Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Raport o stanie świata startupów medycznych w Polsce

Raport „Top Disruptors in Healthcare” przybliża innowacyjne rozwiązania firm, które mają wpływ na aktualny stan opieki zdrowotnej oraz jej rozwój w przyszłości. W tegorocznej edycji informacjami na temat swoich projektów podzieliło się aż 170 polskich startupów medycznych oraz 24 z regionu CEE. Głównym celem raportu, jak informują jego twórcy, jest chęć pomocy w nawiązywaniu współpracy między startupami a inwestorami, podmiotami medycznymi partnerami i klientami końcowymi.

Raport „Top Disruptors in Healthcare” ukazał się w czerwcu, tuż przed startem programu Polskiego Funduszu Rozwoju i PFR Ventures – Healthcare Investment Hub. Publikacja jest efektem pracy jednego z partnerów nowej inicjatywy, którym jest AI w Zdrowiu. Przegląd innowacyjnych startupów medycznych w Polsce i w regionie Środkowo-Wschodnia 2024 jest unikatowym opracowaniem danych dotyczącym tego rynku.   

Twórcami raportu są koalicja AI w Zdrowiu, wZdrowiu, Polska Federacja Szpitali oraz Młodzi Menedżerowie Medycyny. Patronat honorowy nad publikacją objęły między innymi Agencja Badań Medycznych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a także PFR, PARP oraz PAIH.

W ciągu ostatnich pięciu lat Raport nie tylko dokumentował postęp, lecz także odegrał aktywną rolę w rozwoju tych firm, wspierając wartościowe partnerstwa i kreując ekosystem sprzyjający innowacjom. Celem Raportu jest nie tylko prezentacja innowacji, lecz także dostarczenie cennych danych wspierających podejmowanie świadomych decyzji w sektorze zdrowia. Widzę nasz Raport jako źródło inspiracji i narzędzie aktywnego wsparcia dla innowacyjnych startupów medycznych. Polskie startupy medyczne wykazują dużą dynamikę i innowacyjność, odpowiadając na kluczowe potrzeby współczesnego sektora medycznego. Mimo licznych wyzwań, mają ogromny potencjał do dalszego rozwoju i wprowadzania na rynek przełomowych rozwiązań, które mogą znacząco poprawić jakość opieki zdrowotnej – podkreśla Karolina Kornowska, główna autorka Raportu oraz project manager Koalicji AI w Zdrowiu i Polskiej Federacji Szpitali.

Czego dowiemy się o startupach medycznych?

Raport „Top Disruptors in Healthcare” jest zbiorem kluczowych informacji o dynamicznie rozwijającym się rynku medycznych startupów. Dzięki pogłębionym badaniom statystycznym jego odbiorcy mogą zapoznać się z:

  • potrzebami tych firm;

  • opisami rozwiązań, które oferują;

  • napotkanymi na ich drodze trudnościami oraz

  • sposobami finansowania ich działalności.

Raport przybliża firmy, które są na etapie planowania lub oferowania usług:

  • dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą;  

  • wspierających procesy medyczne lub administracyjne związane z udzielaniem świadczeń;

  • z zakresu działalności leczniczej przeznaczonych dla pacjentów;

  • dla firm farmaceutycznych i podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową (B+R), które wiążą się z procesami regulowanymi przepisami prawa farmaceutycznego, medycznego lub procesami B+R.

Ankietowe przez twórców raportu startupy określiły obszar medyczny w jakim działają i oferują swoje rozwiązania oraz udzieliły odpowiedzi w sześciu sekcjach, które obejmowały informacje o: oferowanym rozwiązaniu, ogólnej działalności organizacji, zespole, potrzebach startupu,  źródłach finansowania oraz ekspansji zagranicznej.

Dlaczego warto znać ten raport?

Najważniejsze informacje zebrane w publikacji stanowią źródło wiedzy na temat ekosystemu innowacji, najnowszych technologii i rozwiązań w sektorze ochrony zdrowia, a także trendów i wyzwań. Inwestorzy, instytucje medyczne oraz pozostali interesariusze sięgając po ten raport zyskują możliwość weryfikacji swoich decyzji w oparciu o dane.

W wersji darmowej publikacji znajdują się m.in.: analiza trendów w sektorze medycznym z ostatnich pięciu edycji raportu; informacje dotyczące certyfikatu CE oraz ochrony patentowej; informacje związane z formą prawną, modelem biznesowym czy etapem rozwoju firmy; dane dotyczące źródeł i poziomu finansowania, a także przychodów oraz kosztów utrzymania startupu.

Poprzez transparentne prezentowanie działalności poszczególnych startupów wzrasta także świadomość dotycząca tego, w jakim punkcie znajduje się rynek medyczny w Polsce oraz jakie są perspektywy jego rozwoju. Ostatecznie dostęp do zebranych w raporcie danych może być początkiem wartościowych współprac i partnerstw, które przełożą się na wzrost innowacji propacjenckich oraz funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej.

Szczegółowe informacje na temat raportu oraz treść publikacji „Top Disruptors in Healthcare” dostępne są na stronie jego twórców. Podmioty działające na w sektorze zdrowia zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją raportu.

Przypominamy także o tym, że do 2 sierpnia trwa rekrutacja do programu  Healthcare Investment Hub, którego celem jest wspieranie startupów z sektorów Healthtech, Medtech i Biotech w zdobywaniu wiedzy i budowaniu relacji z europejskimi, specjalistycznymi funduszami venture capital. W program zaangażowały się nie tylko fundusze takie jak: 415C, heal.capital, HealthCap, Karista i Sofinnova Partners, ale również topowe firmy i instytucje działające na rzecz rozwoju innowacji zdrowotnych.

 

Redakcja startup.pfr.pl

Departament Rozwoju Innowacji

Inne aktualności

Jakich innowacji obronnych potrzebujemy w aktualnej sytuacji geopolitycznej? Rozmowa z Maciejem Kluczyńskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego

Jak tworzyć propacjenckie innowacje w obszarze zdrowia? Rozmowa z partnerem Healthcare Investment Hub – firmą Novartis Poland