Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Femile Founders

Przez żołądek do globalnego biznesu

Program: Start Alliance Berlin: Female Founders

W Berlinie co 20 min powstaje nowy start-up. Sprawia to, że jest on jednym z najdynamiczniejszych ekosystemów innowacji w Europie. Poznaj Ulala Chef – firmę, która ma pasję do jedzenia i apetyt na ekspansję na niemiecki rynek. Dowiedz się o tym, co oferują swoim klientom, a także co zyskali, biorąc udział w Start Alliance – programie, który umożliwił im wyjazd do Berlina i poznanie jego biznesowego potencjału.

Z pasji do jedzenia

Agnieszka Górska, założycielka Ulala Chef – jak sama przyznaje – uwielbia celebrować czas ze znajomymi przy stole i rozsmakowywać się w potrawach przygotowanych przez kreatywnych kucharzy. Pomysł na biznes, który stworzyła, wynikał z jej własnej potrzeby – chęci skorzystania z usług wyśmienitych szefów kuchni w zaciszu własnego domu, podczas przyjęcia dla przyjaciół lub uroczystości rodzinnych. Z zapałem przystąpiła do budowy platformy, dzięki której stało się to możliwe: nie tylko dla niej, ale też dla całej społeczności pasjonatów jedzenia.

Ulala Chef to marketplace internetowy, za pomocą którego klienci prywatni i korporacyjni mogą wynająć szefa kuchni do obsługi dowolnego wydarzenia. Portal, założony cztery lata temu, posiada aktualnie rozległą bazę 150 kucharzy w 11 największych miastach Polski. Są wśród nich szefowie uhonorowani gwiazdkami Michelin, kucharze znani z programów telewizyjnych czy najpopularniejszych restauracji. W ramach zamówienia dopilnują oni wszystkich najmniejszych detali planowanego przycięcia – od zrobienia zakupów, dostarczenia pasującej do okoliczności zastawy stołowej po przygotowanie na żywo i odpowiednie podanie posiłku.

W procesie tworzenia portalu zadbano również o zaprezentowanie nowej wartości kucharzom, współpracującym ze start-upem. Biorą oni udział w wyjątkowych wydarzeniach, takich jak zaręczyny, rocznice czy śluby, ale nie gotują w zaciszu kuchni. Wręcz przeciwnie, znajdują się w samym środku wydarzeń, celebrując wyjątkowe chwile razem z gospodarzami przyjęć i ich gośćmi. Agnieszka opowiada: – „Kucharze to bardzo kreatywne osoby, które uwielbiają uszczęśliwiać innych. Wychodząc z przyjęcia, są tak naładowani energetycznie pozytywnymi reakcjami klientów, że często dzwonią do mnie późnym wieczorem, żeby się tym od razu podzielić”.

Berlin od podszewki

Ulala Chef to obecnie spółka w fazie wzrostu, która szuka możliwości wyjścia na zagraniczne rynki. O programie organizowanym przez sieć Start Alliance – inicjatywie kierowanej do przedsiębiorstw z takimi właśnie potrzebami – Agnieszka dowiedziała się z grudniowego newslettera Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Inicjatywa Start Alliance: Female Founders, w której wzięła udział, kierowana była do spółek założonych przez kobiety, zainteresowanych ekspansją na rynek niemiecki. Przedsiębiorczyni wiedziała od razu, że jest to program dla niej, nie wahała się więc przed złożeniem aplikacji. – „Proces aplikacji był bardzo prosty i nie zajął mi więcej niż 10 minut” – wspomina. W lutym dostała odpowiedź, że zakwalifikowała się do programu i pojedzie do Berlina. Dostało się do niego 12 firm z miast zrzeszonych w ramach Start Alliance, takich jak San Francisco, Nowy Jork, Wiedeń, Istambuł, Dubaj czy Szanghaj. Jak się później okazało, Agnieszka była jedyną reprezentantką Polski.

Program trwał dwa tygodnie i jego celem było pokazanie firmom przedsiębiorczego potencjału Berlina. Zajęcia miały formę spotkań z ekspertami, po których następowała sesja pytań. Na koniec start-upy miały możliwość pogłębienia najbardziej interesujących dla nich kwestii na spotkaniach one-to-one z wykładowcami. Podczas szkoleń poruszono m.in. tematykę budowania relacji z mediami w Niemczech, pracy z klientami B2B, zatrudniania pracowników i rynku pracy oraz omówiono aspekty prawne i podatkowe. – „Dowiedziałam się tam wielu istotnych rzeczy z punktu widzenia prowadzenia biznesu w Berlinie. Wprowadzono mnie w lokalne zwyczaje i standardy współpracy oraz kwestie kulturowe, o których nie miałam wcześniej pojęcia” – komentuje Agnieszka.

