Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Polki wśród najbardziej przedsiębiorczych kobiet

Polki znajdują się w czołówce najbardziej przedsiębiorczych kobiet na świecie!

Według wyników czwartej już edycji badania Mastercard Index of Women Enterpreneurs (MIWE), kobiety w naszym kraju prowadzą jedną trzecią firm funkcjonujących na rodzimym rynku. Polska zaś znalazła się w czołówce państw oferujących kobietom najlepsze warunki do prowadzenia własnej działalności. Polki są więc jednymi z najbardziej przedsiębiorczych kobiet na świecie!

Tegoroczna edycja MIWE bada czynniki, które ułatwiają lub hamują rozwój zawodowy kobiet, a także ich wkład w życie społeczne i gospodarcze. Nie zawęża się do konkretnego obszaru georgraficznego, lecz bierze pod uwagę przedsiębiorczynie z całego świata. Głównym efektem badania jest stworzenie rankingu krajów oferujących najlepsze warunki do prowadzenia własnej działalności przez kobiety. Wskaźniki będące podstawą klasyfikacji są średnią trzech komponentów:

  • udziału kobiet w rynku pracy, a także informacji jaki ich odsetek zajmuje stanowiska menadżerskie i specjalistyczne;
  • informacji czy w danym kraju występują przyjazne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej - głównie, ale nie tylko przez panie;
  • dostępu kobiet do zasobów wiedzy i środków finansowych.

Liderem rankingu, czyli państwem, w którym średnia z wszystkich wyżej wskazanych obszarów jest najwyższa, okazał się Izrael.

Polska uplasowała się na piątym miejscu zestawienia, co oznacza awans w stosunku do ubiegłej edycji o aż 11 pozycji! Jesteśmy przy tym najwyżej sklasyfikowanym państwem należącym do Unii Europejskiej. W czołowej dziesiątce znalazło się jeszcze czterech przedstawicieli Starego Kontynentu: Szwajcaria, Wielka Brytania, Szwecja oraz Hiszpania.

Jak wskazują twórcy badania, tak duży awans Polski w zestawieniu jest dowodem efektywności wprowadzania mechanizmów wsparcia uwzględniających płeć. Dobry rezultat naszego kraju wynika m.in. z udzielania instytucjonalnego wsparcia małym i średnim przedsiębiorcom, które w stosunku do roku ubiegłego wzrosło o 50%.

Polska zanotowała również awans w części rankingu, dotyczącej udziału kobiet w rynku pracy, w tym tego, jaki ich odsetek zajmuje stanowiska menedżerskie i specjalistyczne. Polska zajęła w tym zestawieniu 4. miejsce, awansując z zajmowanego w roku ubiegłym miejsca 8. 

Tegoroczna edycja MIWE odnosi się także do wpływu pandemii COVID-19 na działalność kobiet – również gospodarczą. Tutaj niestety nie mamy pozytywnych informacji, gdyż w skali globalnej aż 87% firm prowadzonych przez panie, odczuło negatywne skutki kryzysu. Miały na to wpływ m.in. konieczność łączenia pracy z nowymi obowiązkami domowymi (którą spowodowała chociażby nauka zdalna w szkołach) oraz nadreprezentacja kobiet w sektorach, w które kryzys spowodowany epidemią uderzył najmocniej. Ponadto, w krajach takich jak Nigeria, Uganda, Ghana, Tunezja, Malawi i Angola, tylko 20-30% kobiet prowadzi rachunek bankowy, umożliwiający skorzystanie z rządowych programów pomocy finansowej.

W tym zakresie twórcy raportu mają jednak optymistyczne przewidywania. Pandemia, choć uwidoczniła jak wiele jest wciąż barier utrudniających kobietom posiadanie równoprawnej roli w biznesie, to paradoksalnie może docelowo zwiększyć udział kobiet w biznesie oraz stopień ich równouprawnienia.

Skąd wynikają takie przewidywania?

  • Pandemia COVID-19 dała szansę byśmy przyjrzeli się zdolnościom przywódczym kobiet w wyjątkowych okolicznościach. Na pierwszej linii ognia walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa stanęły przywódczynie wielu państw, na przykład premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Finlandii Sanna Marin. Zrealizowały one skuteczne działania zmierzające do ograniczenia liczby zakażeń wirusem COVID-19, a jednocześnie stworzyły atmosferę porządku i zaufania.
  • Jak pokazują badania, kobiety zajmujące się biznesem mimo wielu przeszkód potrafią dobrze dostosować się do sytuacji, w tym do konieczności zmiany modelu biznesowego, czy do transformacji cyfrowej. Zaś dostęp do nowych technologii i umiejętność ich wykorzystania, ułatwia pokonywanie barier i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
  • Pandemia okazała się również istotnym bodźcem do dokonania zmian strukturalnych w wielu obszarach. Władze Wielkiej Brytanii w okresie największego nasilenia pandemii założyły w ciągu zaledwie dwóch dni rachunki bankowe dla 1,2 miliona obywateli. Ponad 11 milionów pracowników zatrudnionych w Brazylii w tzw. szarej strefie złożyło wniosek o założenie rachunków oszczędnościowych, na które miały być przelewane środki wypłacane przez rząd w ramach programu pomocowego.

Pełna wersja raportu Mastercard Index of Women Entrepreneurs (w jęz. angielskim) jest dostępna tutaj.

Inne aktualności

Międzynarodowe targi BEYOND w Grecji – Zgłoś swój startup!

Kraków w Akceleratorze DIANA NATO! Co to znaczy? Rozmawiamy z prowadzącymi program