Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Two women consult their ideas

Instrukcja obsługi mentora

Zaczynasz pracę z mentorem i nie wiesz, czego możesz oczekiwać i jak przygotować się do tej współpracy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, żeby ta relacja przyniosła jak największe korzyści.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co warto zrobić na początku budowania relacji z mentorem;
  • o jakich zasadach warto pamiętać w trakcie współpracy;
  • na co należy być przygotowanym w relacji mentor-mentee.

Jak przygotować się do pracy z mentorem

Wielu przedsiębiorców i ekspertów chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w myśl zasady „podaj dalej” (ang. pay it forward), z czego chętnie korzystają założyciele i założycielki start-upów. Jednak niekoniecznie wszyscy biorą pod uwagę, że taka relacja, która ma przynieść korzyść, wymaga przygotowania. 

Szanuj czas (swój oraz mentora) i zrób research

Przed pierwszym spotkaniem ponownie przejrzyj dokładnie dostępne informacje o mentorze – odwiedź jego/jej profil na LinkedIn, sprawdź czy jest autorem artykułów eksperckich, a może występował/-a na konferencjach i nagrania z tych wydarzeń są dostępne na YouTubie lub dzieli się swoimi opiniami i radami w mediach społecznościowych? Może wśród Twoich start-upowych znajomych ktoś zna mentora i może Ci o nim/niej opowiedzieć? Zastanów się, który z obszarów specjalizacji mentora interesuje Cię szczególnie w kontekście Twoich potrzeb i problemów. 

Określcie zasady współpracy

Relacja mentor-mentee (mentorowany) może trwać długie lata i przerodzić się w zawodową przyjaźń. Nie należy jednak oczekiwać, że będzie to miało miejsce za każdym razem i wydarzy się bez dużego zaangażowania z obu stron. Na początek zastanów się jednak, czego oczekujesz od tej relacji w kontekście:

  • celu współpracy – to pytanie najprawdopodobniej pojawiło się na etapie poszukiwania mentora, ale warto żeby każda ze stron jasno zakomunikowała, jaki cel chce osiągnąć i czego oczekuje od tej relacji;
  • zakresu współpracy – nad czym będziecie pracować i ile czasu możecie na to wygospodarować;
  • czasu jej trwania – czy umawiasz się z mentorem na pracę nad konkretnym tematem i zajmie Wam to kilka spotkań czy raczej współpracujecie razem, spotykając się w cyklach i rozmawiając o różnych obszarach biznesu;
  • zasad komunikacji – zastanówcie się wspólnie, jak najwygodniej będzie Wam się ze sobą współpracować. Czy biorąc pod uwagę to nad czym będziecie pracować np. wystarczą wam telekonferencje raz na dwa tygodnie, a może wolicie bardziej swobodne i dłuższe spotkania na żywo raz w miesiącu?

Przygotuj się do spotkania 

Dobre przygotowanie merytoryczne jest kluczem do udanego spotkania – nie tylko z mentorem. Na początek przygotuj agendę i wypisz listę tematów, które chcesz omówić. Postaraj się, żeby była jak najbardziej precyzyjna. Przed spotkaniem podziel się nią z mentorem. Dzięki temu każda strona będzie miała szansę przygotować się do dyskusji i efektywniej wykorzystacie wspólny czas. To również pokaże mentorowi, że traktujesz tę relację poważnie. Dodatkowo, pomóż mentorowi, dzieląc się z nim/nią przed spotkaniem informacjami, których nie znajdzie na Twojej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych.

Mentor nie wykona Twojej pracy

Pamiętaj, że mentor to Twój przewodnik, opiekun i doradca w świecie zawodowym. To również osoba, od której możesz się wiele nauczyć. Do zadań mentora nie należy jednak prowadzenie biznesu i podejmowanie za Ciebie decyzji. Ta odpowiedzialność zawsze będzie spoczywała na Tobie, założycielu/założycielce start-upu. Dlatego o ile mentor, który przez wiele lat działania w branży posiada dużą wiedzę, doświadczenie oraz sieć kontaktów i może otworzyć Ci wiele drzwi – to, co zrobisz z jego radami, wskazówkami i udostępnionymi relacjami zależy wyłącznie od Ciebie.

Bądź szczery/-a i otwarty/-a

Rozpoczynając współpracę z mentorem, warto pamiętać również, że najczęściej jest po to, żeby pomóc Ci w rozwiązaniu problemu lub rozwinąć w obszarze, w którym Ty nie masz jeszcze wystarczająco dużo wiedzy i doświadczenia. Zasada „Fake it till you make it” (Udawaj dopóki nie uda Ci się tego zrobić) zupełnie nie sprawdzi się w tym przypadku. Im bardziej szczere i otwarte będą Twoje rozmowy z mentorem tym więcej na nich skorzystasz. Ale oznacza to również, że w tej relacji mogą pojawić się słowa krytyki, którą czasem niełatwo przyjąć, a jeszcze ciężej wprowadzić zmiany z niej wynikające. Pamiętaj jednak, że krytyka, o ile jest konstruktywna, niesie za sobą sposób na rozwiązanie problemu.

Praca z mentorem może wnieść bardzo dużo wartości nie tylko do Twojego start-upu, ale także do Twojego osobistego rozwoju zawodowego. Możliwość współpracy z doświadczoną osobą, która pomoże Ci rozwinąć się w interesującym Cię temacie, jest bezcenna. Mądre indywidualne lekcje biznesowe to inwestycja, której zwrot możesz odczuwać przez wiele lat. 

Inne aktualności

e-commerce

Branża e-commerce pobija rekordy popularności

Człowiek przy komputerze

Jak zbudować atrakcyjną wizytówkę w Internecie?