Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Green tech to nie tylko odnawialne źródła energii – poznaj polskie recyklingowe start-upy

Green tech, ecotech czy jakimkolwiek pojęciem nie chcielibyśmy nazwać ekologicznych start-upów, w większości kojarzy się z rozwiązaniami związanymi z OZE oraz innymi alternatywnymi źródłami energii. Jednak to nie tylko tego typu rozwiązania. Zobacz nasze sylwetki ważnych polskich start-upów zajmujących się recyklingiem odpadów! 

Dwa lata temu polski start-up Syntoil, zajmujący się recyklingiem gumy i innych składników ze zdobytych opon zdobył dwie nagrody w międzynarodowym konkursie Chivas Ventures, natomiast był to jeden z głośniejszych sukcesów polskiego ecotechu. O branży mówi się raczej w kategoriach OZE, ale innowacyjnych rozwiązań związanych z recyklingiem na polskim rynku znajdziemy przynajmniej kilka. Spójrzmy na te najciekawsze. 

Paliwa i oleje z plastików, resztek węglowych i kawy 

Przetwórstwem tworzyw sztucznych (w tym np. butelek PET czy innych plastików) zajmuje się Handerek Technologies. Firma wypracowała unikalną technologię pozwalającą przerobić niepoddające się do tej pory recyklingowi elementy odpadów plastikowych na paliwa – składniki wykorzystywane od olejów napędowych po paliwo lotnicze. Firma wygrała m.in. konkurs podczas European Startup Days w Katowicach w 2018 r. i brała udział w programie mentoringowym InCredibles Sebastiana Kulczyka. 

Z kolei Pimerge to spółka, która uzyskuje paliwo węglowe ze zużytego… węgla. Dzięki wymieszaniu odpadów z naturalnym lepiszczem powstają brykiety, pozwalające skorzystać z użytego węgla w zasadzie jeszcze raz. W spółkę w zeszłym roku zainwestował należący do koncernu PGE fundusz CVC PGE Ventures. 

EcoBean zamieni z kolei w brykiety Twoją codzienną filiżankę kawy. Co dzień na świecie wypijanych jest 1,5 miliarda jej filiżanek – a EcoBean zbiera pozostałe po konsumpcji fusy i przerabia je na energetyczne brykiety. Kawowy start-up odbiera odpady z w zasadzie wszystkich największych sieci kawiarni w Polsce. 

Inteligentne śmietniki poinformują o napełnieniu i same posortują śmieci 

Techologie ekologiczne i smart city łączą inteligentne śmietniki miejskie. Te produkowane przez bin-E, dzięki technologiom internet of things same posegregują śmieci. Start-up był jednym z 18 zakwalifikowanych do mającego miejsce w zeszłym roku w Singapurze globalnego akceleratora Salto Growth Camp Moonshot: Permacolony.  

Z kolei EcoBins to pojemniki na śmieci, które, w połączeniu z aplikacją mobilną, pozwalają służbom miejskim na uzyskanie informacji o napełnieniu koszy i optymalizację trasy – oszczędzając czas i paliwo. Same zasilane są energią słoneczną, także nie zużywając niepotrzebnie energii. 

Wysprzątaj świat 

Planet Heroes to rozwiązanie wyjątkowe – ta platforma crowdfundingowa pozwala na wsparcie sprzątania – pozwalając wesprzeć lokalne społeczności i aktywistów zbierających odpady na całym świecie, pozwalając im na zakup worków na śmieci i narzędzi. Start-up brał udział w zeszłorocznym programie akceleracyjnym MIT Enterprise Forum CEE w czasie, którego został wsparty nagrodą CVC Young Inovators Award i 100 tys. złotych.  

To tylko niektóre recyklingowe start-upy działające w naszym kraju. Interesują Cię zielone technologie i odnawialne źródła energii? Obserwuj nasze eko aktualności. Nowe materiały już niedługo! 

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)