Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Kryzys nie dotknął rynku VC – raport PFR Ventures za 2022 rok

Wartość rynku start-upów, w porównaniu do 2021 jest nieomal bez zmian – jeśli wziąć pod uwagę kwoty transakcji. Na tle globalnych trendów spadkowych jest to pozytywnym sygnałem. Z kolei jeśli chodzi o liczbę rund padł rekord. O 15% wzrosła liczba sfinansowanych firm.

PFR Ventures i Inovo VC przygotowały raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC) w 2022 roku. Z danych wynika, że w tym okresie 435 spółek pozyskało 3,6 mld PLN od 244 funduszy. Najwięcej inwestycji miało, zgodnie z trendem z poprzednich lat, w ostatnim kwartale.  W ostatnich trzech miesiącach fundusze zainwestowały ponad 1 mld PLN.

- W 2022 polski rynek VC wyhamował i utrzymał wartość transakcji zbliżoną do poprzedniego roku. Względem globalnych i regionalnych trendów spadkowych, to wciąż dobry sygnał. Warto zwrócić uwagę na dużą skalę dostępnych środków, które fundusze VC planują jeszcze zainwestować. Odnotowaliśmy również nowy rekord w zakresie liczby inwestycji – kapitał trafił do 435 innowacyjnych firm względem 379 rok wcześniej i 300 dwa lata temu – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Jedna megarunda – ICEYE. Więcej transakcji w młode firmy

W całym 2022 roku PFR Venutres odnotowało tylko 1 transakcję o charakterze megarundy – pozyskała ją polsko-fińska spółka ICEYE, na której rozwój inwestorzy przeznaczyli 560 mln PLN. Fundusze VC dokonały jeszcze 4 innych transakcji, których wartość przekraczała próg 100 mln PLN (Ramp – 330 mln PLN, Vodeno – 274 mln PLN, Silent Eight – 170 mln PLN i SunRoof – 134 mln PLN).

Średnia wartość inwestycji w 2022 zmalała względem ubiegłego roku – z 7,2mln PLN do 6,7mln PLN. Wzrosła z kolei liczba rund pre-seed i seed w historii rynku – 405 rund trafiło do młodych spółek, co może znowu świadczyć o dobrej, wzrostowej sytuacji rynku.

Kryzysu brak?

W zeszłym roku kwoty inwestycji w USA spadły o 1/3, a w Europie o 25 procent. Dlatego brak spadku w Polsce – mimo wojny za naszą granicą jest bardzo pozytywnym czynnikiem. Z kolei, co zanotowali autorzy raportu, region Europy Środkowo-Wschodniej odnotował wzrosty.

Z drugiej strony doszło do wyhamowania na rynku pracy w start-upach. Co 3 z 18 spółek, które w latach 2019-2021 pozyskały najwięcej finansowania VC, zredukowała liczbę etatów. Jednocześnie, ogólna liczba pracowników w tych spółkach wzrosła.

- Z jednej strony: światowe spowolnienie gospodarek, wojna, spadki wycen na giełdach. Z drugiej: największa liczba inwestycji, rekordowe rundy i  kolejne duże fundusze najlepszych polskich zespołów VC. Prognozy na 2023 są trudne przy tylu zmiennych, ale jedno jest pewne: Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia na stałe zagościły na mapie globalnego ekosystemu technologicznego, co pozwala pozytywnie patrzeć na przyszłość całego rynku  – wskazuje Karol Lasota, principal w Inovo VC.

Cały raport znajdziesz na stronie PFR Ventures.

Inne aktualności

AI & MEDTECH CEE 2024: Innowacyjne Forum dla Liderów Medycyny i Technologii

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024