Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Kolarskie innowacje: PFR Ventures sprawdza, jakie start-upy napędzają branżę

Zespół PFR Ventures przygotował specjalne zestawienie ze świata kolarskich innowacji z okazji odbywającego się 80. Tour de Pologne oraz popularnego dokumentu sportowego „Tour de France: W sercu peletonu”.

Materiał pt. „Kolarskie innowacje” jest przeglądem przykładów start-upów i rozwiązań technologicznych, które korzystają z finansowania VC oraz projektów wspieranych na platformach crowdfundingowych.

Co zawiera raport:

  • Informacje o rynku kolarskich innowacji z perspektywy wybrane przykłady firm finansowanych przez fundusze VC, PE lub crowdfunding,
  • Przykłady funduszy były kolarzy,
  • Historie finansowania na przykładzie Zwift (aplikacja do jazdy na trenażerze),
  • Przykłady inwestycji i przejęć dokonywanych przez branżowe korporacje,
  • Przykład wsparcia start-upów dla drużyny kolarskiej z Izraela,
  • Jak wygląda rynek finansowania branży rowerowej przez crowdfunding,
  • Przekrój polskich start-upów rowerowych, które pozyskały inwestorów na rowerowy biznes.

Sama analiza ma charakter ciekawostkowy, stąd nie zostały ujęte żadne statystyki branżowe. Dodatkowo sama branża e-bike i mobility została celowo pominięta (ze względu na dużą liczbę spółek na rynku), ponieważ w materiale przedstawiono mniej oczywiste przykłady rozwiązań.

 

Dlaczego powstał materiał? Postanowiliśmy przyjrzeć się innowacjom w branży rowerowej przede wszystkim dlatego, że sami jesteśmy miłośnikami kolarstwa. Chcieliśmy zwrócić uwagę na szybkie zmiany i postępy, które mają miejsce w tej dziedzinie, w tym z udziałem start-upów które jak nikt inny są w stanie „wymyślić koło na nowo”. Technologie ewoluują, wprowadzając bardziej zaawansowane i inteligentne rozwiązania, co przyczynia się do poprawy wydajności i bezpieczeństwa rowerów oraz akcesoriów. Dzięki temu, rower staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym środkiem transportu i aktywności fizycznej dla coraz większej liczby ludzi, przekonuje Dmytro Golournyi z PFR Ventures.

 

Rynek rowerowy błyskawicznie się rozrasta. Nic więc dziwnego, że producenci i cała branża sport-tech prześcigają się w premierach nowinek technicznych i funkcjonalnych rozwiązań, które mają ułatwić życie rowerzystom.  Dużą rolę mogą odgrywać działy badań i rozwoju wśród producentów rowerów i osprzętu. Wskazuje na to choćby rozwój technologii, która sprawiła, że kolarze kończą obecnie Tour de France ze średnią prędkością ok. 40 km/h. Dla porównania: gdy zaczęto organizować wyścig (1903 r.), było to około 27 km/h.

Bez wątpienia, innowacje nadal będą kształtować ten dynamiczny sport, otwierając nowe możliwości i inspirując kolarzy. Technologia zapewnia kolarstwo wnikliwe analizę efektywności i wyników. Jednak też zapewnia platformy do dzielenia wspólnej pasji i społeczności, dzięki temu łączy kolarzy profesjonalistów i amatorów.

 

Gdzie znajdę materiał?

 

Raport jest dostępny pod poniższym linkiem

 

Magdalena Bryś

Starsza Specjalistka, Departament Rozwoju Innowacji, Polski Fundusz Rozwoju

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)