Partnerem szkoleń był Berlin Partner – instytucja, która dba o rozwój przedsiębiorstw w Berlinie i udziela im potrzebnego wsparcia. Z ich ofertą finansowania publicznego uczestniczki mogły zapoznać się podczas jednego z paneli. – „Kiedy chciałam dowiedzieć się więcej o finansowaniu publicznym, jeden z pracowników Berlin Partner poświęcił godzinę swojego czasu, żeby pomóc mi się zapoznać z dostępną ofertą i odpowiedzieć na moje pytania. Po przyjeździe do Warszawy nadal mam z nim kontakt i mogę korzystać z jego wsparcia” – podsumowuje Górska.

Uczestniczki programu odbyły również spotkania z inwestorami i przedstawicielami akceleratorów. Jednocześnie uczestniczyły w wielu wyjątkowych wydarzeniach networkingowych. „Cieszę się, bo podczas tych spotkań nawiązałam bardzo dużo ciekawych kontaktów oraz zdobyłam nawet pierwszych klientów Ulala Chef na niemieckim rynku” – wspomina Agnieszka.

Na zakończenie programu uczestniczki brały udział w Demo Day z jury złożonym z inwestorów i przed licznie zebraną publicznością z ekosystemu start-upowego. Nagroda w programie była symboliczna – bezprzewodowe słuchawki oraz biurko w berlińskiej przestrzeni co-workingowej na okres trzech miesięcy. – „Pitche, które zrobiłyśmy, tak bardzo spodobały się jury, że wszystkie uczestniczki dostały te biurka” – komentuje z uśmiechem na ustach przedsiębiorczyni.

Wykorzystaj swoją szansę

Na pytanie o rady, których udzieliłaby firmom zainteresowanym udziałem w programie, Agnieszka odpowiada: – „Radziłabym jechać tam takim start-upom, które wiedzą, że wybrany rynek jest dla nich interesujący oraz mają jasność, co chcą osiągnąć podczas tego wyjazdu. Program otworzył mi oczy na cały berliński ekosystem, ale trzeba umieć z tej wyjątkowej szansy skorzystać”.

Podczas udziału w inicjatywie start-up zdobył informacje i kontakty, które zamierza wykorzystać do postawienia pierwszych kroków za granicą. Założycielka komentuje: – „Spędziłam tam parę tygodni i teraz czuję, że jest to dla mnie przyjazne i otwarte środowisko”. Dodatkowo bardzo ciepło wspomina wkład Anne LeRolland z Berlin Partner, jednej z organizatorów programu: – „Gdybym teraz postanowiła tam pojechać, to wiem, że mogę liczyć na jej pomoc”.

Agnieszka aktualnie koncentruje się na wypracowaniu strategii ekspansji zagranicznej dla swojej firmy. Jeszcze w tym roku zamierza założyć swoje pierwsze biuro w Berlinie, zaczęła też rekrutować lokalnych kucharzy oraz zdobywać klientów. W zdobywaniu niemieckiego rynku będzie ją wspierać Zagraniczne Biuro handlowe PAIH we Frankfurcie. We współpracy z PAIH Agnieszka zamierza m.in. aranżować spotkania B2B na miejscu, zdobywać potencjalnych kontrahentów oraz planować wyjazdy na najważniejsze branżowe targi i misje gospodarcze.

Przedsiębiorczyni myśli też o innych rynkach. Ulala Chef dostał się do programu Go to Brand. Jest to inicjatywa, dzięki której przedsiębiorcy mogą zdobyć środki na promocję swojej firmy na zagranicznych targach, wystawach, misjach gospodarczych lub konferencjach oraz sfinansować usługi doradcze z tym związane. Agnieszka wzięła już udział w konferencji Pioneers’19 w Wiedniu. Rynek austriacki jest bowiem kolejnym, który będzie interesować Ulala Chef jako pole do ekspansji zagranicznej.

Podobne studia przypadków

Budynek korporacji

Energia na ekspansję

Podbój brytyjskiego rynku w trzech krokach