Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Rekord w liczbie inwestycji i spadek ich łącznej wartości – raport PFR Ventures i Inovo Venture Partners za Q3 2022

Trzeci kwartał 2022 roku na polskim rynku VC można określić słowem „solidny”. Jak wynika z raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners, łącznie na inwestycje przeznaczono 513 mln zł. Środki te sfinansowały rozwój aż 127 spółek. Zobacz szczegółowe podsumowanie ostatnich 3 miesięcy na rynku VC!

W inwestycjach w trzecim kwartale uczestniczyły 83 fundusze VC. W porównaniu z Q3 2021 wartość inwestycji spadła o 13% i jest najniższa od początku tego roku. Mimo to, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 14% wzrosła liczba transakcji. Jest to najwyższy wynik w ciągu ostatnich dwóch lat.

W III kw. nastąpiła zmiana trendu, który utrzymywał się od początku 2022 roku. Z jednej strony liczba transakcji wzrosła o prawie 30% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Jest to najwyższy wynik w ciągu ostatnich dwóch lat, co może świadczyć o wzroście aktywności na rynku VC. Z kolei zanotowaliśmy najniższą wartość inwestycji od początku roku. Jest to głównie spowodowane wojną w Ukrainie oraz związaną z tym utrzymującą się niepewnością na rynku – wskazał Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionu funduszy europejskich w BGK.

Co istotne, do przebicia rekordu z 2021 roku brakuje 1 mld, a biorąc pod uwagę, że to w Q4 zazwyczaj pada najwięcej rekordów transakcyjnych – na końcówkę roku można patrzeć optymistycznie.

Historycznie nasz rynek odnotowywał takie poziomy kwartalnego finansowania już pięciokrotnie. Pozwala to wierzyć, że mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych oraz geopolitycznych, polski ekosystem utrzyma trend wzrostowy. Co najważniejsze, będzie to nas wyróżniać na tle innych regionów, w których obserwujemy duże spadki. Postrzegamy to jako pozytywny sygnał dla zagranicznych inwestorów chcących działać w CEE – wskazał Aleksander Mokrzycki, wiceprezes zarządu w PFR Ventures.

Karol Lasota, principal w Inovo Venture Partners zwrócił uwagę na fakt, że czołowe polskie fundusze spędziły ostatnie kilka miesięcy na procesach fundraisingu, a więc powinniśmy niedługo wrócić do większej liczby i wartości inwestycji.

Wraz ze wzrostem liczby transakcji i spadkiem łącznej wartości inwestycji dokonanych w ostatnim kwartale, naturalnie spadła również średnia wartość inwestycji. Wróciła ona do 4 mln zł, czyli do poziomów notowanych w Q4 2020/Q1 2021.

Jak wskazano w raporcie, na spadek wartości inwestycji wpływ ma również znaczne ograniczenie aktywności funduszy międzynarodowych, które były zaangażowane w mniejszą liczbę transakcji niż w Q2, a wartość ich finansowania, spadła z 66 do niecałych 30%. Jest to pokłosiem spowolnienia na światowych rynkach, w tym europejskim, który – zgodnie z danymi CB Insights - zaliczył 36% spadek wartości finansowania VC. Fundusze międzynarodowe przeprowadziły w Q3 2022 14 transakcji, które odpowiadały za 49% łącznej wartości transakcji.

Spadek aktywności inwestorów zagranicznych widoczny jest również w przypadku danych dotyczących rund finansowania – 95% inwestycji dokonanych w Q3 2022 to rundy seed i pre-seed. Dla porównania w ubiegłym kwartale było to 83%. Jak wskazał Maciej Małysz, partner w Inovo Venture Partners, również obecny sentyment rynkowy mógł skłonić wielu przedsiębiorców, którzy mieli taką możliwość, do odłożenia decyzji o zbieraniu kolejnej rundy finansowania o kilka miesięcy.

Pełen raport możesz pobrać ze strony PFR Ventures.

Przeczytaj również nasz wywiad z Krzysztofem Bachtą, partnerem zarządzającym w funduszu 4growth VC oraz o inwestycji PFR Ventures w dwa fundusze, znane między innymi z inwestycji w Glovo, Revoluta, Klarnę i Spotify.

Inne aktualności

Rok 2023 w Polsce to spadki finansowania – a jak wyglądał w całej CEE? [RAPORT]

Raport „Transakcje na polskim rynku VC 2023” – czy fundusze przeszły suchą stopą przez kryzysowy rok?