Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

DrOmnibus

Inwestycja w zdrowie

Zastanawiałeś/-aś się kiedyś, jak wygląda współpraca z funduszem inwestycyjnym? Może ciekawi Cię, co możesz zyskać lub na co zwrócić szczególną uwagę? Poznaj DrOmnibusa – start-up, który rozwija aplikację, służącą do terapii dzieci z autyzmem i dowiedz się, jakie były jego doświadczenia podczas współpracy z funduszem Experior Venture Fund, uruchomionym ze środków Krajowego Funduszu Kapitałowego (KFK).

Cyfrowy lek to nowość na rynku

DrOmnibus tworzy zaawansowane narzędzie multimedialne, które służy do terapii dzieci z autyzmem. Jest to pierwsza na polskim rynku – i jedna z niewielu na świecie – aplikacja mobilna bazująca na terapii behawioralnej. Charakteryzuje się ona indywidualnym podejściem do podopiecznych i zaprojektowana została tak, aby jak najlepiej służyć szerokiej grupie odbiorców – dzieciom, ich rodzicom oraz terapeutom. Dzieci nie tylko uczą się i utrwalają nowy materiał, ale też motywowane są do dalszej pracy. W tym celu zastosowano system podpowiedzi, zachęt głosowych i zabawnych gier, do których podopieczni uzyskują dostęp po udzieleniu poprawnych odpowiedzi na zadane pytania.

Start-up udoskonala swój produkt od 2015 r. Aplikacja osiągnęła do tej pory poziom edukacyjny oraz została dostosowana do potrzeb behawioralnych ośrodków terapeutycznych. To, czym firma obecnie się zajmuje, można przypisać do zupełnie nowego pojęcia, które oficjalnie na rynku międzynarodowym pierwszy raz pojawiło się w 2017 r. – digital therapeutics. Aplikacja ma szansę przejść certyfikację, czyli udowodnić swoją skuteczność w badaniach klinicznych i być traktowana jak pierwszy na świecie Software as a Drug, czyli cyfrowy lek na autyzm – refundowany, przepisywany przez lekarzy i stosowany pod ich ścisłą kontrolą.

Aby zrealizować swoje ambitne plany, start-up nawiązał współpracę z kilkoma instytucjami z Grupy PFR, w tym m.in. z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Krajowym Funduszem Kapitałowy (KFK). KFK to pierwszy polski fundusz funduszy, który w ramach swojej działalności wsparł 18 funduszy Venture Capital. Ich celem jest inwestowanie w małe i średnie przedsiębiorstwa i dążenie do ich rozwoju. Jednym z nich jest Experior Venture Fund, który zainteresował się innowacyjnym rozwiązaniem tworzonym przez DrOmnibusa.

Przygotuj się na zmiany

Kiedy Experior Venture Fund pojawił się na horyzoncie, start-up pracował właśnie nad wersją produktu, która była zupełnie inna niż ta tworzona obecnie. W 2013 r. zespół DrOmnibusa rozwijał aplikację opartą wyłącznie o praktykę terapeutów i chciał stworzyć gry, które odpowiadałyby ich potrzebom, a także wyposażyć ją jedynie w podstawowe narzędzia statystyczne. Pierwsze rozwiązanie charakteryzowało się uniwersalnością, ale nie znajdowało oparcia w żadnej istniejącej metodzie terapeutycznej. Aplikacja w tej wersji okazała się trudna do komercjalizacji, co naprowadziło start-up na pomysł użycia terapii behawioralnej, na której bazuje jego obecne rozwiązanie. Jak przyznaje Michał Ryś, jeden z założycieli: – „To inwestycja Experiora pozwoliła nam wejść na ścieżkę, na której jesteśmy teraz”

Środki, które firma otrzymała od funduszu, wydane zostały na zbudowanie zupełnie nowej, dostosowanej do potrzeb rynku aplikacji. Dodatkowo, to fundusz umożliwił start-upowi pierwsze spotkanie z osobami, które opowiedziały im o nowych możliwościach na amerykańskim rynku – certyfikacji aplikacji mobilnych. Ścieżka kliniczna i refundacja przez ubezpieczycieli stała się dla zespołu nowym modelem biznesowym, nad którego realizacją obecnie się skupiają. 

