Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Kto zwyciężył w VI edycji Szkoły Pionierów PFR?

VI edycja Szkoły Pionierów PFR została zakończona – spośród 17 zespołów tworzących swoje technologiczne rozwiązania zaprezentowało się na scenie 8 najlepszych. 50 tys. zł zwyciężyła Jidoka – zespół tworzący platformę pozwalającą małym i średnim firmom na automatyzację procesów i szybsze wprowadzanie rozwiązań AI. Poza tym podczas gali podsumowano dotychczasowe sukcesy programu.

W warszawskim CDT odbyła się finałowa Gala VI edycji Szkoły Pionierów PFR. To program edukacyjny podczas którego 50 uczestników tworzy zespoły, które rozwijają pomysły na technologiczne rozwiązania. Trzy zwycięskie projekty otrzymują 50 lub 30 tysięcy złotych grantu na rozpoczęcie działalności.

Pionierzy rozwijają swoje projekty w czasie ponad dwóch tygodni intensywnych warsztatów biznesowych prowadzonych przez specjalistów z rynku. Warsztaty odbywały się w tym roku w Warszawie i w czeskiej Pradze, we współpracy z CzechInvest i Impact Hub. Następnie, przy wsparciu mentorów pracowały zarówno nad stworzeniem modelu swojego rozwiązania, jak i prezentacjami.

Przed oceniającymi przedstawicielami PFR, PFR Ventures, partnera programu - Allegro i funduszy VC stanęły stanęło 8 zespołów, które najlepiej ocenione zostały podczas Demo Day 27 października:

Jidoka – platforma, która ma pozwalać małym i średnim firmom na automatyzację procesów i szybsze wprowadzanie rozwiązań AI.

Mednotes – silnik AI do gromadzenia, analizy i wprowadzenia danych do dokumentacji medycznej.

Joyn – sieć społecznościowa dla rodziców

OptiFood – narzędzie do mierzenia strat żywności w restauracjach i zapobiegania jej

Goodbye Fifi – zielone, leśne miejsca pochówku i biodegradowalne urny do pochówku zwierząt

Snapskill – platforma do nauki kompetencji przyszłości skierowana do uczniów i nauczyci  eli.

Well Bioprints – projekt przyspieszający badania leków za pomocą modeli 3D.

i Trill – platforma łącząca muzyków z ekspertami z branży muzycznej (producentami, wytwórniami, managerami itd.)

Pitch Jidoka (fot. Daria Manasterska)

Wyróżnione zostały zespoły OptiFood i MedNotes, które nagrodzone zostały 30 tysiącami złotych pierwsze miejsce otrzymała Jidoka.

Bardzo długo próbowaliśmy znaleźć wspólny mianownik dla ośmiu, bardzo różnych projektów. Stwierdziliśmy, że zwycięzca ma z jednej strony mieć potencjał do globalnego rozwoju, z drugiej działać szybko i szybko zdobywać informacje o potencjalnych klientach i partnerach - Jidoka to rozwiązanie, które ma naprawdę ogromny potencjał - mówił Dawid Sugier z Inovo VC, członek jury.

Sześć edycji programu – 220 milionów złotych finansowania

Szósta edycja programu to także czas podsumowań – podczas gali nagrodzeni zostali Pionierzy z poprzednich edycji – m.in. zespół któru zdobył najwyższe finansowanie, zatrudnia najwięcej ludzi, rozwija się międzynarodowo czy wnosi wartość do ekosystemu. Były wśród nich start-upy VividQ, Znika, HearMe i Jutro Medical. Nagrody dostały też osoby, które od początku były związane z programem.

- To już szósta edycja Szkoły Pionierów PFR, przez ten czas program ukończyło prawie 300 osób, uformowało się 90 zespołów, powstało 50 spółek. 29 działa do dziś, część z nich pozyskała zewnętrznych inwestorów – w sumie 219,5 mln złotych finansowania. Jako PFR także byliśmy pionierami na rynku venture building w Polsce i bardzo wierzymy w ten model pracy z utalentowanymi osobami. Sukcesy absolwentów Szkoły Pionierów są najlepszym dowodem na to, że misja jaką obraliśmy tworząc ten program jest skuteczna - mówiła Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju. 

- Allegro było ze Szkołą Pionierów od początku - mówiła Marta Mikliszańska z Allegro - Miałam przyjemność być na każdej Gali. Przez ten czas zmienił się świat - dodawała, wspominając m.in. Brexit, pojawienie się takich technologii jak blockchain, metaverse czy NFT czy pandemię Covid. - Przez ten czas, w czasach niepewności i zmian, start-upy są ważne. Pionierzy są ludźmi z pasją. Pasją zmiany świata i przyszłości. Chcą znaleźć odpowiedzi na wyzwania społeczne, ekonomiczne, cywilizacyjne i wszystkie inne, które przed nimi postawimy - podsumowując.

Inne aktualności

Polskie AI kolejnym krajowym jednorożcem – co robi ElevenLabs?

Pieniądze z PFR Ventures dla 40 nowych funduszy VC. Rekrutacja od lutego