansowane z środków UE. Będą one również ważną częścią programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027, którego negocjacje zmierzają już do końca. Spodziewamy się, że zostanie on zatwierdzony przez Komisję Europejską w ciągu najbliższych kilku tygodni. Na instrumenty kapitałowe przeznaczymy ponad 1,9 mld zł ze środków UE. Dzięki temu chcemy wspierać powstawanie i rozwój start-upów w Polsce – powiedział Jacek Żalek, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. 

3,2 mld złotych dla start-upów 

Zmienią się przede wszystkim kwoty przeznaczone na programy. PFR Ventures chce zwiększyć kapitalizację programów o 25% - z 1,5 do ponad 1,9 mld złotych. Minimum 1,3 mld mają wyłożyć inwestorzy prywatni. W sumie wsparcie start-upów w ramach programów PFR Ventures wyniesie minimalnie 3,2 mld złotych. Fundusz planuje także wsparcie 10 funduszy więcej niż do tej pory – 44 zamiast 34, najwięcej nowych funduszy ma powstać w ramach programu Starter – aż 20. 

fot. PFR Ventures

W wypadku seedowych programów Starter i Biznest powiększony zostanie także ticket inwestycyjny. Na jedną inwestycję VC będą mogły przeznaczyć 5 mln złotych (do tej pory 4 mln złotych). Zwiększy się także udział PFR Ventures w transakcjach – wzrośnie z 50% do 60%. W PFR CVC wprowadzony będzie model koinwestycyjny – korporacje będą mogły same zdecydować w której inwestycji wezmą udział i będą mogły ze sobą współpracować.  

- Jesteśmy na przełomowym etapie. Jeszcze parę lat temu, kiedy dwóch studentów miało pomysł na start-up, mówili „To świetny pomysł, ale nikt nam tego nie sfinansuje”. Teraz po prostu idą do funduszy VC - mówił w czasie konferencji prasowej Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures. - Na samym początku nasz program był dość generalistyczny, gromadziliśmy doświadczenia i uczyliśmy się, zarówno my, jak i start-upy i fundusze VC. Następnie stworzyliśmy 5 programów, w oparciu o międzynarodowy benchmarking, choćby od brytyjskiego British Business Bank. Obecnie chcemy zarówno czerpać najlepsze międzynarodowe wzory, jak i pogłębiać i poszerzać rynek w konkretnych obszarach - np. GreenTech, FinTech, BioTech – wyjaśniał. 

Pierwsze nabory funduszy do programów mają rozpocząć się w 4 kwartale tego roku, po konsultacjach rynkowych zarówno z funduszami, jak i start-upami, a VC mają rozpocząć inwestycje już pod koniec 2023 roku. Do końca 2023 roku mają potrwać też inwestycje w nowe start-upy z obecnych programów.

Inne aktualności

Rok 2023 w Polsce to spadki finansowania – a jak wyglądał w całej CEE? [RAPORT]

Raport „Transakcje na polskim rynku VC 2023” – czy fundusze przeszły suchą stopą przez kryzysowy rok?