Założycielki Experior Venture Fund wywodzą się z bankowości inwestycyjnej i posiadają bardzo rozległą wiedzę o przygotowaniu spółek pod kolejne rundy inwestycyjne. Start-up na co dzień pracował ze swoją opiekunką – Marzeną Bielecką, która pierwsza zauważyła, że firma wymaga np. pomocy z kwestiami finansowo-formalnymi. Najpierw pomogła im je uporządkować, a następnie umożliwiła zespołowi spotkanie i poznanie partnerów biznesowych na rynku polskim i amerykańskim. Michał podsumowuje: – „Marzena mocno nas wspiera i zawsze możemy na nią liczyć”. Dzięki osobistemu zaangażowaniu w projekt opiekunka nadal pełni dla zespołu rolę mentora – nawet teraz, kiedy DrOmnibus nie wydaje już pieniędzy z inwestycji funduszu i buduje następną rundę inwestycyjną.

Fundusz od kuchni

Michał tak podsumowuje współpracę z inwestorami: – „Nasza ścieżka pokazuje, że gdyby nie odwaga funduszy, które w nas zainwestowały, w życiu byśmy nie zrealizowali tego projektu”. Na pytanie, co mógłby przekazać innym, innowacyjnym firmom, które szukają wsparcia na rynku VC, odpowiada: – „Nie można się bać funduszy, ponieważ sektor VC w Polsce bardzo się rozwinął w ostatnich latach i zespoły, które tworzą te fundusze, zdają sobie już sprawę z tego, że zajmowanie większości udziałów jest dla founderów demotywujące i w przyszłości musi się znaleźć miejsce do budowania kolejnych rund inwestycyjnych”. Przedsiębiorca radzi jednak, żeby zawsze mieć swoje warunki i nie bać się z funduszami negocjować. Ważne jest, żeby przed podjęciem wiążącej decyzji zawsze sprawdzić, kim są osoby zarządzające funduszem: – „Trzeba wziąć pod uwagę, że przez kilka lat te osoby będą z Tobą współpracować. Warto więc sprawdzić, z kim decydujesz się na długofalowe działania” – komentuje Michał. 

Obecnie spółka, dzięki pomocy Experior Venture Fund, jest gotowa do kolejnych rund inwestycyjnych i ekspansji zagranicznej. Zespół założycieli DrOmnibus snuje już kolejne plany na przyszłość i po pozyskaniu pierwszego certyfikatu amerykańskiego FDA dla swojej aplikacji w terapii autyzmu, zamierza w krótkim czasie zrobić to samo pod kątem innych zaburzeń. Spółka działa w tym momencie przede wszystkim na rynku amerykańskim i poszukuje kolejnej rundy finansowania, która zapewni jej możliwość realizacji nowych założeń. Zespół spogląda ponownie w kierunku rynku VC, który od niedawna rozwija także spółka PFR Ventures. Podobnie do KFK działa ona w modelu funduszu funduszy i oferuje wsparcie innowacyjnym firmom z sektora MŚP. Dzięki dokonanym przez nią nowym inwestycjom powstały zarówno atrakcyjne, branżowe fundusze specjalizujące się w life science i medycynie, jak i te poszukujące projektów z branż tj.: IoT, AI, gaming czy FinTech. PFR Ventures oferuje środki dla projektów od etapu pomysłu, po ekspansję zagraniczną. Tickety wynoszą od 3 do 60 mln zł i przygotowane są do przeprowadzenia start-upów również przez wyższe rundy inwestycyjne – tak, jak tego obecnie potrzebuje DrOmnibus.

Branża beauty czeka na efekt szminki

#zostańwdomu z aplikacją Kwarantanna domowa