Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Szkoła Pionierów PFR: czyli jak zacząć przygodę z przedsiębiorczością

W dynamicznie rozwijającym się świecie innowacji, młodzi przedsiębiorcy często szukają miejsca, które zapewni im nie tylko wiedzę, ale i wsparcie w realizacji ich śmiałych wizji. Właśnie takim miejscem jest Szkoła Pionierów PFR – program edukacyjno-inkubacyjny, który od 2018 roku wspiera kreatywne umysły, przekształcając ich pomysły w działające biznesy. To inicjatywa, która stała się katalizatorem sukcesu wielu polskich startupów. Właśnie zaczął się nabór do 7 edycji.

Innowacje i venture building

Szkoła Pionierów PFR świętowała w ubiegłym roku swoje szóste urodziny! Przy tej okazji jej pomysłodawczyni, Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji, podsumowała dotychczasowe edycje programu edukacyjno-inkubacyjnego istniejącego od 2018 roku i przybliżyła założenia, które przyświecały organizatorom.

Liczby oddają najlepiej wkład Szkoły Pionierów w rozwój środowiska startupowego w Polsce. Program ukończyło prawie 300 osób, nad pomysłami pracowało 90 zespołów, powstało 50 spółek, a 29 funkcjonuje do dziś. Część z nich pozyskała wsparcie zewnętrznych inwestorów, zdobywając na rozwój swojej działalności w sumie 220 mln złotych finansowania!

Szkoła Pionierów PFR była jedną z pierwszych inicjatyw z zakresu venture building w Polsce. Trend ten staje się coraz bardziej popularny na rynku startupowym, ponieważ umożliwia stosunkowo szybkie opracowanie koncepcji biznesowej i przekształcenie jej w realnie funkcjonującą firmę.

Najważniejsi są ludzie

Od początku działalności Szkoły Pionierów najważniejsi byli ludzie pragnący tworzyć innowacyjne rozwiązania. To historie ich sukcesu są potwierdzeniem skuteczności programu realizowanego z konsekwencją przez ostatnie lata przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego, którym jest Allegro. Jeśli nadal zastanawiacie się, dlaczego warto przesłać zgłoszenie do tegorocznej edycji Szkoły Pionierów – czytajcie dalej! 

Pełni pozytywnej energii ludzie to zdaniem Adama Janczewskiego, założyciela firmy Jutro Medical, uczestnika pierwszej edycji programu, największa jego wartość. Przedsiębiorca, który z powodzeniem rozwija działalność przychodni online i kliniki przyszłości w jednym, tak wypowiedział się na temat udziału w Szkole Pionierów PFR:

Dzięki ludziom, których tam spotkałem powiedziałem sobie, że choć mógłbym być na etacie w jakiejś firmie i spokojnie czekać aż wynagrodzenie spłynie mi co miesiąc na konto, chcę jednak spróbować zrobić coś większego na tym świecie. Kontakty z ludźmi ze Szkoły Pionierów dały mi odwagę i siłę, by nie poddać się. Z wieloma z osób poznanych tam utrzymuję zresztą nadal kontakt, nawet z jedną z nich współpracuję przy Jutro Medical.

Globalny potencjał

Potrzebę wspierania działalności początkujących przedsiębiorców na gruncie międzynarodowym. Misje zagraniczne uczestników programu odbywały się dotychczas w Cambridge, Berlinie, Paryżu, Helsinkach i Pradze. Stolica Czech będzie także miejscem, w którym w tym roku na anglojęzycznych, inkluzywnych warsztatach spotkają się zespoły, aby wspólnie tworzyć rozwiązania zbieżne z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Aspekt umiędzynarodowienia jest istotny także z perspektywy funduszy VC, które chcą inwestować w pomysły o globalnym potencjale i planować ekspansję zagraniczną. Udział w siódmej edycji Szkoły Pionierów to szansa na zdobycie kontaktów poza granicami Polski i weryfikację pomysłów w gronie osób z krajów CEE.

Udowodniła to m.in. firma VividQ produkująca oprogramowanie i sterowniki do wyświetlaczy holograficznych, która jest ceniona i rozpoznawalna na brytyjskim rynku deep tech. Jej współzałożycielka Aleksandra Pedraszewska, absolwentka Szkoły Pionierów PFR, została wybrana przez amerykański magazyn Forbes do prestiżowego rankingu „30 under 30” w kategorii Technology Europe. W rozmowie z redakcją startup.pfr.pl tak wspominała swój udział w programie:

Ważnym doświadczeniem była dla mnie też misja międzynarodowa, czyli część programu odbywająca się w Cambridge. Mimo że spędziłam na uniwersytecie cztery lata, nigdy wcześniej nie pracowałam z organizacją Cambridge Enterprise i nie miałam bliższego kontaktu z tym ekosystemem.

Dołączcie do ekipy Pionierów!

Szkoła Pionierów PFR to nie tylko program edukacyjny, ale także platforma, która umożliwia młodym przedsiębiorcom zdobycie cennych kontaktów, zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym. Dzięki wsparciu Polskiego Funduszu Rozwoju oraz partnerów strategicznych, uczestnicy programu mają unikalną szansę na rozwój swoich pomysłów i przekształcenie ich w sukcesywny biznes. Nie czekaj, zgłoś się do tegorocznej edycji i dołącz do grona pionierów innowacji! Więcej szczegółów na stronie. 

 

Redakcja startup.pfr.pl

Departament Rozwoju Innowacji PFR

Inne aktualności

Jak tworzyć propacjenckie innowacje w obszarze zdrowia? Rozmowa z partnerem Healthcare Investment Hub – firmą Novartis Poland

NATO szuka rozwiązań technologicznych wśród polskich startupów – do zdobycia 300 tys. Euro