Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Dwa tygodnie od finału VI. Edycji Szkoły Pionierów nowi alumni programów już zdobywają nagrody!

Pod koniec listopada do prestiżowej grupy Absolwentów Szkoły Pionierów dołączyli kolejni innowatorzy. Dla wielu z nich to początek obiecującej obecności na startupowej scenie. Potwierdza to sukces dwóch zespołów nowych alumnów szóstej Well Bioprints i MedNotes, który otrzymali nagrody w dwóch kolejnych programach – już dwa tygodnie po zakończeniu Szkoły Pionierów.

Szkoła Pionierów już od 2018 roku wspiera w rozwoju aspirujących założycieli startupów. Jej rolą jest przeprowadzenie interdyscyplinarnych, powstających w toku zajęć zespołów przez kolejne etapy projektowania innowacji. Swoją ugruntowaną pozycją oraz kompleksowością agendy Szkoła Pionierów przyciąga do udziału talenty z różnych branż. Wielu z nich przy wsparciu ekspertów i mentorów doskonali zaawansowane projekty deeptechowe, a ich dalsze losy napawają dumą organizatorów. Nie inaczej było w przypadku szóstej odsłony Programu. 

Well Bioprints staje na podium europejskiego akceleratora

Tym razem w gronie finalistów Szkoły Pionierów znalazł się między innymi zespół Well Bioprints z Ronaldem Terrazas Malleą w składzie. Warunkiem dopuszczenia do udziału w Gali Finałowej była wysoka ocena Jury podczas październikowego Demo Day. Pitch deck Ronalda przedstawiający innowacyjne rozwiązanie do testowania leków spotkał się z aprobatą Komisji Konkursowej. W efekcie zasilił czołową ósemkę Programu i otrzymał zaproszenie na Galę Finałową. Well Bioprints tworzy rozwiązanie, które dzięki modelowaniu 3D komórek pozwoli na szybsze testowanie leków.

Potencjał Well Bioprints dostrzeżony został nie tylko przez organizatorów Szkoły Pionierów. Niespełna tydzień po uroczystym finale Programu zespół stanął na podium prestiżowego EIT Jumpstartera!

Do rywalizacji w organizowanym przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii Programie udział wzięło ponad stu innowatorów z centralnej, wschodniej i południowej Europy. W sumie stworzyli oni 52 zespoły. Wśród nich znalazł się Well Bioprints wyróżniony w kategorii EIT Health. Zespół z absolwentem Szkoły Pionierów w składzie znakomicie poradził sobie na organizowanej w Atenach Gali i stanął na trzecim stopniu podium. Wyżej ocenieni zostali tylko reprezentanci Czech (zespół Lightly Technologies) oraz Serbii (Neo Pill). Well Bioprints to jeden z czterech reprezentantów Polski, których nagrodzono w konkursie. Poza nim wyróżniono również: Syntro (drugie miejsce w kategorii EIT Digital), Unrinenergy (trzecie miejsce w kategorii InnoEnergy) oraz Slow Painting Studio (trzecie miejsce w kategorii EIT Manufacturing). W zeszłorocznej edycji programu także wyróżnione zostały dwa zespoły Pionierów – Ribes Technologies i Lume Label. Serdecznie gratulujemy Ronaldowi i jego teamowi!

MedNotes wyróżniony podczas Mother And Child Startup Challenge!

MedNotes to z kolei zespół, który podczas VI. Edycji Szkoły Pionierów PFR zdobył wyróżnienie i 30 tys. złotych na rozwój swojego projektu. Ich produkt ma, dzięki sztucznej inteligencji, pozwolić na szybsze gromadzenie, analizę i wprowadzenie danych do dokumentacji medycznej.

Wczoraj MedNotes otrzymało wyróżnienie także w czasie finału Mother and Child Startup Challenge. To unikalny na skalę europejską projekt, łączący państwowe podmioty medyczne w dążeniu do wykorzystania potencjału innowacyjnych rozwiązań związanych z szeroko pojętą opieką zdrowotną. Tegoroczna edycja przyciągnęła aż 51 startupów i firm z różnych krajów, które konkurowały o możliwość wprowadzenia swoich innowacyjnych pomysłów do 6 publicznych szpitali w Warszawie, Łodzi, Białymstoku, Gdańsku i Olsztynie.

W najnowszej edycji konkursu skupiono się na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu diagnostyki, profilaktyki, leczenia i edukacji, ze szczególnym naciskiem na dziedzinę pediatrii, mających realny wpływ na funkcjonowanie szpitali. Zgłaszane projekty mogły obejmować zarówno nowatorskie produkty, usługi, jak i innowacyjne rozwiązania materiałowe, priorytetem było jednak zapewnienie ich praktycznego zastosowania w szpitalach. W tegorocznej edycji wyznaczono dwie ścieżki – ścieżkę dla startupów B+R 3-7 TRL oraz dojrzałych firm powyżej 8 TRL. Absolwenci Szkoły Pionierów otrzymali wyróżnienie w tej pierwszej grupie. Zwyciężyły w niej startupy Clebre – rewolucyjny system leczenia zaburzeń snu i oddychania, który łączy domową obserwację za pomocą czujnika na szyję i koordynację przez zespół medyczny i Calmsie – platforma opieki zdrowotnej skierowana do dzieci z depresją i zaburzeniami lękowymi, która oferuje natychmiastowe wsparcie, prewencję i uzupełnienie terapii. 

Jeśli chodzi o dojrzałe firmy zwyciężyły TruScreen Cervical Cancer Screening – bezinwazyjne urządzenie medyczne do natychmiastowej detekcji zmian w szyjce macicy i Laserobaria 2.0_S, urządzenie medyczne zdolne do prowadzenia holistycznej terapii poprzez synergiczne wykorzystanie pięciu czynników fizykalnych: miejscowej tlenoterapii o podwyższonym ciśnieniu, terapii ozonem, pola magnetycznego, światła czerwonego i światła UV.
Pozostałe wyróżnione start-upy to TruScreen, Clebre, DNA ERA, Clininote, Play.air, Biocam, Pogaduszki, i IQ Biozoom. Twórcy akceleratora Mother and Child Startup Challenge stworzyli także raport opisujący zarówno rozwiązania akcelerowanych start-upów, ale także zawierający merytoryczny wkład zarówno tworzących program szpitali jak i partnerów programu. Dostępny jest na jego stronie.

Inne aktualności

Raport o stanie świata startupów medycznych w Polsce

Jakich innowacji obronnych potrzebujemy w aktualnej sytuacji geopolitycznej? Rozmowa z Maciejem Kluczyńskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego