Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Infoshare 2023: AI zmieniło też konferencje technologiczne

Infoshare 2023, tak jak zapewne większość technologicznych wydarzeń w Polsce i na świecie minęło pod znakiem AI. Jak wyglądała ta konferencja z punktu widzenia gościa? Przeczytaj.

Infoshare to jedna z najważniejszych w kraju konferencji technologicznych. W tym roku, według danych organizatorów, udział w niej wzięło ponad 6 tysięcy uczestników. I rozmach, zwłaszcza patrząc na część targową, jak i na główne sceny, widać. Co do scen – było ich 7, z czego cztery skierowane do określonych branż – marketingowa i trzy sceny dla developerów IT. Pierwsze spostrzeżenie, spoglądając nie tylko na te trzy sceny, ale także na liczbę wystawców, którzy szukali pracowników IT, wydaje się, że informacje o kryzysie w IT na naszym rynku są przesadzone.

Konferencja o Sztucznej Inteligencji

Najważniejszym tematem konferencji było zdecydowanie AI, zwłaszcza generacyjne AI. Było przynajmniej kilka momentów Infoshare, kiedy połowa właśnie trwających prelekcji dotyczyło tego właśnie tematu. Czuć było, że w tym roku na konferencji jest jeden „wiodący temat”.

To, że Sztuczna Inteligencja była przewodnim tematem, nie znaczyło, że panował na temat jej gwałtownego rozwoju konsensus. Mimo, że wszyscy paneliści mówiący o AI zwrócili uwagę na to, że rozwój generatywnej Sztucznej Inteligencji jest najważniejszym trendem roku, i przede wszystkim wydarzeniem, które zmienia scenę technologiczną, nie wszyscy byli technologicznymi optymistami. Pheadra Boinodiris z IBM stwierdzała, że przede wszystkim należy dążyć do tego, żeby modele, czy to językowe czy predykcyjne, na których opiera się AI były czytelne dla użytkownika i mu znane – to coś, czego najbardziej popularne modele nie zapewniają. Podała też 3 zasady IBM dotyczące AI:

  1. Ma wspierać człowieka
  2. Dane i efekty skorzystania z technologii należą do twórcy
  3. AI musi być otwarte i wytłumaczalne
Phaedra Boinodiris i Jowita Michalska na Infoshare (fot. Infoshare)

To bardzo ważne zasady w zestawieniu z przykładami, które podała sama Boinodiris – od tego, kto odpowiada za błędny życiorys stworzony przez Chat GPT, przez stworzony przez stan Michigan model służący do szacowania oszustw przy ubieganiu się o zasiłki, którego dokładność była niższa niż 10%, po hiszpański algorytm mający wykrywać szansę powtórzenia się przemocy domowej, który został poddany audytowi po tym, jak zabitych zostało 19 kobiet, których domy były poddane były badaniu, a także stwierdzeniu innej z panelistek, Jowity Michalskiej, która w czasie swojego panelu o trendach technologicznych do 2030 roku stwierdziła, że z powodu AI „nie będziemy już nigdy myśleć samodzielnie”. Dlatego kluczowe jest informowanie o tym, jak działają konkretne modele AI, na jakich danych się opierają, kto za te dane odpowiada, czy jakie grupy społeczne są w nich uwzględniane.

Konferencja o przyszłości – z kilkoma problemami

Z drugiej strony, nie tylko dzięki AI, po raz pierwszy od kilku lat uczęszczania na technologiczne konferencje, po raz pierwszy czułem się na Infoshare jak na konferencji, która pokazuje rozwiązania, które do niedawna były domeną science fiction – od (przyznam, że dość dziwnej) prezentacji o sztucznych macicach, przez bardzo dokładnie udokumentowaną prelekcję o użyciu i hackowaniu dronów przez ugrupowania terrorystyczne, po wspomniany panel Jowity Michalskiej, który zadawał np. pytania „czy zmodyfikowane genetycznie zwierzęta powinny być wypuszczane na wolność”. Zwłaszcza drugi dzień konferencji zawierał też panele, które były dużą porcją wiedzy dla start-upów.

Zwycięzcy konkursu start-upów na Infoshare (fot. mat. prasowe)

Nie była to jednak konferencja bez problemów – wiele z paneli, szczególnie tych na głównej scenie, było bardzo „marketingowych” w złym tego słowa znaczeniu – promując bardzo konkretne rozwiązania firmy, a tylko delikatnie ślizgając się po temacie – niestety przodowały w tym duże firmy, choćby Microsoft czy Bosch, ale nie były jedyne. To chyba pierwszy raz, kiedy panele z tak niewielką wartością dla słuchacza pojawiły się na tej imprezie.

Jednak, w mojej opinii Infoshare, dzięki networkingowi, liczbie dostępnych firm, szerokiej tematyce, czy choćby towarzyszącym konferencji wydarzeniom, na pewno pozostaje jedną z najważniejszych imprez na start-upowej scenie. Poziom utrzymuje także niezmiernie konkurs dla start-upów, który wybiera rzeczywiście najciekawsze rozwiązania na wczesnym etapie rozwoju, nie tylko na polskiej scenie.

Paweł Chełchowski

Redaktor prowadzący startup.pfr.pl

Inne aktualności

HackYeah, największy hackathon w Europie, już w ten weekend. Hackuj z nami miasta!

Czym jest KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur? Dowiesz się z naszych webinarów!