Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Klaudią Kożusznik (cykl artykułów)

O kobietach w innowacjach rozmawiamy z Klaudią Kożusznik, członkinią zespołu zarządzającego w A4BEE, spółki tworzącej innowacje w branżach biotech i przemysłu 4.0 oraz ekspertką wspierającą w rozwoju firmy z branży STEAM.

Klaudia Kożusznik to ekspertka wspierająca w rozwoju firmy z branży STEAM. Prowadzi globalne, interdyscyplinarne zespoły w różnych organizacjach. Pomaga firmom definiować potrzeby klientów i przekształcić je w efektywne strategie komunikacyjne, procesy zorientowane na klienta, produkty i usługi. Dodatkowo wspiera rozwój ludzi poprzez rozpoznawanie potrzeb, tworzenie najlepszego środowiska i eliminowanie przeszkód. Jako członek zespołu zarządzającego odpowiada za rozwój i ekspansję A4BEE. Jest również prelegentką zajmującą się tematyką nowych technologii w branży Life Science, przywództwa oraz rozwoju kobiet w branży STEAM.

Jak to jest być kobietą w świecie innowacji?

Świat innowacji to świat łączenia różnych perspektyw, technologii i... różnorodnych umiejętności. Mam świadomość, że oprócz wiedzy i doświadczenia dziedzinowego, wnosi się
także odpowiedzialność, współpracę, inteligencję emocjonalną, zdolność podejmowania wyzwań, chęć ciągłego rozwoju, kompetencje komunikacyjne oraz dbanie o kulturę. Wchodzenie w świat innowacji z perspektywy bycia kobietą jest wyjątkowe. Mam ogromny przywilej działać w środowisku A4BEE, gdzie zarówno kobiety, jak i mężczyźni współpracują na równych zasadach. Mamy silną reprezentację kobiecą w przestrzeni projektowej jak i w managemencie i zarządzie.

Na co dzień czerpię z doświadczeń kobiet, które odkrywają nowe możliwości, dążą do rozwoju, wspierają się nawzajem i praktykują odważne przywództwo. Jestem jednak świadoma, że dla wielu kobiet pracujących w branży technologicznej, bycie jedną z niewielu w pomieszczeniu jest powszechnym zjawiskiem.

Śledzisz inne kobiety z branży?

Szukam inspiracji, motywacji i wyzwań przyglądając się kobietom z branży i mocno im kibicując. Lubię poszerzać swoją perspektywę o przemyślenia kobiet związanych z IT, biotechnologią, nauką, technologią, przedsiębiorczością, przywództwem.

Co Cię inspiruje w Twojej branży?

Ludzie i możliwości… To, co najbardziej inspiruje mnie w szeroko pojętej branży technologicznej, to stały rozwój i wzmacnianie ciekawości, które to trzeba przyjąć, aby rozwijać się i czuć się pełnym energii. W tej drodze natomiast inspirują mnie wyjątkowi ludzie, tworzący dynamiczne środowisko, które staje się skuteczną platformą do generowania pomysłów.

Z czego jesteś najbardziej dumna i jaki był Twój największy sukces?

Wierzę, że moje największe osiągnięcie nadal jest przede mną. Jednakże, jestem całkowicie dumna z tych chwil: wspierania wzrostu i globalnej ekspansji technologicznych start-upów z niesamowitym zespołem; uczestniczenia w dyskusjach z kierownictwem, inżynierami inaukowcami z wiodących firm z branży Life Science i uniwersytetów oraz wdrażania wpływowych innowacji, jednocześnie z radością bycia pracującą mamą. Ponadto, mentorowanie kobiet w obszarze nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (STEAM) oraz dzielenie się moimi doświadczeniami było dla mnie bardzo satysfakcjonujące.

Co Cię motywuje w Twojej pracy?

Najbardziej motywującą i tym samym satysfakcjonującą częścią pracy w branży innowacji jest możliwość wpływania na rzeczywiste zmiany. Również możliwość ciągłego rozwoju i poszerzania umiejętności napędza mnie do działania każdego dnia.

Jaką radę dałabyś sobie sprzed 5/10 lat?

Bądź odważna, aby pytać, gdy czegoś nie wiesz. Świat technologii i innowacji to wyjątkowa przygoda - eksploruj ten świat i siebie w nim.

Jaką radę dałabyś kobiecie, która dopiero startuje w świecie start-upowym?

Buduj relacje z ludźmi, którzy Cię inspirują i od których możesz się uczyć - posiadanie sieci wsparcia jest kluczem do sukcesu w branży technologicznej. Wspieraj też innych, już od początku swojej przygody w świecie innowacji. Dziel się swoimi perspektywami, doświadczeniami, myślami.

Dokończ zdanie: Kobiety w biznesie to...

siła napędowa innowacji, budowania kultury możliwości oraz podważania statusu quo.

Zuzanna Celejewska

Młodsza specjalistka w Departamencie Rozwoju Innowacji

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)