Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

PFR Ventures zainwestuje 240 mln PLN w dwa międzynarodowe fundusze

Dwa międzynarodowe fundusze, znane między innymi z inwestycji w Glovo, Revoluta, Klarnę i Spotify rozszerzą swoją działalność w naszym kraju z pomocą środków z PFR Ventures – są to Lakestar i Northzone.

240 milionów złotych od PFR Ventures trafiło do dwóch funduszy – Lakestar i Northzone. Dwa topowe europejskie fundusze chcą przeznaczyć na inwestycje w Polsce 500 mln złotych.

– Polski ekosystem innowacji nabrał rozpędu i wykazuje się odpornością na spowolnienie gospodarcze, którego doświadczają Europa Zachodnia i USA. W rekordowym roku 2021 krajowe spółki pozyskały 3,6 mld PLN, a tylko w pierwszej połowie roku 2022 było to ponad 2 mld PLN. Lokalne zespoły zapewniają przede wszystkim kapitał zalążkowy, ale to międzynarodowe fundusze pozwalają spółkom na dalszy rozwój i ekspansję. Kontynuujemy strategię przyciągania do Polski najlepszych zagranicznych inwestorów venture capital, które zapewniają nie tylko kapitał, ale też wprowadzają na polski rynek najlepsze praktyki inwestycyjne – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Czy zagraniczne fundusze zfinansują polskie jednorożce?

Fundusze uzupełnią na polskim rynku VC dość istotną lukę, inwestując w firmy będące na późniejszym etapie wzrostu – co może przełożyć się na liczbę polskich jednorożców – w portfelach oba fundusze mają już ich sporo m.in. Spotify, Klarnę, Revolut, Glovo, Blockchain.com, GetYourGuide, TIER Mobility czy Hopin.

VC są już aktywne w Polsce. Lakestar finansuje Uncapped (2021), a także Revolut, który stworzył ponad 700 miejsc pracy w Krakowie. Northzone przewodził rundzie A polsko-francuskiego start-upu Stonly (2022), którego zespół inżynieryjny pracuje również w Krakowie. Była to jedna z największych rund w pierwszym półroczu 2022 r.

- Inwestycje PFR Ventures w nowe zespoły zarządzające opieramy głównie na środkach z UE. Z kolei środki Polskiego Funduszu Rozwoju przeznaczamy na inwestycje w międzynarodowe, doświadczone fundusze, które chcą poszerzać swoją eskpozycję w Polsce. Planujemy wykorzystywać też ten budżet na alokację do bardziej doświadczonych polskich zespołów. Wkrótce poinformujemy o pierwszych tego typu inwestycjach - komentuje Bartłomiej Samsonowicz, dyrektor inwestycyjny w PFR Ventures.

PFR Ventures zainwestował dotychczas ponad 600 mln PLN w 13 międzynarodowych funduszy, które zapewniły ponad 230 mln PLN dla 29 polskich spółek. Łączna wartość kapitału zarządzanego przez te fundusze to ponad 12,4 mld PLN. 

Inne aktualności

Rok 2023 w Polsce to spadki finansowania – a jak wyglądał w całej CEE? [RAPORT]

Raport „Transakcje na polskim rynku VC 2023” – czy fundusze przeszły suchą stopą przez kryzysowy rok?