Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Służba zdrowia

Start-upy w służbie

Czas pandemii to sprawdzian dla firm, które muszą szybko reagować i zwinne zarządzać swoimi projektami. Wiele start-upów ruszyło na pomoc i ekspresowo dopasowało swoją ofertę do potrzeb sektora zdrowia, który obecnie przechodzi trudny moment i wymaga szybkich rozwiązań. Poznaj polskie start-upy, których produkty wspierają sprawne funkcjonowanie systemu zdrowia oraz opieki nad pacjentami.

Zrób sobie test

Warsaw Genomics to firma, która nie od dziś działa w branży genetycznej diagnostyki medycznej. Wraz z pogorszeniem sytuacji zdrowotnej Polaków zaangażowała swoje zasoby i wdrożyła na rynek własne testy molekularne w kierunku SARS‑CoV‑2. Po konsultacji z Ministrem Zdrowia spółka przeprowadza 1000 testów dziennie dla wskazanych placówek zdrowia w potrzebie, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, szpitali oraz personelu medycznego. Aby zrealizować plan dzienny, firma powołała koalicję partnerów – do akcji włączyły się firmy takie jak: PKO Bank Polski, Deloitte Poland, Trecom, ANG Spółdzielnia, Fundacja TVN "nie jesteś sam", BNP Paribas Bank Polska, Żabka Polska, Polska Rada Biznesu, ITMAGINATION, Orange Polska, Nationale-Nederlanden Polska oraz Zakład Mleczarski Lumiko. Wspierają oni walkę z koronawirusem, przekazując środki finansowe na testy, których koszt to 400 zł za jeden.

Również SensDX – firma, która na co dzień opracowuje testy do szybkiej diagnostyki, rozpoczęła pracę nad testem potwierdzającym obecność koronawirusa. Osiągnęli już pierwszy krok i wybrali białko wirusa, na które skierowany będzie test. Produkt, który niebawem wejdzie na rynek, będzie umożliwiał ultraszybkie potwierdzenie zakażenia poza laboratorium

Wrocławska firma Genomtec, która pracuje nad miniaturowym laboratorium, wykorzystywanym do szybkiej i taniej identyfikacji patogenów, także projektuje swoje rozwiązanie. Już za nawet 5-7 tygodni, będzie w stanie zaoferować certyfikowany zestaw diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 na terenie Unii Europejskiej.

Telemedycyna rusza na pomoc pacjentom i placówkom zdrowia

Ograniczenie kontaktów i społeczne dystansowanie w znacznym stopniu wpływa na sektor zdrowia. Telemedycyna wkroczyła do wielu placówek medycznych, które dostrzegły jej zalety i wykorzystują ją do odciążenia lekarzy oraz zwiększenia bezpieczeństwa personelu medycznego oraz pacjentów. 

W ostatnim czasie na Telemedi.co zdalnych konsultacji odbywa się aż pięć razy więcej niż w lutym, a lekarzy decydujących się na taką pracę przybywa dziennie kilkadziesiąt. Na zdalne przyjmowanie pacjentów przestawił się już PZU Zdrowie, LUX MED oraz Medicover. 

Znany lekarz, portal gdzie pacjenci mogą umawiać się z lekarzami na wizyty, zaledwie w 2 tygodnie wdrożył bezpłatne rozwiązania telemedyczne dla lekarzy: czat oraz wideokonsultacje. 

Również inne start-upy działające na tym polu dynamicznie się rozwijają. Trustedoctor – platforma, która oferuje konsultacje ze specjalistami w zakresie onkologii, chirurgii, kardiologii, ortopedii, gastroenterologii zanotowała trzykrotny wzrost zapisów do lekarzy. Z problemami Polaków natomiast poradzi sobie platforma Avigon.pl, która pozwala na bezpieczne wideoterapie on-line ze specjalistą psychologiem, coachem lub trenerem.

Sztuczna inteligencja lekiem na przeciążony system 

W odpowiedzi na zapytania dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia koronawirusa, NFZ uruchomił specjalną infolinię, pod którą można uzyskać wszystkie niezbędne informacje. Firma YoshAI postanowiła wyjść naprzeciw nowym wyzwaniom komunikacyjnym i stworzyła asystent głosowy „Koronowirus info”. Dzięki sztucznej inteligencji potrafi on odpowiedzieć na pytania dotyczące najważniejszych zagadnień, którymi interesują się pacjenci. Ich rozwiązanie zostało już wdrożone i rusza w świat

Inny znany start-up z branży medycznej – Infermedica, który sztucznej inteligencji używa do wstępnego diagnozowania pacjentów, zaangażował się w pomoc i bezpłatnie udostępnił narzędzie COVID-19 Risk Assessment pozwalające ocenić symptomy i ryzyko występowania choroby u pacjentów. W zależności od sytuacji system rekomenduje również kolejne kroki, które powinien podjąć chory. Jest ono bezpłatnie dostępne na stronie Symptomate.com – wdrożyły go już szpitale i placówki ochrony zdrowia oraz firmy ubezpieczeniowe.

Walka z koronawirusem nadal trwa. Pomysłowość start-upowców jest bardzo duża i nie raz udowodnili już, że potrafią rozwiązywać nawet trudne problemy. Miejmy nadzieję, że wraz z zaostrzeniem się epidemii, więcej placówek w naszym kraju skorzysta z ich rozwiązań.

Inne aktualności

Endeavor State of Polish Tech – jak powstawał raport i jak wygląda? [Rozmowa[

Jak zatrudniać w nowym start-upie? Dowiesz się z naszego podcastu!